X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50831
Przesłano:

Sparta i wojny z Persami. Konspekt lekcji

KONSPEKT LEKCJI

Temat lekcji: Sparta i wojny z Persami

I.CZĘŚĆ INFORMACYJNA
Prowadząca: Agnieszka Łajka
Miejsce zajęć: Szkoła Podstawowa w Rzepienniku Marciszewskim
Data przeprowadzenia lekcji: 20.10.2022 r.
Klasa: 5
Czas trwania zajęć: 45 minut
Materiały do zajęć:
-prezentacja multimedialna,
-podręcznik.
Metody:
- metoda aktywizująca - burza mózgów,
- rozmowa nauczająca - pogadanka,
- elementy wykładu,
- praca z podręcznikiem,
- praca z mapą.
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zbiorowa.

Literatura dla ucznia:

Podręcznik do historii: "Wczoraj i dziś" Grzegorz Wojciechowski

CELE LEKCJI
Po przeprowadzonej lekcji uczeń:
- zna nazwę najsłynniejszej greckiej polis po Atenach oraz potrafi na mapie wskazać jej położenia ,
- zna podstawowe informacje dotyczące życia Spartanina (dzieciństwo, surowe wychowanie, służba wojskowa ,życie dorosłe oraz sprawowanie władzy po 60. roku życia),
- potrafi wskazać na mapie imperium Persów, ich zdobycze terytorialne z V i VI wieku,
- zna przyczyny bitwy pod Maratonem.
- przedstawia przebieg perskiego najazdu na Grecję z 480 p.n.e.
- określa pochodzenie słowa "hoplita"
- wskazuje elementy uzbrojenia największej greckiej formacji wojskowej,
- wyjaśnia dlaczego hoplici tworzący falangę byli ustawieni blisko siebie
- wskazuje w/w na mapie,
- wyjaśnia do czego nawiązuje tradycja organizowanych od XIX w. biegów maratońskich
- wyjaśnia znaczenie terminów: hoplon, falanga, sojusz, danina
Przebieg lekcji
Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.
2. Nauczyciel podaje informacje ogólne dotyczące położenia geograficznego Sparty - praca z mapą,
3. Uczniowie poznają informacje dotyczące życia Spartanina w Sparcie,
4. Uczniowie z pomocą nauczyciela wskazują na mapie państwo Persów i podbite przez nie w VI i V wiek p.n.e. kraje azjatyckie
4. Informacje dotyczące najazdów Persów na Grecję w 480 p.n.e., przyczyny konfliktów.
5. Uczniowie poznają greckiego wojownika, falangę - praca z podręcznikiem
Faza realizacyjna (prezentacja multimedialna)
1. Nauczyciel charakteryzuje położenie Sparty, mówi o drugiej największej polis. Pyta :"Dlaczego, waszym zdaniem Spartanie mieli świetnie wyszkoloną armie?" ,
a) prowadzący zwraca uwagę na życie Spartan, które przypominało bezustanną służbę wojskową, utrzymywanie gotowości bojowej było konieczne, aby zapobiec buntom podbitej ludności
b) życie Spartanina (państwo zajmowało się kształceniem młodzieży na sprawnych wojowników, dzieciństwo, surowe wychowanie, służba wojskowa, życie dorosłe, sprawowanie władzy)
2.Poruszone zostaje zagadnienie dot. płacenia danin przez mniejsze polis na rzecz władców Persji
a) powstanie antyperskie w 499r.p.n.e.
W Milecie wybuchło jedno z powstań antyperskich, któremu wsparcia udzielili Ateńczycy. Powstanie zostało zdławione, a w 490 p.n.e. król Perski Dariusz wysłał flotę przeciwko Atenom. Chciał je ukarać za wsparcie buntowników. Dziesięciotysięczne wojska ateńskie zadały Persom niespodziewaną klęskę w bitwie pod Maratonem w 490 p.n.e.
3. Omówienie wojen grecko - perskich
a) Król perski Kserkses - poprowadził osobiście przeciwko Grecji wielką armię lądową i flotę morską. W obliczu niebezpieczeństwa miasta greckie zawarły sojusz i zastąpiły drogę armii perskiej w Termopilach. w wyniku zdrady Persowie dowiedzieli się o ścieżce przez góry. Grecy zdecydowali się na odwrót, pozostał jeden oddział 300 Spartan pod wodzą króla Leonidasa. Honor nie pozwolił jednak opuścić bitwy. Zginęli wszyscy w nierównej walce.
b)bitwa pod Maratonem w 490 p.n.e.
Po sforsowaniu Termopil Persowie ruszyli w kierunku Aten. Wódz Temistokles postanowił rozegrać kolejną bitwę na morzu. Do decydującego starcia doszło w 480 p.n.e., w cieśninie w pobliżu wyspy Salamina. Bitwa zakończyła się pogromem perskiej floty i armii.
4. Wprowadzenie pojęcia hoplon, falanga , sojusz, danina
5.Nauczyciel odnosi się do tradycji organizowanych od XIX w. biegów maratońskich.
Nazwa biegu nawiązuje jeszcze do czasów starożytnej Grecji, do miejscowości Maraton, gdzie doszło do ogromnej bitwy. Wydawało się, że we wrześniu 490 r. p.n.e. Grecy są bez szans w wojnie z Persami. Postanowili ruszyć jednak na otwartą walkę, mimo znacznie mniej licznej armii. Grecy doskonale rozegrali jednak walkę taktycznie, a ich przeciwnicy zaczęli uciekać. Już wtedy wiadomo było, że Grecja wyszła z potyczki zwycięsko. Jeden z żołnierzy otrzymał rozkaz przekazać radosną nowinę do Aten, czyli jednej z najważniejszych miejscowości starożytnej Grecji. Ogromny dystans postanowił pokonać... biegiem. Sztuka ta udała mu się, a chwilę po tym, jak wypowiedział słowa „Cieszcie się! Zwyciężyliśmy!”, padł z wycieńczenia. Okazało się, że przebiegł ponad 40 km.

Faza podsumowująca
1. Filmik podsumowujący YouTube "Historia pod ostrym kątem". Utrwalenie wiadomości, nauczyciel zadaje pytania, m.in. 1,3,4, s 54,
Zadania domowe
Wykonaj pisemnie zadanie 1. ze s.54(podręcznik).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.