X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50698
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawa tematyczna w sklep

Konspekt zajęć koleżeńskich

Prowadząca: Magdalena Kasznia
Data: 27.04.2023 r.
Grupa: 5-6 latki
Temat: Wesołe zabawy w sklep- zabawa tematyczna
Cele ogólne:
 Rozwijanie umiejętności praktycznych
 Tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających kształtowaniu umiejętności komunikacyjnych
Cele szczegółowe
Dziecko:
 uczestniczy w zabawie powitalnej
 rozwiązuje zagadki słowne
 odpowiada na pytania nauczyciela
 opowiada o tym, jak należy zachowywać się w sklepie
 porusza się w rytm muzyki
 używa zwrotów grzecznościowych
 czeka na swoją kolej
 odgrywa rolę kupującego/sprzedającego
Metody:
 słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy, zagadki
 czynna: zadań stawianych do wykonania
 oglądowa: obserwacja , pokaz

Formy pracy:
 z całą grupą, zespołowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:
Nagrania CD, wystrój sali ( galerii handlowej): powitalny napis, balony, czerwona wstęga, ilustracje sklepu, napisy oznaczające poszczególne sklepy, zagadki słowne, emblematy, obręcze, artykuły spożywcze, warzywa, owoce, sprzęt zabawkowy RTV AGD, kosmetyki, lakiery do paznokci, lampa UV, ubrania, zabawkowe pieniądze, torby na zakupy

Przebieg zajęcia:
1. Zabawa powitalna przy piosence „ Wesołe powitanie”
2. Odkrywanka obrazkowa.
Na tablicy znajduje się ilustracja sklepu, która jest przysłonięta kartonem podzielonym na cztery części. Każda część oznaczona jest cyfrą
W celu odsłonięcia ilustracji dzieci rozwiązują zagadki (każda znajduje się w oddzielnej kopercie, również oznaczonej cyfrą).

ZAGADKI:

Latem w ogrodzie
wyrósł zielony,
a zimą w słoiku
leży kiszony (ogórek)
Upieczony w piekarni, pachnący i świeży.
Zawsze podczas śniadania, na deseczce leży.
Mama go pokroi, masłem posmaruje
i pyszne kanapki z niego przygotuje( chleb)
Mają długie języki
i sznurowadła mają.
Gdy dzieci chcą wyjść na dwór,
na stopy je wkładają ( buty)
Może sięgać kostek albo za kolana.
Bywa w nią dziewczynka lub mama ubrana.
Długie ma rękawy, lub nie ma ich wcale.
W stroju tym dziewczynki czują się wspaniale ( sukienka)

3. Rozmowa nt. ilustracji: Co możemy kupić w sklepie?
Dzieci podają różne odpowiedzi. Nauczyciel zwraca uwagę na różne rodzaje sklepów, w zależności od towaru, który w nim się znajduje.

4. „Gdy na zakupy idziemy, rodziców się pilnujemy”.

Nauczyciel przypomina dzieciom, jak należy zachować się w sklepie, jakich słów używamy: dzień dobry, proszę, dziękuję, do widzenia. Przypomina też, że w sklepie trzeba pilnować się rodziców.

5. Zabawa ruchowa: „W sklepie zabawkowym”.
Dzieci podzielone są na cztery grupy, każda oznaczona jest emblematami (misie, krasnale, piłki, klocki). Na dywanie leżą cztery obręcze (półki w sklepie z zabawkami).Dzieci poruszają się w rytm słyszanej muzyki. Na przerwę, wszystkie "zabawki" wracają na wyznaczone półki

6. Zabawa tematyczna w sklep

Nauczyciel informuje, że otwarto w mieście nową galerię handlową – Centrum Handlowe „ KOTKI” i zaprasza dzieci na zakupy.
• dzieci razem z nauczycielem opuszczają salę, otrzymują obręcze i przy muzyce „wjeżdzają” do sali/ galerii handlowej- po czym zajmują miejsca na macie.
• następuje oficjalne otwarcie galerii- przecięcie wstęgi przez Panią Dyrektor
• nauczyciel informuje, że w galerii jest duża ilość sklepów- w chwili obecnej znajdujemy się na 1 piętrze ,gdzie znajdują się następujące sklepy:
 sklep RTV AGD „ Media Expert”
 drogeria „ Rossmann”
 dyskont „ Biedronka”
 sklep z zabawkami i ubraniami dla dzieci „ Smyk”
 sklep z warzywami i owocami- „Warzywniak”
 stanowisko kosmetyczne „ Allepaznokcie”
Nauczyciel wyjaśnia na czym będzie polegała zabawa.
Dzieci zostają podzielone na zespoły- do każdego sklepu, po czym wcielają się w role kupującego lub sprzedającego. Otrzymują od nauczyciela zabawkowe pieniądze. Zespoły ustawiają się w kolejkach do poszczególnych sklepów, gdzie następuje zakup towarów.
Po ustalonym czasie, następuje zamiana ról.
7. Ewaluacja: dzieci zadowolone z zajęć stają przy symbolu słoneczka /dzieci, którym zajęcie nie podobało się- przy chmurce
8. Podziękowanie za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.