X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50526
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Coraz bliżej święta. Scenariusz zajęć dla dzieci 6- letnich

Scenariusz zajęć dla dzieci 6- letnich

Temat dnia: Coraz bliżej święta.

Cele główne:
- budzenie nastroju radosnego oczekiwania na nadchodzące święta
- zachęcanie dzieci do niesienia pomocy domownikom podczas prac domowych w okresie przedświątecznym
- utrwalenie umiejętności matematycznych
- rozwijanie mowy i logicznego myślenia
- pobudzanie wyobraźni i inwencji twórczej
- doskonalenie sprawności manualnej

Cele operacyjne:
Dziecko:
- aktywnie uczestniczy w zajęciach
- przestrzega ustalonych reguł podczas zabaw
- doskonali umiejętności współdziałania w grupie
- uważnie słucha wiersza i odpowiada na pytania nauczyciela
- wymieni produkty potrzebne do wypieku pierników
- rozpoznaje cyfry oznaczające liczby
- posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi
- określa liczebność zbiorów
- dokonuje syntezy i analizy głoskowej wyrazów
- doskonali sprawność rąk i umiejętność posługiwania się pędzlem
- dba o ład i porządek podczas pracy

Metody pracy:
• metody czynne:
- zadań stawianych do wykonania
- samodzielnych doświadczeń
• metody oglądowe:
- obserwacja i pokaz
• metody słowne:
- objaśnienia i instrukcje
Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
- zbiorowa

Środki dydaktyczne: nagranie CD utworu pt. „Pierniczki”, ilustracje – „Przygotowania do świąt”, tekst wiersza, produkty niezbędne do robienia pierników, wstążki na szyję z emblematem piernika, ilustracje piernikowych domków z liczbami (od 1 do 6), sylwety piernikowych ludzików z różna liczbą kropek (od 1do 6), plansze do gry w bingo, znaczniki, kartoniki z obrazkami przyborów do sprzątania, piernikowe ludziki z pianki dekoracyjnej, kolorowe posypki do dekoracji pierników, klej, tacki.

Przebieg zajęć:

1. Przygotowania do świąt - rozmowa nauczycielki z dziećmi w oparciu o ilustracje nawiązująca do Świąt Bożego Narodzenia.

2. Słuchanie wiersza A. Bober pt. „Ludzik z piernika".

• N-el przedstawia dzieciom ilustracje piernikowego ludzika. Następnie czyta dzieciom wiersz i prosi, aby uważnie słuchały jaka spotkała go przygoda.

"Ludzik z piernika" A. Bober

Był sobie Ciastek, ludzik z piernika,
któremu domek w kawałkach znikał.
Nie wiedział czemu, no i dlaczego,
ktoś wciąż podjada domeczek jego
pięknie zdobiony, w kakaowych ścianach,
czekoladowych oknach, lukrowych firanach.
Tuż przed świętami został zbudowany,
i od tego czasu jest ciągle podgryzany.
Pierwsze zniknęły dropsy z dachówek.
Później kilkanaście żelkowych żarówek.
Następnie cukrowe laski przy drzwiach.
Po czym zaginął calutki dach.
Po kawałeczku ścian ubywało,
aż domku z piernika niewiele zostało.
Martwi się Ciastek, że w trakcie świąt,
trudno mu będzie o własny kąt.
Budzi się rano, oczom nie wierzy,
a przed nim brązowe ciasto leży.
Skacze, się kręci, brawo bije.
Za głowę się łapię, wygina szyję.
I już nasz Ciastek martwić się przestaje,
bo wie, że dla niego nowy domek powstaje.

• Rozmowa kierowana n/t wiersza:
- Dlaczego pierniczek był smutny?
- Co spowodowało, że przestał się martwić?
- Co zobaczył?

3. Zapoznanie dzieci z produktami potrzebnymi do przygotowania pierniczków.
Dzieci wymienią nazwą produktów potrzebne do wypieku ciastek, które pokazuje n-el:
cukier, jajka, masło, miód, mąka, przyprawa korzenna, soda oczyszczona.

4. „Pierniczki”- zabawa ruchowa przy muzyce.

5. Głoskowe bingo – gra zespołowa. Dzieci siedzą w półkolu w kilkuosobowych zespołach, przed nimi znajdują się plansze przedstawiające przedmioty i sprzęty służące do porządków domowych. Każdy zespół otrzymuje planszę i znaczniki do zakrycia odgadniętych obrazków. Nauczyciel losuje obrazki, tak aby dzieci ich nie widziały, podaje nazwy przedmiotów podzielone na głoski. Drużyna, która odnajdzie u siebie na planszy obrazek odpowiadający słowu, zakrywa go znaczkiem. Po zakryciu wszystkich obrazków na planszy osoby z zespołu wołają: bingo!

6. Zabawa dydaktyczna – „Pierniczkowa matematyka”.

• Każde dziecko losuje swojego własnego pierniczkowego ludzika i wymawia na głos liczbę kropek, którą ma na sobie jego pierniczek.

• Nauczyciel prosi dzieci, aby przemieszczały się po sali w rytm muzyki, a kiedy muzyka ucichnie stanęły obok domku z liczbą odpowiadającą liczbie kropek na ich pierniczku.

7. Wykonanie pracy plastycznej pt. „Pierniczek na choinkę”. Ozdabianie pianki dekoracyjnej w kształcie piernikowego ludzika kolorowymi posypkami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.