X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 50855
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień Wody - scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli przedszkola

„DZIEŃ WODY”
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA NAUCZYCIELI PRZEDSZKOLA

Data: 22 marca 2023 r.
Prowadząca zajęcia: mgr Aleksandra Gancarz

Grupa wiekowa: 3 i 5-latki
Cele ogólne:
• poznanie właściwości wody
• rozwijanie umiejętności badawczych

Cele szczegółowe:
• aktywnie uczestniczy w zabawach badawczych zgodnie z instrukcją słowną;
• zapoznaje się z właściwościami wody (smak, zapach, kolor);
• przeprowadzenie doświadczenia (dokonanie obserwacji i wyciągnięcie wniosków z przeprowadzonych doświadczeń);
• przestrzega ustalonych reguł i zasad grupowych w trakcie organizowanych sytuacji edukacyjnych;
• uważnie słucha poleceń nauczyciela i wykonuje je;
• reaguje na sygnały słowne i dźwiękowe;
• doskonali umiejętności pracy w grupie;
• rozwiązuje zagadki słuchowe;
• uczestniczy w zabawie ruchowej;

Metody pracy:
• Słowno -oglądowa (pokaz, ilustracja)
• Czynna- zadaniowa
• Aktywizująca

Formy pracy:
• indywidualna
• z całą grupą
• w parach

Przebieg zajęć:
1. Powitanka w j. angielskim „Hello song”
2. Zabawa ruchowa w j. angielskim „Make a circle”
3. Zagadka słuchowa – wprowadzenie w tematykę zajęć.
Dzieci siedzą na dywanie. Nauczycielka proponuje dzieciom, aby na dzisiejszych zajęciach poeksperymentowali. Nauczyciel przygotowuje dla dzieci zagadkę, jeśli ją rozwiążą, będą wiedzieli, co będą dziś badać. Prosi, aby dzieci wsłuchały się w odgłos, który za chwile usłyszą i spróbowały odgadnąć co to jest? (woda)
4. Komu potrzebna jest woda? – teatrzyk sylwet (autor nieznany)

Woda:
Jestem woda, mokra pani,
jestem w morzu, jestem w bali,
i w jeziorze i w strumyku,
małych kropel mam bez liku!

Dziecko:
Wodo, wodo mokra pani,
przecież wszyscy ciebie znamy,
małych kropel mnóstwo masz,
które chętnie wszystkim dasz!

Kwiatek:
Jestem kwiatek kolorowy,
uśmiechnięty, piękny, zdrowy,
lecz urodę moją dam,
kiedy wodę co dzień mam!

Żabka:
Jestem żabka zielona,
do wody skoczyć gotowa,
wodo, wodo kochana,
chlupię się w niej od rana.

Ryba:
A ja jestem ryba,
która w wodzie pływa,
która w wodzie żyje,
nie tylko ją pije!

Drzewo:
Jestem dąb prastary,
mam dużo liści i mocne konary,
ale siłę i moc i szyk,
daje mi wody duży łyk!

Dzieci:
A my małe przedszkolaki,
koła, płetwy mamy,
ale tylko w czystej wodzie
chętnie popływamy!

Woda:
Mnóstwo srebrnych kropel mam,
które chętnie wszystkim dam!

Wszyscy:
Wodo, wodo dziękujemy,
wszyscy cię potrzebujemy,
czy do mycia, czy do picia,
bo bez wody nie ma życia!

5. Do czego służy nam woda? – rozmowa z dziećmi
6. „Wodne czynności” – zabawa ruchowo-naśladowcza z elementami pantomimy.
Dzieci ilustrują ruchem, gestem, mimiką czynności, przy których wykorzystywana jest woda - np. mycie rąk, mycie zębów, picie wody, pływanie, podlewanie kwiatków, pranie.

7. „Masażyk relaksacyjny” – zabawa naśladowcza w parach (3-latek i 5-latek)
Tu płynie rzeczka, (wzdłuż kręgosłupa z góry na dół rysujemy linię)
Tędy przeszła pani na szpileczkach (szybko uderzamy czubkami palców wskazujących)
Tu stąpały słonie (powoli kroczymy płasko ułożonymi dłońmi)
I biegały konie (szybko stukamy pięściami)
Wtem przemknęła szczypaweczka (szybko poszczypujemy przesuwając rękę na skos przez plecy)
Zaświeciły dwa słoneczka (obiema dłońmi zataczamy kółka na wysokości pleców)
Spadł drobniutki deszczyk (stukamy opuszkami palców w dolną część pleców)
Czy poczułeś dreszczyk? (delikatnie szczypiemy kark)

8. „Rzeczka” – zabawa ruchowa
Nauczyciele rozciągają między sobą pas niebieskiej bibuły – naszej „rzeczki”. Poruszają nią w płaszczyźnie poziomej imitując fale. Początkowo jest rozpięta tak wysoko, jak to tylko możliwe. Dzieci starają się przejść pod nią. Następnie linę należy stopniowo obniżać tak, aby dzieci musiały przejść pod nią pochylone na kolanach, kucając, pełzając, ocierając się o nią.

9. Doświadczenia z wodą
 Kolorowy deszcz – do wysokiego naczynia nalewamy wodę, na nią – piankę do golenia. Pipetą wlewamy barwniki na piankę i obserwujemy jak powstaje kolorowy deszcz.
 Lawa w szkle – do szklanki wlewamy wodę, zabarwiamy ją barwnikiem. Następnie do wazonu wlewamy kolejno olej, zabarwioną wcześniej wodę, a kiedy kolorowy płyn opadnie na dno, wrzucamy tabletkę musującą. Woda będzie wówczas przemieszczać się w górę naczynia, a olej wypełnią kolorowe kuleczki.
 Meduza w butelce
 Oczyszczanie wody
 „Poznajemy właściwości wody” – zabawa badawcza
Nauczyciel nalewa wodę do przeźroczystych szklanek dla każdego dziecka. Dzieci obserwują, N. zadaje pytania:
- jaki kolor ma woda? (bezbarwna, przezroczysta)
- czy woda ma zapach? (nie ma zapachu)
- próbują wodę, określają jaki ma smak? (woda nie ma smaku).
Nauczyciel bierze drugą szklankę, tym razem ciemniejszą i pyta się dzieci czy jak przeleje wodę do ciemnej szklanki czy zmieni ona kolor?
 Dmuchanie słomkami w szklance z wodą i płynem do naczyń – tworzenie piany – zabawa oddechowa.
10. Ewaluacja zajęć – element metody Oceniania Kształtującego.
Dzieci zaznaczają czy podobały im się zajęcia – jeżeli TAK – pod uśmiechniętą kroplą wody, jeżeli NIE – pod smutną kroplą wody (palcem umoczonym w niebieskiej farbce).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.