X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50981
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Światowy Dzień Pszczół

Scenariusz zajęć w przedszkolu

Temat: Światowy Dzień Pszczół.

Cele
dziecko:
- bogaci wiedzę na temat życia pszczół,
- analizuje i zna etapy powstawania miodu,
- rozwija kreatywność,
- rozwija umiejętności pracy w grupie
- chętnie uczestniczy w zabawie ruchowej,
- rozwija umiejętność przeliczania w zakresie 1-10
- doskonali sprawność manualną.
Metody: słowna, czynna, oglądowa, praktycznego działania,
Formy: indywidualna, grupowe,
Środki dydaktyczne: rekwizyty lub obrazki: ul, kapelusz pszczelarza, plaster miodu; miód, wafle, serwetki, mazak, 1,5 l butelka po wodzie, nakrętki, gazeta, biały karton, klej, nożyczki, ilustracje przedstawiające skąd się bierze miód, dekoracja pszczółki, laptop, film edukacyjny, pompony i spinacze dla każdego dziecka, wycięte szablony kwiatków

Przebieg zajęć:

1. „Szukamy swojego ula”- zabawa ruchowa z elementem skoku
Nauczyciel rozkłada na dywanie ule, każdy ul ma określoną liczbę czarnych i żółtych paseczków . Dzieci otrzymują numerek z liczbą pasująca do swoje go ula. Dzieci zamieniają się w pszczółki i muszą odnaleźć swój ul (np. ul z 6 paseczkami jest domkiem do pszczółki która ma na kartoniku cyfrę 6, kilkoro dzieci może mieć taka samą cyfrę.)

2. Nauczyciel prezentuje rekwizyty lub obrazki związane z pszczołami; ul, kapelusz pszczelarza, plaster miodu, miód, przyrządy potrzebne pszczelarzowi i razem z dziećmi omawia je, do czego służą, jak wyglądają itp.

3. Zajęcia ruchowe ,,Pszczelarz” – dzieci naśladują ruchem czynności jakie może wykonywać pszczelarz podczas doglądania ula; ubieranie się, nakładanie kapelusza, wędrówka do ula, otwieranie ula, pobieranie miodu itp.

4. Wysłuchanie wiersza czytanego przez nauczyciela, rozmowa na temat wiersza:
Krzysztof Roguski
,,Pszczoły”

Mają domek swój nieduży,
Który im do pracy służy
Oraz siły niespożyte...
Takie to są pracowite!
A każda z nich wciąż się trudzi
Żeby zrobić miód dla ludzi.

Choć skrzydełka mają małe
To i tak szczęśliwe całe
Z tego kwiatka na ten kwiatek,
Gdzie nektaru jest dostatek,
Przelatują z taką gracją,
Że w mig stają się atrakcją,
A każda z nich wciąż się trudzi
Żeby zrobić miód dla ludzi.

Gdy przeleci obok pszczoła
Każdy z przerażeniem woła,
Nawet gdy przeleci bokiem
Lub do szklanki wpadnie z sokiem...
A każda z nich wciąż się trudzi
Żeby zrobić miód dla ludzi.

Źródło wiersza: http://wierszykidladzieci.pl/przylepa/pszczoly.php

Pytania po przeczytanym wierszu:
- Co produkują pszczoły?
- Co zbierają pszczoły z kwiatków?
- Jak nazywa się miejsce gdzie mieszkają pszczoły?
- Jaki dźwięk wydaje pszczoła?
- Gdzie mieszkają pszczoły?
- Dlaczego pszczoły są pożyteczne?

5. „Jak powstaje miód?”- oglądanie filmu edukacyjnego i rozmowa na temat filmu

http://www.scholaris.pl/zasob/102327

6. „Bzz” – ćwiczenia artykulacyjne
Zadaniem dziecka jest powtarzanie po nauczycielu słów wierszyka oraz pokazywanie odpowiednich części ciała. Zwracamy uwagę na staranne wypowiadanie głosek.
Lata pszczoła koło czoła
Lata mucha koło brzucha
Lata osa koło nosa
Lata mucha koło ucha
Lata bąk koło rąk
Lecą ważki koło paszki
Lecą muszki koło nóżki
Biegną mrówki koło główki.

7. „Pracowite pszczółki”- zabawa matematyczna, każde dziecko otrzymuje spinacz, zestaw pomponików w pudełeczku oraz wycięty kwiatek. Nauczyciel układa zadanie matematyczne typu; na kwiatku siedzi 7 pszczółek – zadaniem dzieci jest umieszczenie siedmiu pomponów na kwiatku, nagle zawiał wiatr i z kwiatka odleciało 3 pszczółki – dzieci odkładają trzy pszczoły przy pomocy spinacza (trzy pomponiki) do pudełka, ile pszczół zostało na kwiatku

8. „Pszczółka”- grupowa praca plastyczno- techniczna z materiałów recyclingowych: dzieci malują żółtą farbą butelkę po 1,5l wodzie, po wyschnięciu domalowują czarne paski, przyklejają czułki, które można wykonać ze zrolowanej gazety, przyklejają oczy zrobione z nakrętek, skrzydełka wykonują z białej/ szarej tektury, nauczyciel pomaga przyklejać poszczególne elementy jeśli jest taka potrzeba

9. Degustacja miodku- dzieci degustują miód na kawałku wafla lub próbują zlizać miodek z talerzyka

10. Wszystkie dzieci otrzymują dyplom za udział w zajęciach podczas Światowego Dnia Pszczół 2023.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.