X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50936
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wielkanocne pisanki. Scenariusz zajęć przedszkolnych

Scenariusz zajęć przedszkolnych

Temat tygodnia: Wielkanoc
Temat zajęć: Wielkanocne pisanki
Data: 31.03.2023r.
Grupa wiekowa: 4,5-latki
Cele:
doskonalenie umiejętności słuchania tekstów literackich- opowiadania,
rozwijanie matematycznego myślenia,
doskonalenie umiejętności liczenia,
nabywanie umiejętności porównywania liczebności zbiorów z użyciem określeń „mniej o”, „więcej o”, „tyle samo”
doskonalenie umiejętności tworzenia zbiorów,
przyzwyczajanie do konieczności cierpliwego czekania na swoją kolej,
kształtowanie świadomości w schemacie ciała,
rozwijanie sprawności ruchowej- szybkie reagowanie na sygnał
rozwijanie sprawności manualnych,
kategoryzowanie i segregowanie elementów według przyjętego kryterium,
Metody pracy: czynne (oparte na działaniu), słowne (oparte na słowie), oglądowe (oparte na obserwacji).
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa.
Środki dydaktyczne: tekst opowiadania, kurczątko, jajka do opowiadania (4 białe, 1, w kropki, 1 zielona i 1 w paski) i przeliczania w różnej wielkości (6 białych, 3 zielone, 4 czerwone w czarne kropki, 4 żółte w czarne w paski), obręcze, emblematy dla każdego dziecka w 4 kolorach, 4 koszyczki z emblematami,4 koła hula-hop, tamburyno, nagranie „Taniec kurcząt w skorupkach”, latarka, pisanki z podklejonymi obrazkami wielkanocnymi, karta pracy, nożyczki, klej.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie.
Już spotkania nadszedł czas i przywitać pragnę was!
W kole pięknie stańmy i zajęcia zaczynajmy.
Dzieci, rytmicznie tupiąc mówią: Dzień do-bry
2. Wysłuchanie opowiadania pt. „Pisankowa bajeczka” Agnieszki Galicy czytanego przez nauczyciela. Nauczyciel wykorzystuje sylwety jajek do opowiadania, zamienia białe jajka na kolorowe pisanki i kurczątko.
Wielkanocna bajka dla dzieci o pisankach
Zajrzały wróbelki do kurnika i zobaczyły, że kura zniosła cztery jajka.
– Ko-ko-ko – zagdakała. – Leżcie tu cichutko.
I poszła szukać ziarenek na podwórku. Ale jajka myślały, że są mądrzejsze od kury. Turlały się i postukiwały skorupkami, aż usłyszał je kot.
– Mrau – powiedział. – Będzie z was pyszna jajecznica.
– Nie, nie! – Trzęsły się ze strachu jajka. – Nie chcemy na patelnię!
– Uciekajcie – ćwierkały wróbelki. – Schowajcie się przed kotem.
– Nie dam się usmażyć! – zawołało pierwsze jajko i poturlało się przed siebie. Po chwili wróciło i zaśpiewało wesoło:
Jestem czerwone w czarne kropeczki, nikt nie zrobi jajecznicy z takiej biedroneczki.
– Co ci się stało? – pytały pozostałe jajka.
– Pomalował mnie pędzelek kolorową farbą i już nie jestem zwykłym jajkiem, tylko wielkanocną pisanką. Drugie jajko też poturlało się do pędzelka i rzekło grubym głosem:
To nie jajko, tylko tygrys, nie rusz mnie, bo będę gryzł. Teraz wyglądało jak pisankowy tygrys w żółto-czarne paski.
– Brawo! – ćwierkały wróbelki.
– I ja też, i ja też! – wołało trzecie.
Trzecie jajko wróciło całe zieloniutkie i pisnęło:
- Jestem żabką, każdy to wie. Czy ktoś zieloną żabkę zje? Nie!
Trzy pisanki były bardzo zadowolone. Czwarte jajko zbladło ze strachu.
– Pospiesz się! – ćwierkały wróbelki. – Kot idzie.
– Tylko jedno jajko? – mruczał kot. – Ugotuję cię na twardo.
Jajko ze strachu trzęsło się tak, że skorupka zaczęła mu pękać.
– Ojej, ratunku! – wołały przerażone wróbelki. – Teraz na pewno kot cię zje.
– Trach-trach-trach! – skorupka pękła na małe kawałki i... wyszedł z niej żółty kurczaczek.
Zamrugał czarnymi oczkami i zapiszczał:
- Wielkanocna bajka, wyklułem się z jajka!
A wróbelki zaćwierkały, że „w świątecznym koszyku jest pisanek bez liku”.
3. O mówienie treści bajki. Dziecko odpowiada na pytania zdaniami, pamięta żeby zgłaszać się do odpowiedzi:
1. Co zobaczyły wróbelki w kurniku?
2. Ile jajek zniosła kura?
3. Co robiły jajka kiedy kura poszła szukać ziarenek?
4. Co powiedział kot, kiedy usłyszał jajka?
5. W co zamieniły się jajka , żeby nie trafić na patelnię?
6. Co stało się z czwartym jajkiem?

4. Matematyczne zabawy z pisankami- nauczyciel rozkłada na dywanie 4 obręcze i pisanki w kolorach z opowiadania o różnej wielkości. Nauczyciel zadaje pytania, a chętne dzieci odpowiadają i porównują liczbę pisanek, dopasowują kartonik z cyfrą, :
- Jak możemy pogrupować te pisanki? (dzieci grupują np. wg koloru, w zależności od pogrupowania nauczyciel zadaje odpowiednie pytania) np.:
- Ile jest wszystkich pisanek?
- Ułóżcie pisanki w kropki od najmniejszej do największej.
- Ile jest białych? Ile zielonych? Ile w paski? Ile w kropki?
- Których jest najwięcej?
- Których najmniej?
- Których tyle samo?
- Kotek zabrał 3 białe pisanki ile zostało?
- Kotek zabrał 1 2 pisanki w paski ile zostało? itd.

5. Zabawa integracyjna „Pisanka w ruch” –Nauczyciel rozdaje dzieciom emblematy przedstawiające pisanki w 4 wzorach, dzieci ustawione w kole manipulują pisanką (emblematem) wg instrukcji n-la (w górę, w dół, przed sobie, za sobie, na głowę, pod stopę itd.)

6. Zabawa ruchowa „Pisanki w koszyku”. Dzieci doczepiają smycze do emblematów, którymi manipulowały i zawieszają je sobie na szyję. Na podłodze rozłożone są obręcze z koszyczkami, które oznaczone są takimi samymi elementami. Dzieci poruszają się po sali w rytm dźwięków tamburynu. Na przerwę każde dziecko odnajduje element oznaczony takim samym wzorem, jaki ma na szyi i wchodzi do środka obręczy. Następnie N. zmienia układ obręczy i zabawa rozpoczyna się od nowa. Na koniec dzieci wykonują polecenia np.;:
- pisanki pomarańczowe podskakują 5 razy
- pisanki zielone- podskakują 3 razy na jednej nodze
- pisanki żółte-ustawiają się w szeregu
-pisanki niebieskie – machają itd.

7. „Co ukryło się w pisankach”- zabawa z latarką. Nauczyciel prezentuje dzieciom szablony „magicznych” pisanek, na których nie widać wzoru. Dzieci przeliczają pisanki. Następnie nauczyciel podświetla pisanki latarką, dzieci odgadują co znajduje się na pisance i wyklaskując, dzielą nazwy obrazków na sylaby i przeliczają ilość sylab w wyrazach.

8. Karta pracy- nauczyciel prezentuje dzieciom kartę pracy, omawia etapy jej wykonania. Najpierw dzieci wycinają pisanki, następnie dopasowują je w odpowiednie miejsca wg kodu (wielkość i kolor) na koniec przyklejają.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.