X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51089
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawa dydaktyczna "Spadająca kropelka" - układanie rytmów

Opracowała i przeprowadziła: Elżbieta Baturo

Temat zajęć: Zabawa dydaktyczna „Spadająca kropelka”- układanie rytmów

Cele:
- kształtowanie umiejętności odtwarzania rytmów;
- rozwijanie kompetencji matematycznych dzieci;
- wzbogacenie świata dziecięcych doznań poprzez integrację aktywności słuchowej,
wzrokowej i ruchowej;
- wyrażanie ruchem treści utworu muzycznego;
- wdrażanie do uważnego słuchania nauczyciela;

Metody:
- słowne (zagadka, wiersz, rozmowa, objaśnienie);
- oglądowe (obserwacja, pokaz);
- czynne (zadań stawianych do wykonania);

Formy pracy: praca indywidualna, zespołowa i z całą grupą.

Pomoce dydaktyczne:
- wiersz, rymowanka, zagadka, zestawy kropelek dla każdego dziecka, tablica demonstracyjna, instrumenty muzyczne, CD z muzyką, magnetofon

Przebieg zajęć

1. Powitanie rymowanką (wypowiadaną z różnym natężeniem głosu)

Cichuteńko już siadamy i zajęcia zaczynamy
cicho – sza, cicho-sza, cicho-sza
Dziś kropelkę tobie dam,
a kap, kap powiedź sam!
- dzieci przekazują sobie kropelkę wymawiając rymowankę;
2. Słuchanie wierszyka D. Gellner „Wiatr”, jako wprowadzenie do tematu zajęć
Tam za lasem, tam za górką
Wiatr dokuczał małym chmurkom.
Aż się chmurki rozpłakały
I deszcz padał przez dzień cały.
Rozmowa na temat wysłuchanego tekstu
- o czym był wierszyk?
- co to znaczy, że chmurki płakały?
- dlaczego chmurki płakały?
- co jeszcze może padać z chmurki?
- co się dzieje z kropelkami gdy spadną na ziemię?
3. Zabawa słuchowo – ruchowa „Burza”
- dzieci poruszają się swobodnie po sali przy dźwiękach tamburynu
- po usłyszeniu dzwoneczka poruszają się na palcach; (delikatny deszczyk)
- po usłyszeniu drewienek chodzą w jego rytm po obwodzie koła (silny deszcz)
- po usłyszeniu talerzy miarowo podskakują; (burza)
4. Praca indywidualna dzieci
- omówienie elementów i sposobu wykonania zadania
- zaproszenie do pracy zagadką
Gdy jest ich dużo to jest morze, a gdy jest sama to kapać może
- dzieci układają przedstawiane rytmy za pomocą sylwet kropelek
- dzieci układają rytmy po wysłuchaniu zakodowanej informacji ustnej
5. Zabawa organizacyjno-porządkowa „Słońce i deszcz”
- dzieci przy dźwiękach muzyki poruszają się w parach
- na pauzę i hasło SŁOŃCE podnoszą ręce do góry
- na pauzę i hasło DESZCZ kucają schylając głowę i uderzają paluszkami o podłogę

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.