X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50643
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W majowym ogródku. Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji społecznej

Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji społecznej

Grupa dzieci 5-letnich

Temat zajęć: W majowym ogródku..

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności współpracy.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozumie, że osiągnie cel współpracując z innymi
- wykonuje rytmiczne sekwencje ruchów do melodii
- wskazuje taki sam układ kolorów
- zna wygląd i nazwę wybranych wiosennych kwiatów
- wie, jakie są charakterystyczne cechy wiosny, lata, jesieni i zimy
- wyodrębnia pierwszą głoskę nazw przedmiotów
- rozpoznaje litery i odczytuje ułożony z nich wyraz (dziecko zdolne)
- pokazuje ruchem słowa opowieści
- liczy elementy
- porządkuje liczby w kolejności rosnąco

Metody:
- słowne: polecenia
- czynna: zadania do wykonania, ćwiczenia
- oglądowa: ilustracje
- aktywizujące: Pedagogika Zabawy

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne: strój i akcesoria ogrodniczki dla N., trzy doniczki wypełnione ziemią, ogrodowe oznaczniki z naklejonymi obrazkami kwiatów: stokrotką, szafirkiem i tulipanem, stolik, odtwarzacz muzyki, CD „Zabawy i pląsy przy muzyce”, szarfy w trzech kolorach do rozdzielenia dzieci na trzy zespoły, sznurek z koralikami i zestaw kart z kolorowymi kołami dla każdego zespołu, gra interaktywna w aplikacji learningapps „Kwiaty wiosny – odsłoń obrazek”, zestaw obrazków dla dzieci rozdzielonych w pary oznaczonych kolejnymi kropkami od 1 do 7, tworzących z pierwszych głosek słowo „tulipan”

Przebieg:

1.Wprowadzenie do tematu zajęcia „Ogrodniczka”
Nauczycielka w stroju ogrodniczki chodzi dookoła stolika z doniczkami śpiewając pierwszą zwrotkę piosenki „Jestem sobie ogrodniczka”. Następnie mówi dzieciom, że zapomniała, co posadziła w doniczkach i prosi je o pomoc w rozwiązaniu jej kłopotu.

2.Zabawa muzyczno-rytmiczna wg Pedagogiki Zabawy „Czarowanie”
Nauczycielka włącza nagranie melodii i wspólne z dziećmi wykonuje do niej rytmiczne ruchy „zamieniając” w ten sposób dzieci w ogrodowe skrzaty.

3.Zabawa dydaktyczna „Jakie kwiaty zasiała ogrodniczka?”
Nauczycielka - ogrodniczka rozdaje dzieciom szarfy dzieląc je na trzy grupy, następnie prosi dzieci, aby odgadły, jakie kwiaty zasiała w doniczkach poprzez rozwiązanie poszczególnych zadań:

zad1: dzieci w grupach otrzymują sznurek z nawleczonymi 5 koralikami w różnych kolorach, np. czerwony, żółty, niebieski, czarny, zielony oraz prostokąt z naklejonymi pięcioma kartami z różnymi układami kół, dzieci muszą odnaleźć kartę z takim układem kolorowych kół, jaki odpowiada kolorom i kolejności korali na ich sznurze; po odnalezieniu karty dzieci odwracają ją na drugą stronę, aby zobaczyć jaki jest na niej naklejony kwiat (stokrotka); wybrane przez N. – ogrodniczkę dziecko wkłada tabliczkę ogrodową z obrazkiem stokrotki do pierwszej doniczki

zad2: Nauczycielka włącza grę multimedialną „Kwiaty wiosny – odsłoń obrazek”; wybrane dzieci z każdego zespołu wskazuje obrazek charakterystyczny dla kolejnej pory roku; po odsłonięciu wszystkich na tablicy pozostaje obrazek kwiatka (szafirek); wybrane przez nauczycielkę – ogrodniczkę dziecko wkłada tabliczkę ogrodową z obrazkiem szafirka do drugiej doniczki

Zabawa ruchowa wg opowieści ruchowej „Nasionko”
Dzieci naśladują ruchem i gestem słowa opowieści o budzącym się do życia nasionku, z którego wyrasta kwiat.

zad3: dzieci w obrębie swoich grup dobierają się w pary, każda otrzymuje zestaw obrazków oznaczonych kropkami, które układają w kolejności od najmniejszej do największej liczby kropek, następnie określają pierwsze głoski tych obrazków i z pomocą nauczycielki łączą je w wyraz (telefon, ule, lalka, indyk, parasol, ananas, nos – tulipan); wybrane przez nauczycielkę – ogrodniczkę dziecko wkłada tabliczkę ogrodową z obrazkiem tulipana do trzeciej doniczki.

4.Zabawa muzyczno-rytmiczna wg Pedagogiki Zabawy „Czarowanie”
Nauczycielka włącza nagranie melodii i wspólne z dziećmi wykonuje do niej rytmiczne ruchy „odczarowując” dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.