X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51019
Przesłano:

Zjawisko fizyczne a reakcja chemiczna. Konspekt lekcji chemii w kl. 7

KONSPEKT LEKCJI CHEMII

Nauczyciel: Anita Spyrka klasa VII
Przedmiot: chemia

Temat lekcji: Zjawisko fizyczne a reakcja chemiczna.

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:
Zmiany stanów skupienia wody (zamarzanie, topnienie, parowanie, skraplanie) zachodzące w przyrodzie

Dział programowy: Substancje i ich przemiany

A. Cele w zakresie wiadomości do zapamiętania:
1. Zapoznanie uczniów z pojęciami: reakcja chemiczna i zjawisko fizyczne
2. Podanie przykładów zjawisk fizycznych i reakcji chemicznych zachodzących w otoczeniu człowieka

B. Cele w zakresie wiadomości do zrozumienia:
1. Wyjaśnienie różnic między reakcją chemiczną a zjawiskiem fizycznym

C. Cele w zakresie umiejętności:
1. Klasyfikowanie przykładów przemian do zjawisk fizycznych i reakcji chemicznych
2. Projektowanie doświadczeń (przykłady z lekcji lub inne) ilustrujących zjawisko fizyczne i reakcję chemiczną

Cele sformułowane w języku ucznia:
- poznam różnicę między zjawiskiem fizycznym a reakcją chemiczną
- rozpoznam i przyporządkuję podane przykłady do reakcji chemicznych lub zjawisk fizycznych

„NaCoBeZu” :
- zaangażowanie w pracę podczas lekcji
- odszukanie w tekście i podanie przykładów przemian fizycznych i reakcji chemicznych zachodzących w otoczeniu człowieka
-prawidłowe przyporządkowanie wybranej przemiany do reakcji chemicznych i zjawisk fizycznych

Typ lekcji: wprowadzająca nowe treści

Metody:
- doświadczenia
- obserwacje
- praca z tekstem (podręcznik)
- pogadanka, wyjaśnienia

Formy pracy: zespołowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:
• sprzęt laboratoryjny: łyżeczka do spalań, palnik spirytusowy, moździerz, metalowe szczypce
• szkło laboratoryjne : szkiełka zegarkowe
• odczynniki chemiczne: siarka, magnez, parafina
• karteczki z przykładami przemian
• zapałki

Przebieg zajęć

1. Faza wprowadzająca:
1.1. Czynności organizacyjno- porządkowe: sprawdzenie listy obecności
1.2.Zapisanie tematu lekcji w dzienniku i na tablicy
1.3.Określenie celów zajęć ( „NACOBEZU”)

2.Faza realizacyjna:
2.1.Przeprowadzenie przez n-la i demonstracja doświadczeń:
A. zapalenie zapałki
B. topnienie parafiny
C. rozkruszanie siarki
D. spalanie wstążki magnesu

- obserwacje, pogadanka n/ temat widocznych zmian, wyjaśnienia

2.2.Zapisanie w zeszycie definicji zjawiska fizycznego i reakcji chemicznej
2.3Przeczytanie fragmentu tekstu z podręcznika przez uczniów
2.4. Podanie i wyjaśnienie przykładów zjawisk fizycznych i reakcji chemicznych zachodzących w otoczeniu człowieka

-Uczniowie podają przykłady, wyjaśniają je

3. Faza podsumowująca:
3.1.Zadanie pytań podsumowujących- kluczowych
3.2. Ocena pracy uczniów: najbardziej aktywni uczniowie otrzymują plusy

Jak sprawdzę, czy cel został osiągnięty?
Sprawdzę,

- czy uczniowie podali poprawne przykłady zjawisk fizycznych i reakcji chemicznych zachodzących w otoczeniu człowieka ?
- czy prawidłowo zaklasyfikowali przemiany do reakcji chemicznych i zjawisk fizycznych oraz wyjaśnili krótko swój wybór?

Kluczowe pytania dla uczniów:
Czy pamiętacie, jak rozróżnić przemianę fizyczną od reakcji chemicznej?

Na lekcji rozwijane będą kompetencje kluczowe:
1. Porozumiewanie się w języku ojczystym.
2. Umiejętność uczenia się.
3. Świadomość i ekspresja kulturalna.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.