X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51126
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Morskie przygody. Zabawy dydaktyczno-ruchowe

Krąg tematyczny: Morskie przygody.
Temat zajęcia : Zabawy dydaktyczno-ruchowe, podsumowanie wiadomości o morskich głębinach. Cele ogólne: - wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze jego rozwoju, - wzmacnianie poczucia wartości, indywidualność, oryginalność dziecka oraz potrzeby tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa w grupie, - tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania, ruchu, środowiska, muzyki, tańca, śpiewu, - tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój, zabawę i odpoczynek w poczuciu bezpieczeństwa.
Cele operacyjne (dziecko) :
- uczestniczy w zabawach ruchowych , w tym rytmicznych, muzycznych i naśladowczych (PP I/5);
- szanuje emocje swoje i innych osób (PP II/2);
- szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie, wdraża swoje własne strategie, wspierane przez osoby dorosłe lub rówieśników (PP II/7);
- obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe (PP III/8) ;
- komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi (PP III/9) ;
- wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: intencjonalnego ruchu (PP IV/1);
- wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego (PP IV/2);
- odpowiada na pytania, rozwiązuje zagadki (PP IV/5);
- eksperymentuje ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, porusza się przy muzyce i do muzyki (PP IV/7);
- rozumie bardzo proste polecenia w języku obcym nowożytnym i reaguje na nie; uczestniczy w zabawach, np. muzycznych, ruchowych (PP IV/21).
Metody : słowna, zadań stawianych do wykonania, praktycznego działania
Formy: zajęcia z całą grupą
Środki dydaktyczne: kolorowe papierowe łódki , lina, kuferek, tamburyno, odtwarzacz CD z płytą, podkład muzyczny do utworu w języku angielskim „Baby shark”, ilustracje: pirata, łódki, ośmiornicy, konika morskiego, foki, rekina, rybki, kraba, małe obrazki piratów, koników morskich, ośmiornic, rybek.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie: Dzieci witają się z nauczycielem: Nauczyciel mówi:
Witam dzieci, które lubią wakacje nad morzem ( dzieci machają),
witam dzieci, które płynęły statkiem (dzieci machają),
witam dzieci, które oglądały bajkę o piratach,
witam dzieci, które lubią bawić się w wodzie,
witam dzieci, które zbierały muszelki.
Nauczyciel wg wcześniejszego schematu wypowiada podobne kwestie - dzieci machają rękami .
2. „Fale” – zabawa ruchowa w kole. Dzieci siedzą i kolejno wstają naśladując morskie „fale” od lewej strony do prawej oraz od prawej do lewej.
3. „O czym rozmawialiśmy?” – swobodne wypowiedzi dzieci na temat wiadomości z całego tygodnia.
Dzieci siedzą na dywanie. Nauczyciel przypina do tablicy obrazki morza, zwierząt morskich, pirata i wypowiada ich nazwy najpierw w języku polskim a następnie w języku angielskim – dzieci powtarzają.
4. „Połów” – zabawa muzyczno -ruchowa. Nauczyciel rozkłada na dywanie papierowe statki (dla każdego dziecka), ilustracje piratów, rybek, ośmiornic, koników morskich i rekina. Dzieci poruszają się swobodnie po dywanie w rytm uderzeń tamburyna przestrzegając zasad bezpieczeństwa i kodeksu przedszkolaka. Na hasło „Płyniemy do łodzi” dzieci muszą „podpłynąć” do łodzi, następnie dzieci swobodnie poruszają się po dywanie, na hasło: ”Pirat!” dzieci muszą odnaleźć postać pirata. Kolejno muszą „złowić” rybkę (rybek jest mniej niż dzieci w grupie), następnie „łowią” ośmiornice (których jest również mniej) a na końcu wygrywa osoba która zdobędzie obrazek rekina (jedna ilustracja). Wygrana osoba zostaje „Kapitanem”.
5. „Ucieczka pirata” – zabawa ruchowa, sprawnościowa. Nauczyciel rozkłada na dywanie linę a dzieci muszą sprawnie po niej przejść.
6. „Piracka drużyna” – zabawa muzyczno – ruchowa. Dzieci „piraci” wydają okrzyk piracki: „Arrr!” następnie w kole śpiewają utwór oraz tańczą „Taniec piratów”.
7. „Łodzie do brzegu” – zabawa ruchowa. Nauczyciel dzieli grupę na mniejsze „załogi”. Każda osoba z załogi otrzymuje papierowy statek. Dzieci kucają. Nauczyciel wyznacza linię startu i linię brzegu. Dzieci dmuchają w swoje statki. Pierwszy statek przy brzegu czyni dziecko „kapitanem drużyny”. Na koniec nauczyciel gratuluje „Kapitanom”.
8. Na zakończenie dzieci mogą siedząc w kole zaśpiewać z pokazywaniem piosenkę „Baby shark” w języku angielskim.
9. Podsumowanie zajęć, podziękowanie dzieciom na udział w zajęciach. Rozdanie kolorowanek piratów i piratek dla każdego dziecka.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.