X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 5068
Przesłano:

Śnieżnobiały uśmiech - dbamy o higienę jamy ustnej

Konspekt zajęć szkolnych dla zespołu łączonego I/II

Zajęcia przeprowadzone w ramach akcji propagowania zdrowego trybu życia.

Temat zajęć: „Śnieżnobiały uśmiech” – dbamy o higienę jamy ustnej”.

CEL OGÓLNY

- wdrażanie do dbałości o higienę jamy ustnej,
- ukazanie negatywnych skutków niedbałości o higienę
jamy ustnej,
- kształtowanie umiejętności prawidłowego
szczotkowania zębów,
- ukazanie zasad dbałości o jamę ustną,
- rozbudzenie zainteresowania higieną jamy ustnej
przez cały rok,
- wdrażanie do systematycznego mycia zębów.

CEL OPERACYJNY:

Uczeń :
- zna zasady higieny jamy ustnej,
- rozumie konieczność dbałości o swoje zęby,
- wie jak prawidłowo wykonywać codzienną pielęgnację
jamy ustnej,
- zna negatywne skutki nie mycia zębów,
- samodzielnie dba o higienę jamy ustnej,
- prawidłowo śpiewa poznaną piosenkę,
- prawidłowo koloruje rysunek konturowy,
- odwzorowuje napis pod ilustracją.

METODY PRACY: słowna, oglądowa, czynna.
FORMY PRACY: indywidualna i zbiorowa.

ŚRODKI AKTYWIZUJĄCE UCZNIA: Kaseta wideo z filmem edukacyjnym pt. „Światowa podróż doktora Ząbka”, plakat o szczotkowaniu zębów, kartonowy model szczęki i szczoteczki do zębów, plan szczotkowania zębów, dyplomy oraz próbki pasty do zębów i miniaturowe szczoteczki, rysunek konturowy pasty i szczoteczki.

~~ Przebieg zajęć~~

1. Zajęcia wstępne: powitanie, sprawdzenie listy obecności oraz pracy domowej, ustalenie daty dnia dzisiejszego, jutrzejszego, zapis daty w zeszycie, omówienie pogody i wykonanie rysunku pogody w zeszytach, zabawa ruchowa wprowadzająca w temat zajęć pt. „Jesteśmy szczoteczkami „.

2. Praca poznawcza: pogadanka wstępna na temat „Co wiemy o naszych zębach?” w celu wprowadzenia uczniów do tematu zajęć. Prezentacja filmu animowanego pt. „Światowa podróż doktora Ząbka”, w trakcie której uczniowie poznają różnych bohaterów – mieszkańców różnych kontynentów. Dr Ząbek rozpoczyna swą podróż balonem od wizyty w Europie, następnie przenosi się do Afryki, Azji, Ameryki i Australii. W trakcie swej podróży przeżywa wiele przygód i na ich przykładzie ukazuje dzieciom negatywny wpływ podjadania niezdrowych przekąsek w ciągu dnia, prezentuje prawidłowy sposób szczotkowania zębów przy pomocy szczoteczki i nitki dentystycznej, moc działania fluoru, a także konieczność systematycznych wizyt u stomatologa. Na koniec filmu uczniowie wraz z bohaterami filmu uczą się piosenki pt. „Śnieżnobiały uśmiech”.
Po prezentacji filmu nauczyciel rozpoczyna pogadankę mającą na celu utrwalenie wiadomości zdobytych w czasie oglądania filmu. Następnie nauczyciel przy pomocy papierowego modelu szczęki i szczotki do zębów jeszcze raz wyjaśnia zasady prawidłowego szczotkowania zębów i pokazuje jak należy posługiwać się nitką dentystyczną. Po prezentacji uczniowie ćwiczą mycie zębów „ na sucho „ poprzez odpowiednie ruchy ręki. Po tej części następuje ponowne zaśpiewanie wcześniej poznanej piosenki.
Nauczyciel ukazuje uczniom plan szczotkowania zębów i kolejno punkt po punkcie wyjaśnia co należy wykonywać, po czym rozdaje każdemu dziecku jego własny miesięczny plan szczotkowania zębów w domu natomiast na tablicy ściennej w klasie wiesza plan szczotkowania klasowego na którym codziennie zaznaczał będzie liczbę uczniów którzy umyli zęby. Każdy uczeń otrzymuje również próbkę pasty do zębów oraz kolorową szczoteczkę. Po obejrzeniu ich uczniowie dokonują pierwszego mycia zębów nowymi przyborami w łazience szkolnej, oczywiście nie zapominając o wcześniej ukazanych zasadach szczotkowania. Na koniec każdy uczeń otrzymuje dyplom „Śnieżnobiałego uśmiechu” zaświadczający o uczestnictwie w zajęciach o zasadach pielęgnacji jamy ustnej. Ostatnim punktem jest zaśpiewanie piosenki . Nauczyciel składa uczniom gratulacje i życzy im wytrwałości w dbaniu o higienę jamy ustnej.

3. Ekspresja: Kolorowanie kredkami rysunku konturowego przedstawiającego p0rzybory do higieny jamy ustnej oraz słuchanie piosenki pt. „Szczotko, szczotko ..”Podpisywanie rysunku napisem „Szczotka i pasta”.

4. Zajęcia końcowe: Zebr4anie informacji z całego dnia, przypomnienie uczniom o wypełnianiu planu codziennego szczotkowania zębów, rozdanie ulotek o higienie jamy ustnej dla rodziców, pożegnanie poprzez zaśpiewanie poznanej piosenki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.