X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51046
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Spotkanie z bajkami

Scenariusz zajęć
Temat: Spotkanie z bajkami.
Grupa: 5 - latki
Aktywność: językowa
Cele ogólne:
• Kształtowanie zainteresowania książką
• Organizowanie sytuacji sprzyjających rozwijaniu gotowości do nauki czytania
i pisania
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• -rozwiązuje zagadkę słowną
• Uważnie słucha fragmentów bajek i baśni
• Zna prezentowane bajki, baśnie
• Zna tytuły bajek i baśni
• Posługuje się szczypcami
• Wypowiada z pamięci krótkie zdanie
Kompetencje kluczowe:
Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji:
 stwarzanie sytuacji do wypowiedzi dzieci
 słuchanie fragmentów bajek
 rozwiązywanie zagadek
 ćwiczenia słuchu fonematycznego – wyodrębnianie głoski w nagłosie
Kompetencje cyfrowe:
 korzystanie z urządzeń cyfrowych
Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie uczenia się
 nauka na pamięć i recytacja zdania
 koncentracja nad wykonywanymi zadaniami
 przenoszenie fasoli za pomocą szczypiec
Formy pracy:
• z całą grupą
• indywidualna
Metody pracy:
• słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje
• oglądowe: pokaz,
• czynne: zadań stawianych dziecku,
• aktywizujące: storyline, burza mózgów
Pomoce dydaktyczne: list od wróżki, arkusz papieru, mazaki, fragmenty bajek, ilustracje związane z bajkami i baśniami, rzutnik, komputer, gra Wordwall, piosenka, groch, fasola, tace, szczypce, kubeczki, hula hop, koperty z kartonikami,
Przebieg:
1. Witam wszystkich, którzy... - zabawa na powitanie. Nauczyciel mówi zdanie ”Witam wszystkich którzy, np. lubią owoce.” Zadaniem dzieci jest wstać jeśli utożsamiają się z tym zdaniem.
2. List wróżki - odczytanie listu i odgadnięcie tematu i celu zajęć. Nauka bajkowego zaklęcia:
Gartska fantazji, szczypta radości i nasza grupa w krainie bajek zagości!
Dzieci wypowiadają zdanie cicho, głośno, szybko, wolno.
3. Czy warto czytać książki? – burza mózgów. Zadaniem dzieci jest odpowiedzieć
na pytania. Każde dziecko może mieć swoją odpowiedź . Odpowiedzi zostają zapisane na arkuszu papieru. Na podstawie tych pytań i zapisanych odpowiedzi, dzieci odpowiadają na kluczowe pytanie czy warto czytać książki?
Pytania: „po co kupujemy książki?”
- „dlaczego czytamy książki?”
- „czy dzieci lubią, gdy rodzice czytają im książki?”
- „jakie książki dzieci lubią najbardziej i dlaczego”
- „czy dzieci posiadają w domu swoje własne książki?”
4. Co to za bajka? – zadaniem dzieci jest odgadnąć tytuł bajki lub baśni na podstawie zaprezentowanego fragmentu.
Żyła sobie raz samotna kobieta. Nie miała dzieci, a bardzo chciała mieć córeczkę. Pewnego dnia samotność dokuczyła jej tak mocno, że postanowiła udać się po pomoc do czarownicy. Ta dała jej zaczarowane ziarenko. Kiedy kobieta zasadziła je w doniczce, wyrósł z niego duży kwiat. Gdy rozchylił płatki, kobieta ujrzała w jego wnętrzu maleńką dziewczynkę. Miała cal wzrostu, więc dostała na imię...
„Calineczka”
Wtedy starsze łabędzie pochyliły przed nim głowy, a młody łabędź poczuł się zmieszany
i ze wstydu schował głowę pod skrzydło. Czuł się naprawdę błogo, ale nie był dumny, ponieważ dobre serce nie jest ogarnięte pychą. Myślał o tym, ile musiał się nacierpieć,
jak go prześladowano i wyszydzano zanim usłyszał, że jest najpiękniejszym z wszystkich pięknych ptaków. Słońce grzało mocno, a jego promienie pieściły smukłą szyję ptaka. W głębi serca łabędź pomyślał: „Nawet nie marzyłem o takim szczęściu, kiedy byłem jeszcze...
„Brzydkie kaczątko”
Zziębnięte ręce skostniały jej prawie, nie ma siły utrzymać w nich paczki zapałek. A gdyby zapaliła jedną dla rozgrzania? Tylko jedną zapałkę. Na wspomnienie ciepła już nie ma siły oprzeć się pokusie. Jedna zapałka tylko. Wyjmuje ostrożnie, trzask...
i płonie! Cóż za wesołe światło, jasne i ciepłe, ach jak grzeje w ręce! Cudowny płomyk! Wydało się jej nagle, że siedzi przed ciepłym, żelaznym piecem na świecących nóżkach,
z mosiężnymi drzwiczkami. Ach, jak ciepło! Jak grzeje duży, jasny płomień, jak wesoło się pali! Wyciągnęła nóżki spod cienkiej sukienki, aby je ogrzać także, lecz w tej samej chwili - zapałka zgasła.

„Dziewczynka z zapałkami"

5. Marsz do bajek – zabawa ruchowa. Dzieci w rytm muzyki poruszają się po kole. Kiedy muzyka przycichnie, nauczyciel wybiera dziecko, które podnosi jeden
z obrazków rozłożonych w kole. Zadaniem dzieci jest powiedzieć na jaką głoskę zaczyna się przedmiot na obrazku.

6. Do jakiej bajki to pasuje? – gra komputerowa Wordwall. Zadaniem dzieci
jest przyporządkować dany przedmiot do odpowiedniej bajki.

7. Groch do grochu – zabawa rozwijająca motorykę małą. Zadaniem dzieci
jest oddzielenie fasoli od grochu za pomocą szczypiec.

8. Poplątane tytuły bajek – Nauczyciel czyta dzieciom nieprawdziwe tytuły bajek, zadaniem dzieci jest podanie prawidłowego tytułu bajki i podejście do odpowiedniej ilustracji.
• „Cudowny Kapturek”
• „Janek i Gosia”
• „Kot w surducie”
• „Brzydka kaczka”
• „Kubuś Łakomczuszek”

9. Przejście przez bramę świata bajek i baśni – dzieci wypowiadając rymowankę, której uczyli się na początku zajęć przechodzą, przez hula hop, każde dziecko otrzymuje kopertę z pomocami do ewaluacji. Siadają w kole na dywanie.
10. Ewaluacja. Dzieci rozkładają przed sobą kartoniki w 3 kolorach: zielony, żółty
i czerwony. Nauczyciel czyta dzieciom pytania dotyczące aktywności z zajęć. Dzieci odpowiadając na pytanie podnoszą jeden z kartoników
- zielony – jeśli potrafiły wykonać dane zadanie samodzielnie
- żółty – jeśli muszą jeszcze poćwiczyć daną czynność
- czerwony – jeśli w ogóle nie potrafili wykonać zadania.
10. Podziękowanie za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.