X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50571
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolorowe znaki drogowe. Scenariusz zajęcia z dominacją działalności umysłowej

Prowadząca: Sylwia Poniewozik
Data: ........
Grupa: dzieci 5-6-letnie.

Temat dnia: Kolorowe znaki drogowe.

Cel główny:
Nabywanie umiejętności rozpoznawania znaków drogowych i podstawowych figur geometrycznych.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- pozna zasady bezpiecznego zachowania się na drodze,
- w skupieniu wysłucha treści wiersza,
- rozróżni podstawowe znaki drogowe,
- ułoży znaki drogowe w odpowiedniej kolejności,
- określi kształty (kwadrat, koło, prostokąt, trójkąt) i kolory znaków drogowych,
- wychwyci i potrafi kontynuować powtarzający się rytm,
- poprawnie zareaguje na ustalony sygnał wzrokowy,
- potrafi współdziałać w grupie z kolegami.

Realizacja Podstawy Programowej:
I Fizyczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
5. uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne;
II Emocjonalny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
8. zauważa, że nie wszystkie przeżywane emocje i uczucia mogą być podstawą do podejmowania natychmiastowego działania, panuje nad nieprzyjemną emocją, np. podczas czekania na własną kolej w zabawie lub innej sytuacji;
III Społeczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
5. ocenia swoje zachowanie w kontekście podjętych czynności i zadań oraz przy-jętych norm grupowych; przyjmuje, respektuje i tworzy zasady zabawy w grupie, współdziała z dziećmi w zabawie, pracach użytecznych, podczas odpoczynku;
IV Poznawczy obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
2. wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie, po-prawnie wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy, rozróżnia głoski na początku i końcu w wybranych prostych fonetycznie słowach;
5. odpowiada na pytania, opowiada o zdarzeniach z przedszkola, objaśnia kolejność zdarzeń w prostych historyjkach obrazkowych, układa historyjki obrazkowe, recytuje wierszyki, układa i rozwiązuje zagadki;
12. klasyfikuje przedmioty według: wielkości, kształtu, koloru, przeznaczenia, układa przedmioty w grupy, szeregi, rytmy, odtwarza układy przedmiotów i tworzy własne, nadając im znaczenie, rozróżnia podstawowe figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt);

Aktywność:
- słowna,
- umysłowa,
- ruchowa.

Metody:
- czynna (zadania stawiane dziecku),
- słowna (rozmowa),
- oglądowa (ilustracja, obserwacja, pokaz).

Formy:
- praca zbiorowa,
- praca zespołowa,
- praca indywidualna.

Pomoce dydaktyczne:
- emblemat w kształcie figury geometrycznej dla każdego dziecka, tablica interaktywna, tekst wiersza K. Wiśniewskiego „Kolorowe znaki”, prezentacja multimedialna nt wiersza, układ znaków wyświetlony na tablicy interaktywnej, nagranie piosenki „Światła drogowe”, sygnalizator świetlny, powtarzające się rytmy dla każdego dziecka.

Przebieg zajęć:

Przed rozpoczęciem zajęć każde dziecko otrzymuje mały emblemat w kształcie figury geometrycznej przyklejony na bluzce. Są 4 rodzaje emblematów: czerwone koła, żółte trójkąty, niebieskie kwadraty i niebieskie koła.
Nauczyciel pyta – Czy znacie te kształty? Jak je nazwiemy? – Jakie znacie rzeczy
w takich kształtach?
Dzielenie nazw figur geometrycznych na sylaby (PI), głoski (PII).

1. Wprowadzenie do tematu: zagadka słowna: „Stoją przy drodze na jednej nodze i pokazują kierowcom drogę” – Znaki drogowe.

2. Słuchanie wiersza K. Wiśniewskiego „Kolorowe znaki” połączone z oglądaniem prezentacji multimedialnej na tablicy interaktywnej, wybieranie odpowiednich znaków drogowych.
Podział dzieci na 4 zespoły według znaczków na bluzce. Dzieci otrzymują w kopertach zestaw znaków drogowych. Zadaniem dzieci jest wskazanie znaków, o których jest mowa w wierszu. Po przeczytaniu wiersza, nauczyciel odsłania na tablicy interaktywnej odpowiedni układ znaków. Zadaniem dz. jest ułożyć swoje znaki w odpowiedniej kolejności.

„Tatusiu, powiedz czemu na drogach
po obu stronach są ustawione
te dziwne znaki w różnych kolorach
żółte, niebieskie, białe, czerwone?

Widzisz, mój synku- słyszysz odpowiedź-
znaki dla ciebie tak zagadkowe
wszyscy kierowcy znają na pamięć,
bo to są właśnie ZNAKI DROGOWE.

Ich kształt i barwa oraz rysunek
namalowany na znaku tarczy
na wszystkich drogach całego świata
zawsze i wszędzie to samo znaczy.

Trójkąty żółte z brzegiem czerwonym
z rysunkiem czarnym jak pióra kawcze
mówią: „Uważaj na mój rysunek!"
bo są to ZNAKI OSTRZEGAWCZE.

A prostokąty oraz kwadraty,
te z tłem niebieskim, stojące z gracją
INFORMACYJNE są to ZNAKI,
bo zawsze służą informacją.

Te duże koła z brzegiem czerwonym,
które z daleka widać od razu,
„Nie wolno!” – krzyczą głosem donośnym,
bo to są właśnie ZNAKI ZAKAZU.

Mniejsze zaś koła z niebieską twarzą
i białą strzałką jak ptasi pazur,
mówią stanowczą: „Jedź, jak ci każę!”
Dlatego są to ZNAKI NAKAZU”.

Wiesz już dlaczego duzi i mali
znaki drogowe widują co dzień?
Żeby bezpiecznie z dróg korzystali:
każdy kierowca i każdy przechodzień.

3. Zabawa ruchowa orientacyjno - porządkowa „Gramy w zielone, żółte, czerwone”.
Podczas piosenki „Światła drogowe” dzieci naśladują poruszanie się autem, w trakcie przerwy szukają u siebie lub w sali przedmiotów w kolorze, w jakim pali się światło sygnalizatora drogowego (światło zielone, czerwone, żółte).

4. Zabawa „Powtórz rytm”.
Na stolikach znajduje się pasek z powtarzającym się rytmem dla każdego dziec-ka np. koło, kwadrat, trójkąt, koło, .... Dzieci kontynuują go dorysowując kolejny element lub kolorując na odpowiedni kolor.
Poziom I – koło, kwadrat (kolorowanie figur)
Poziom II – koło, kwadrat, trójkąt (kolorowanie figur)
Poziom III – koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt (malowanie figur na odpowiedni kolor)

5. Zakończenie zajęć. Podziękowanie za udział.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.