X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50521
Przesłano:

Biotechnologia tradycyjna - scenariusz lekcji biologii

Scenariusz lekcji biologii

Nauczyciel: Justyna Witkowska
Temat lekcji: Biotechnologia tradycyjna.
Klasa: 3
Program nauczania z biologii dla liceum ogólnokształcącego i technikum. Zakres podstawowy. Biologia na Czasie. Katarzyna Kłosowska.Nowa Era.

1. Cel lekcji

Poznanie:
a) rodzajów biotechnologii
b) sposobów wykorzystania mikroorganizmów, wirusów i ich składników do celów praktycznych.

Cele operacyjne

Uczeń potrafi:
zdefiniować pojęcia: biotechnologia, biotechnologia tradycyjna, biotechnologia nowoczesna,
dokonać podziału biotechnologii na biotechnologię tradycyjną i biotechnologię nowoczesną,
określić zakres działania biotechnologii,
podać przykłady wykorzystywania biotechnologii tradycyjnej w różnych dziedzinach życia,
określić korzyści dla środowiska i działalności człowieka z wykorzystywania mikroorganizmów.

Środki dydaktyczne
Podręcznik (s. 70–75), Karty pracy ucznia, kartki z zadaniami do kosza i walizki
Formy pracy
Praca indywidualna, praca grupowa, praca zbiorowa.

Metody pracy
Pogadanka heurystyczna, praca z podręcznikiem i kartą pracy, wykład, kosz i walizka, kahoot - gra online.

B) Przebieg lekcji

I.Faza wprowadzająca

1. Czynności organizacyjne. (5min).

2. Biotechnologia – pogadanka heurystyczna (5 min).

Nauczyciel prosi uczniów o podanie przykładów wykorzystywania mikroorganizmów w różnych obszarach życia człowieka. Podsumowuje wypowiedzi uczniów, definiuje pojęcie biotechnologia oraz wyjaśnia jego znaczenie.

II.Faza realizacyjna

1. Podział biotechnologii – wykład (5 min).
Nauczyciel w formie krótkiego wykładu dzieli biotechnologię na tradycyjną oraz molekularną nowoczesną.
Wyjaśnia każde z pojęć oraz wskazuje różnice między obiema gałęziami biotechnologii.

2. Uczniowie rozwiązują zadanie 1 z Kart pracy ucznia. (5 min).

3. Kosz, walizka -zadania 5 minut. Praca w zespołach. (5 min).

3. Kahoot-gra online indywidualna praca ucznia (5 min).

III. Faza podsumowująca

1. Utrwalenie wiadomości zdobytych na lekcji – rozwiązywanie zadań (10 min).
Uczniowie wykonują zadania 4 z Kart pracy ucznia.

2. Wystawienie ocen cząstkowych i omówienie zadani domowego. (5min)
Zadanie domowe
Przeczytaj temat w podręczniku Biotechnologia nowoczesna

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.