X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50989
Przesłano:
Dział: Logopedia

Jak rozwijać słownictwo dzieci 5 letnich - scenariusz grupowego zajęcia logopedycznego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
DLA DZIECI 5 LETNICH

Temat: Zabawy logopedyczne rozwijające słownictwo
Cel główny
- rozwijanie słownika czynnego słownika dziecka
-wzbogacenie słownika dzieci o nowe słowa: dyscyplina sportowa, łyżwiarstwo, saneczkarstwo, narciarstwo.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozwija słownik czynny i bierny,
- doskonali analizę i syntezę wyrazową,
- rozbudowuje swoje wypowiedzi,
- tworzy zdrobnienia i wyrazy odwrotne
- usprawnianie narządów mowy
- kształtuje i rozwija percepcję słuchową
Forma pracy:
- indywidualna, grupowa

Metody pracy:

- Pedagogika zabawy- zabawa ruchowa przy muzyce
- Zabawy w kręgu
- Ćwiczenia oddechowe
- Ćwiczenia logorytmiczne
Środki dydaktyczne: obrazki przedstawiające dyscypliny sportowe , piłka, maskotka tygrysa, płyta CD z piosenką Papauga, węże papierowe
Przebieg zajęć:
1. Wiersz :Rączki dwie, nóżki dwie do roboty
palą się biegną szybko podskakaują.
W dole węża naśladują syczymy,
W górze drzewa naśladują...szumimy
ćwiczenia artykulacyjne opozycja s-sz
2. Wędrująca piłka :Powiedź swoje nazwisko, powiedz swoje imię
Tworzenie zdrobnień: Powiedz zdrobniale swoje imię.
3. Piosenka Papuga kolorowa punktem wyjścia do tworzenia nowych słów.
O czym była mowa w piosence: Jaka była papuga?
Jaki kolor lubisz?
Co wymyślała papuga? (słowa i dźwięki)
4. Ćwiczenia rozwijające słownik: Wędrujący plecak:
Poszła Tola na wagary
Wzięła z sobą plecak stary
A w plecaku dziura była
wszystkie skarby pogubiła
(narty, sanki, łyżwy)
Narciarz uprawia dyscyplinę narciarstwo
Saneczkarz- saneczkarstwo
Łyżwiarz – kolarstwo
5.Słuchowe zagadki :Dźwięki z placu zabaw (rower, rolki, odbijanie piłki, babki z piasku...)
6. Ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem papierowych węży.
7. Tworzenie słów odwrotnych do podanego na podstawie obrazków: czysty – brudny

np. pies – piesek – psisko
zamek – zameczek – zamczysko
sweter – sweterek – swetrzysko
koń – konik – konisko
7. Wypowiedzi na temat przyniesionej zabawki.
8.Karta pracy:
Cienie logopedyczne 5 latki
Puzzle papugi 4 latki.
9.Podsumowanie: Buzia uśmiechnięta lub smutna wybór przez dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.