X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51059
Przesłano:

Dlaczego Prometeusz zasłużył sobie na miano dobroczyńcy ludzkości?

Temat: Dlaczego Prometeusz zasłużył sobie na miano dobroczyńcy ludzkości?

Cele operacyjne lekcji:
Uczeń potrafi realizować zadania o charakterze polonistycznym:
• wnioskować na podstawie tekstu
• częściowo scharakteryzować postać literacką,
• wypowiedzieć się na temat mitu
• znać pojecie mitologia
• znać treść mitu o Prometeuszu
• nazwać cechy Prometeusza i określić jego zasługi
• oceniać postępowanie głównego bohatera
• potrafi wyjaśnić wyrażenie „prometejska postawa”

Metody pracy:
Metody aktywizujące: aktywne notowanie, burza mózgów,
Metody programowe: praca z tekstem (tekst z lukami, eliminatka,), krótki test prawda/fałsz
Metody podające: krótka rozmowa nauczająca

Środki dydaktyczne:
środki papiernicze, ilustracja przedstawiająca Prometeusza, karty pracy

Przebieg zajęć:
1. Zapis tematu, przygotowanie do zajęć. Omówienie celów zajęć, rozdanie kart pracy.
2. Wykonanie ćwiczenia 1. Uczniowie otrzymują przygotowane przez nauczyciela eliminatki. Zdaniem dzieci jest wykreślenie konkretnych słów, odczytanie pytania i udzielenie odpowiedzi.
Ćw.1
W podanych liniach pionowych znajdź i wykreśl podane słowa związane z mitem o Prometeuszu. Pozostałe litery czytane poziomo utworzą pytanie, na które przygotuj odpowiedź.
Pandora, glina, orzeł, Dzeus, ogień
ZPBDI
GAOÓO
RWGZS
LNZYR
ISIET
KDICZ
NHEUM
IOTÓE
ARŃSW
TAO-Ł
1. Pytanie:........................................
2. Odpowiedź:........................................

Rozmowa z uczniami na temat wykreślanych słów i ich związku z mitem (sprawdzenie stopnia zrozumienia treści mitu przez dzieci)
3. Samodzielna praca uczniów. Każde z dzieci otrzymuje rozsypankę, którą należy ułożyć w kolejności chronologicznej, odtwarzając wydarzenia opisane w micie.
Ćw.3
Podane wydarzenia ułóż w kolejności chronologicznej odtwarzając przebieg wydarzeń z mitu.
Stworzenie Pandory
Ulepienie człowieka z gliny
Podstęp Prometeusza
Otwarcie beczki przez Epimeteusza
Ukaranie Prometeusza
Kradzież ognia z Olimpu

4. Rozmowa sterowana dotycząca Prometeusza. Uczniowie próbują dokonać częściowej charakterystyki bohatera. Nazywają cechy, podają przykłady. Wnioski z pracy zapisywane są do tabeli.
Ćw. 3 Zapisz cechy Prometeusza i podaj przykłady, w których możemy je zaobserwować. (przykładowe wykonanie ćwiczenia)
Cechy charakteru przykłady
wspaniałomyślny, dobry, stworzył człowieka, przekazywał mu
życzliwy ludziom swą wiedzę i umiejętności,
naraził się Zeusowi dla dobra ludzkości
mądry miał ogromną wiedzę we wszystkich
dziedzinach życia
sprytny przebiegły przechytrzył Zeusa – dał mu łój, kości i
skórę zamiast mięsa
odważny, zdecydowany wykradł ogień bogom wbrew ich woli
dzielny mężnie znosił karę wyznaczoną przez Zeusa

5. Burza mózgów. Uczniowie samodzielnie dopisują swoje przemyślenia, zapisując w okienkach cechy Prometeusza.
Ćw. 4
Dlaczego Prometeusza uważamy, za dobroczyńcę ludzkości?( przykładowe wykonanie ćwiczenia)

6. Zapis pracy domowej:

Praca domowa:
Napisz jak rozumiesz stwierdzenie „prometejska postawa”. Swoją wypowiedź uzasadnij dwoma argumentami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.