X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51114
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ciągle pada. Scenariusz zajęcia dla dzieci 4-5 letnich

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 4-5 LETNICH

Temat: „Ciągle pada”

Cele ogólne:
- rozwijanie aktywności i twórczej postawy dziecka
- rozwijanie ekspresji ruchowej
- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych
- rozwijanie sprawności manualnej
- doskonalenie przeliczania

Cele szczegółowe:

dziecko:
- szuka odpowiedzi na pytanie „Co by było, gdyby nie było deszczu?” , „ Co by było, gdyby deszcz był kolorowy?”
- zna zjawisko powstawania deszczu;
- przelicza w zakresie pięciu
- zna kolory czerwony, zielony. niebieski, żółty
- wyłoni z form chmur różne kształty
- wyrażają swoje odczucia w tańcu,
- ćwiczy sprawność palców i koordynacje wzrokowo-ruchową w zabawie „Kropelka deszczu”
- potrafi wykorzystać niekonwencjonalny instrument muzyczny do improwizacji muzycznej
- posługuje się wyobraźnią i kreatywnością w zabawach „ Co by było, gdyby deszcz był kolorowy?”, „Co przypomina ci ta chmura?”, „Deszczowa orkiestra”, „Malujemy muzykę”

Metody:
- czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania,
- słowna: objaśnianie i instrukcja, rozmowa
- oglądowa: pokaz, obserwacja

Formy:
Indywidualna, zbiorowa,

Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD, nagrania na płytach CD, papierowe krople wody, klamerki, chusta animacyjna, naczynie z wodą, pokrywka, lód, ilustracje chmur, instrumenty alternatywne (kubeczki z gumką recepturką, butelki z wodą, torby foliowe) korki, wełna farby, klej, gazeta, papier kolorowy, nożyczki, folia bąbelkowa, pędzle

Przebieg:

1.„Powitanie”
Dzieci stoją w kole z chustą animacyjną. Podczas podniesienia jej do góry mówią sobie „dzień dobry” z różnym zabarwieniem emocjonalnym (wg poleceń n-la), witają się śmieszną miną, puszczają sobie buziaki

2.„Deszczowa zagadka”- wprowadzenie do tematu zajęć.
Kiedy mam go spotkać,
to parasol noszę
i zakładam płaszczyk,
a także kalosze.

3."Kropelka deszczu" – zabawa rozwijająca sprawność manualną.
Nauczyciel trzymając kroplę deszczu, wykonaną z kartonu, przekazuje ją dziecku, siedzącemu obok niego w kole za pomocą klamerki, wypowiadając zdanie: "Kropelkę deszczu puszczam w krąg, niechaj wróci do mych rąk".

4. „Jak powstaje deszcz?”- zabawa badawcza.
Do naczynia nauczyciel nalewa gorącą wodę i przykrywa je schłodzonym talerzykiem (pokrywką), Gorąca woda tworzy parę wodną, która w kontakcie z zimnem zacznie się skraplać. I tak na pokrywce pojawiają się kropelki wody, które skapują na dół- powstaje deszcz.

5. „Co by było, gdyby nie było deszczu?” , „ Co by było, gdyby deszcz był kolorowy?”- próby odpowiedzi na pytania

6. „Kropelki” – Dzieci dostają od nauczyciela papierowe krople w różnym kolorze. Wyobrażają sobie, że są kroplami deszczu (dzieci uderzają palcami o podłogę i mówią kap, kap) Kiedy usłyszą muzykę i nauczyciel wypowie kolor to dzieci posiadające kropelkę w tym kolorze wyrażają w tańcu swoje odczucia - swobodnie tańczą do utworu muzycznego. Na przerwę w muzyce następuje przeliczanie dzieci w chmurce (Deszczowy walczyk CD 10 Nad pięknym Modrym Dunajem Sztrausa z płyt Akord- Smyki słuchają klasyki – przedstawienia dla dzieci)

7. „Co przypomina ci ta chmura?”
Nauczyciel pokazuje dzieciom zdjęcia różnych kształtów chmur, dzieci próbują odpowiedzieć co im przypomina ten kształt

8. „Deszczowa orkiestra” ( Deszczowy walczyk CD 9 Nad pięknym Modrym Dunajem Sztrausa z płyt Akord- Smyki słuchają klasyki – przedstawienia dla dzieci)

Dzieci za pomocą instrumentów alternatywnych tworzą orkiestrę do utworu muzycznego wg własnego pomysłu

9. Inscenizujemy wiersz – dzieci siadają wokół folii; nauczyciel mówi wiersz E. Wagner- ,,Niedokończona bajka”, a dzieci zastanawiają się, w jaki sposób mogłyby go zainscenizować z wykorzystaniem folii malarskiej. Przy powtarzaniu przez nauczyciela kolejnych wersów wiersza dzieci podają swoje propozycje jego interpretacji z wykorzystaniem folii, realizują swoje pomysły.

Wielkie morze, wielkie góry,
przymknij oczy – widzisz chmury.
Wiatr się zrywa, dmucha lekko,
coraz szybciej, bardzo prędko.
Tam szeleści, tu podskoczy –
ktoś z pod ziemi wnet wyskoczy.
Coraz głośniej, coraz szumniej
coraz ciemniej, coraz smutniej
Wiatr się zrywa, dmucha lekko
coraz szybciej, bardzo prędko...

10. „Malujemy muzykę” (Deszczowy walczyk CD 8 9 10 Nad pięknym Modrym Dunajem Sztrausa z płyt Akord- Smyki słuchają klasyki – przedstawienia dla dzieci)
Malowanie na folii malarskiej farbami inspirowane utworem muzycznym

11. Ewaluacja zajęcia: „Jak się dzisiaj czułeś? – każde dziecko podniesie do góry kroplę deszczu wesołą lub smutną w zależności od nastroju

Opracowanie:
Ewa Wochna
Przedszkole Samorządowe w Rosnowie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.