X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50790
Przesłano:
Dział: Świetlica

Jesienne Dary Natury

Cele główne: Cel główny:
- zapoznanie dzieci z charakterystycznymi cechami Jesieni i jej darami
na podstawie autorskiego wiersza oraz z wartościami odżywczymi owoców i
warzyw

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- słucha wiersza, potrafi go właściwie zinterpretować,
- uczestniczy w pogadance na temat „Darów Jesieni”,
- swobodnie wypowiada się na dany temat,
- wie, jaka jest aktualnie pora roku,
- wie, że musi jeść dużo warzyw i owoców,
- rozpoznaje owoce i warzywa wykorzystując różne zmysły,
- zna wartości odżywcze i zdrowotne warzyw i owoców, rozumie
potrzebę częstego ich spożywania,
- potrafi właściwie zachowywać się i współzawodniczyć podczas
zabaw z rówieśnikami.
- aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej,
Formy:
- indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Metody:
- słowna, zadaniowo- czynnościowa, oglądowa.
Środki dydaktyczne:
-kosze z jesiennymi owocami i warzywami oraz jesiennymi darami z lasu (kasztany, żołędzie, jarzębina, orzechy, jabłka, gruszki, marchewka, ziemniaki, szyszki, liście itp
napisy na kartonie: Dary Sadu, Dary Ogrodu, koperty z zagadkami, płyta CD z muzyką A. Vivaldiego „Jesień”.
Przebieg zajęć:
1. Faza wstępna
Powitanie grupy przez osobę prowadzącą. Witamy uczestników w taki sposób, aby czuli się powitani. Osoby, których dotyczą słowa powitania podnoszą ręce w górę i machają w stronę witającego (nauczycielki). Witam wszystkich, którzy:
-mają dobry humor
-lubią jeść owoce i warzywa
-lubią się wesoło bawić

2. Faza główna:
Pogadanka na temat darów jesieni:
-Jaka jest teraz pora roku?
-Czy znacie jeszcze inne pory roku?
-Co to są dary? Z czym Wam się kojarzy słowo dar?
Dar, podarek, podarunek, prezent – coś wartościowego dane komuś w prezencie; ofiarowane.
Czy tylko człowiek może dawać prezenty?(np. drzewa)

„Dary Jesieni”- prezentacja autorskiego wiersza

„Dary Jesieni” Anna Tomaszewicz

Przyniósł tatuś w wielkim koszu,
Pełno warzyw i owoców.
A w koszyku kolorowo,
Aż mamusia kręci głową.
Jest marchewka w rudej szacie,
I pietruszka i buraczek.
Smukły strąk fasolki młodej,
I ziemniaczki bardzo zdrowe.
Złota wdzięczy się cebula,
Pan pomidor w por się wtula.
I nieśmiało zerka w bok,
Gdzie z kapustą leży groch.
Jest papryka i brukselka,
No i dynia- jaka wielka!
Czerwoniutkie są jabłuszka,
Winogrona, śliwki, gruszka,
Długi sterczy też rabarbar,
No i malin tatuś narwał.
Mama patrzy na te cuda,
I do taty oczkiem mruga.
,”Co ja teraz z tego zrobię”?
Myśląc, drapie się po głowie.
Może kompot, soki, dżemy,
Wszystko w zimie chętnie zjemy.
Po przeczytaniu prosi dzieci aby opowiedzieli o czym jest wiersz?
Jakie były wymienione warzywa i owoce w wierszu? Jakie jeszcze inne warzywa i owoce dzieci znają? Gdzie można zebrać warzywa i owoce?
Jakie znacie jeszcze inne dary jesieni? (las, park)
Jakie są kolory jesieni? (żółty, pomarańczowy, czerwony, brązowy)
Owocowo- warzywna zgadywanka.
Dzieci losują zagadki z jesiennego jabłuszka i odpowiadają na pytania.

Do tej złotej pani
Nikt się nie przytuli,
Bo gdy to uczyni,
Zaraz się rozczuli.
(cebula)

Zielony ogonek ,
Żółty , miękki brzuszek,
Gdy w słonku dojrzeje,
Zbierzesz ją w fartuszek
(gruszka)

Fioletowa z wierzchu,
A żółta od środka.
Często w kompocie
Możesz ją spotkać
(śliwka)

To zielone warzywo,
Ma liściastą główkę,
Możesz z niej przyrządzić
Przepyszną surówkę
(kapusta)

Gotowana , surowa
Zawsze smaczna i zdrowa
Pomarańczowy korzonek
W czarnej ziemi chowa
(marchewka)

Kiedy za zielony pociągniesz warkoczyk
Biała smukła pani wnet z ziemi wyskoczy
(pietruszka)

Jesienią musimy
Wykopać je z ziemi
Potem na ognisku
Piekli je będziemy
(ziemniaki)

Ma pękaty brzuszek,
Cały jest bordowy,
Będzie z niego zapewne
Barszczyk wyborowy.
(burak)

Ten jegomość wąsaty
Cały jest zielony
Smaczny jest surowy
Lecz lepszy kiszony
(ogórek)

Zgadnij co to?
Zabawa dydaktyczna: ,,Nazywamy owoce i warzywa”. Dzieci losują z worka owoce lub warzywa, starają się opisać jego kształt, kolor, smak. Pozostali uczniowie odgadują nazwę owocu i warzywa.

Zabawa słowno – ruchowa ,,Sałatka owocowa”.
Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnej zabawy. Dzieli dzieci na 3 grupy: jabłka, gruszki, śliwki. Każde dziecko otrzymuje nalepkę w kształcie jabłka, gruszki i śliwki. Dzieci siadają na dywanie. Jeżeli nauczyciel powie np. ,,Gruszki!” wstają dzieci z zespołu gruszek, ,,Jabłka i śliwki”, wstają dzieci zarówno z zespołu gruszek jak i śliwek”, natomiast na sygnał ,,Sałatka owocowa” dzieci łączą się w trójki (jabłko, gruszka i śliwka). Pomyłka lub brak dzieci do ,,sałatki” eliminuje z zabawy.
Sałatka owocowo – warzywna” – zabawa muzyczno-ruchowa.
Dzieci otrzymują emblematy warzyw lub owoców, siadają w kółeczku na
krzesełkach. W rytm muzyki biegają wywołane przez nauczyciela owoce ,
warzywa. (W tym samym czasie nauczyciel zabiera krzesełko). Odpada
warzywo (owoc) dla którego braknie miejsca.
3.Faza końcowa
Podsumowanie zajęć. Nauczyciel zadaje pytania:
-jakie znacie dary jesieni?
-co można zrobić z darów jesieni?
-jak przechowywać dary jesieni zimą?
- dlaczego trzeba jeść dużo owoców i warzyw?
- po co dzieciom potrzebne są witaminy?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.