X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50913
Przesłano:

Jak rozwiązywać konflikty?

Temat: Jak rozwiązywać konflikty?

I. Cel ogólny:
Zapoznanie z pojęciem negocjacji jako skutecznej metody rozwiązywania konfliktów.

II. Cele szczegółowe:
Uczeń:
- podaje przyczyny konfliktów rówieśniczych,
- zabiera głos w dyskusji,
- rozumie pojęcia: konflikt, negocjacja, kompromis,
- zna główne zasady negocjowania.
II. Metody:
- prelekcja nauczyciela,
- „burza mózgów”,
- pokaz,
- dyskusja kierowana.
III. Środki dydaktyczne:
foliogramy – załączniki nr 1 i 2.
IV. Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel przedstawia główny cel lekcji, czyli zapoznanie uczniów ze skutecznymi metodami rozwiązywania konfliktów.
2. Ćwiczenie 1 („burza mózgów”): Spróbujcie podać wszystkie przyczyny konfliktów, nieporozumień i kłótni, które zdarzają się wam np. w domu, w szkole, wśród kolegów. Uczniowie podają swoje propozycje. Nauczyciel zapisuje na tablicy wszystkie, nawet najmniej trafne, pomysły, nie komentując żadnej wypowiedzi. Potem prosi uczniów o selekcję, tak aby powstała lista prawdziwych przyczyn konfliktów.
3. Nauczyciel uświadamia uczniom, że pierwszy krok na drodze do rozwiązania konfliktu mają już za sobą – określili bowiem jego przyczynę. Teraz należy się zastanowić, jak rozwiązać konflikt. Nauczyciel prezentuje trzy style rozwiązywania konfliktów (załącznik nr 1)
4. Nauczyciel wciąga uczniów w dyskusję na temat zaproponowanych przed chwilą stylami rozwiązywania konfliktów. Uczniowie powinni się skupić przede wszystkim nad ich skutkami: styl twardy może powodować kolejne konflikty, uraża uczucia innych; styl miękki – tu z kolei ty możesz poczuć się wykorzystany lub urażony; styl negocjacyjny – daje możliwość porozumienia, ale jest czasochłonny i wymaga takiego samego nastawienia obu stron. Uczniowie, kierowani dyskretnie przez nauczyciela, powinni dojść do wniosku, że najskuteczniejszą metodą są negocjacje.
5. Nauczyciel zapoznaje uczniów z nowym pojęciem: negocjacje to taki sposób rozwiązywania konfliktów, który opiera się na zasadzie uwzględniania interesów wszystkich stron. Negocjacje mają sens pod warunkiem, że obie strony są tak samo zainteresowane dogadaniem się.
6. Nauczyciel prezentuje podstawowe zasady skutecznej negocjacji (załącznik nr 2), prosząc uczniów o krótki komentarz do każdego punktu.
7. Na zakończenie nauczyciel informuje uczniów, że na następnych zajęcach będą mogli praktycznie poćwiczyć negocjowanie.
Załącznik nr 1

Trzy style rozwiązywania konfliktów:

Styl twardy . Ty i Twoje potrzeby są najważniejsze. Inni ludzie i ich potrzeby Cię nie interesują.

Styl miękki. Robisz wszystko, żeby nie wejść w konflikt, dlatego bez wahania zgadzasz się na wszystkie warunki, które stawia druga strona.

Styl negocjacyjny . Dbasz o realizacji swoich potrzeb, z drugiej strony, chcesz poznać potrzeby drugiej strony. Szukasz kompromisu, czyli rozwiązania, które pozwoli zrealizować interesy obu stron.

Załącznik nr 2

Zasady skutecznego negocjowania.
1. Atakuj problem, a nie ludzi.
2. Nie skupiaj się na stanowisku, ale na ukrytych za nim potrzebach i interesach.
3. Zadawaj pytania zamiast opierać się na swych fantazjach i przypuszczeniach.
4. Doceniaj to, co udało się osiągnąć, i głośno to wyrażaj.
5. Uważnie wysłuchaj stanowiska drugiej strony.
6. To, co najważniejsze, zapisuj – od razu stanie się jaśniejsze.
7. Użyj swojej wyobraźni przy poszukiwaniu różnych wariantów rozwiązań, nie upieraj się przy swoim pierwszym pomyśle.
8. Bądź elastyczny i otwarty na drugiego człowieka, wciąż pamiętając o sobie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.