X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 5072
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienne nastroje - scenariusz zajęć otwartych dla rodziców dzieci 4 - letnich

Cele ogólne:
- Odzwierciedlenie jesiennego nastroju w ekspresji ruchowej, muzycznej i plastycznej,
- Zaspokajanie potrzeby ruchu w sposób kontrolowany i społecznie akceptowany,
- Integrowanie środowiska dzieci i rodziców poprzez stwarzanie im możliwości wspólnych działań

Cele operacyjne:
-wyraża za pomocą ruchu treść opowiadania,
-zna charakterystyczne cechy jesieni aktywnie uczestnicząc w zabawach,
-zapamiętuje polecenia dotyczące przebiegu zabaw,
-doskonali kontrolę własnych ruchów

Metody:
- swobodnej ekspresji,
- zadań inspirujących,
- aktywizujące

Pomoce:
Nagrania magnetofonowe odgłosów deszczu, jesiennej muzyki, piosenki pt. „Muchomorek”, sylwety drzewa, liści, teksty zagadek, wierszyków, materiały plastyczne, suszone liście, owoce, kwiaty, muzyka relaksacyjna

Przebieg:
Powitanie i zaproszenie dzieci do wspólnej zabawy w „ Jesiennej krainie”, w której wszyscy mają dobre humory, lubią taniec, lubią rozwiązywać zagadki i nie lubią nudy.

1. „Jesienna kraina”- opowieść ruchowa w oparciu o treść opowiadania, zabawie dzieci towarzyszy „jesienna” muzyka.

„W piękny jesienny dzień, gdy na niebie świeciło złote słońce, dzieci wybrały się do lasu na grzyby. Miały ze sobą koszyki. W lesie rosło bardzo dużo wysokich drzew, ale pomiędzy nimi widać było niskie drzewa. Wiał delikatny wiatr, który poruszał gałązkami. Siedziały na nich ptaki. Gdy usłyszały dzieci przestraszyły się i odfrunęły. Dzieci wędrowały, aż napotkały na leśnej polanie dużo grzybków- borowików. Dzieci pochyliły się i zebrały grzybki do koszyków. Nagle na niebie pojawiły się chmurki, z których zaczął padać drobny deszcz, wiec dzieci schowały się pod drzewkami, ale wiatr stawał się silniejszy. Dzieci postanowiły pobiec do domu. Zabrały koszyki i biegły, przeskakując kałuże, które utworzyły się na drodze. Wiał wiatr coraz mocniej, tak że ciężko im było iść, ale dom już był niedaleko. Kiedy udało im się w końcu dotrzeć do drzwi, okazało się że wiatr znów nadmuchał ciemnych chmur i znowu zaczął padać obfity deszcz.

2. Zabawa matematyczna: „Kropelki deszczu”-
W czasie deszczowej piosenki dzieci spacerują po sali trzymając w zamkniętej dłoni „kropelki deszczu”, na przerwę w muzyce zatrzymują się i słuchają ile kropel deszczu spadnie na parasol- tyle, ile dźwięków zagra nauczyciel na trójkącie,

3. „Czarodziejskie drzewo”- liście- niespodzianki- rozwiązywanie zagadek słownych, obrazkowych, ruchowych,
Rozpoznawanie przez dzieci w oparciu o treści słowne, obrazy, gesty tematyki zagadek ( zwierzęta leśne)

4. Zabawa ilustrowana do piosenki: „Muchomorek” oraz „Kolorowe liście”

5. Zabawa rytmiczna na siedząco- powtarzanie za nauczycielem wyklaskiwanie krótkiego wierszyka:
Deszczyk pada – klaszczemy w swoje dłonie,
Deszczyk pada- klaszczemy na przemian w swoje dłonie i kolana,
Parasole się rozkłada- klaszczemy na przemian w swoje dłonie i kolegi,

6. Masażyk relaksujący do krótkiego wierszyka: „Idzie myszka”
Idzie myszka do braciszka – na plecach dzieci wykonują szybkie posuwiste ruchy opuszkami złączonych palców
Tu zajrzała tu wskoczyła - lekko drapią się za jednym uchem następnie za drugim
A na koniec tam się skryła - wsuwają palce za kołnierz

7. Prośba Pani Jesieni- przygotowanie wraz z rodzicami elementów garderoby
Pani Jesieni: sukienka, kapelusz, kosz, szal poprzez ozdabianie tworzywem przyrodniczym: kolorowymi liśćmi, suszonymi owocami, płatkami kwiatów itd. Dzieci i rodzice w małych grupkach przystępują do tworzenia kompozycji dekoracyjnych według własnych pomysłów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.