X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50492
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Gąsienica - tajemnica. Scenariusz zajęcia w przedszkolu z wykorzystaniem darów Froebla

Nauczyciel: Ewelina Kuźnik
Grupa wiekowa: 3-4-latki
Czas trwania zajęć: 30 min
Data: 11.05.2023r.
Blok tematyczny: Na majowej łące wielki bal
Temat: Gąsienica - tajemnica
Cele:
- rozbudzanie zainteresowania tajemnicami przyrody
-stwarzanie okazji do badania przedmiotów i manipulowania nimi
-wdrażanie do wnioskowania o wdrożonych i wprowadzonych zmianach
- rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego
- dostrzeganie i określanie zmian zachodzących w życiu motyli

Metody pracy:
- metody Froebla – teatrzyk stolikowy
- działalność praktyczna
- podające (rozmowa, objaśnienia, polecenia),
- poglądowe (prezentacja),
- czynnościowe (zadania stawiane dzieciom),
- metoda reagowania całym ciałem

Formy pracy:
- indywidualna
- w parach (z rodzicami)
- praca w trzech grupach: darów, badawczej i twórczej

Pomoce dydaktyczne: dary Froebla , szary papier, teatrzyk stolikowy, farby, pędzle, ręcznik papierowy, mazaki, słomiane rurki, talerze, woda koc, nagranie CD – „Wiosna” A. Vivaldiego, kolorowe chusty
Przebieg zajęć:
1. Powitanka w nurcie pedagogiki freblowskiej – wyliczanka (autor Katarzyna Małek)
Jeden, dwa
Jeden, dwa
Piękna wiosna teraz trwa
Trzy i cztery
Trzy i cztery
Wyciągamy już rowery
Pięć i sześć
Pięć i sześć
Dziś na łąkę wyjść mam chęć
Siedem osiem
Siedem osiem
Ptak zaśpiewa pięknym głosem
Dziewięć dziesięć
Dziewięć dziesięć
Wiosna radość nam przyniesie

Podczas wyliczania stukamy rytmicznie w ręce i o uda

2. Teatrzyk stolikowy z wykorzystaniem darów 1,2,9 1.1 i 1.2 oraz szarego papieru
Z darów nauczyciel tworzy gąsienicę i motyla, a z szarego papieru tworzy kokon.
Następnie nauczyciel czyta wiersz Doroty Gellner „Gąsienica –tajemnica”
Idzie ścieżką gąsienica
Kolorowa tajemnica.
Krótkich nóżek mnóstwo ma
Jedna robi pa, pa, pa.
Do widzenia, do widzenia
Czary – mary, już mnie nie ma.
Nitką się owinę cała
I w kokonie będę spała.
Kokon się na wietrze chwieje,
Niby nic się już nie dzieje.
Gąsienica w środku śpi,
Zatrzasnęła wszystkie drzwi.
Aż tu nagle – patrzcie teraz,
Ktoś kokonu drzwi otwiera,
Macha do nas skrzydełkami,
Kto to jest – powiedzcie sami?
3. Rozmowa kierowana:
Kto wystąpił w wierszu?
Jak przebiegała przemiana gąsienicy w motyla? – układanie historyjki obrazkowej ilustrującej przemianę motyla.
Gdzie można spotkać motyle?
4. Eksperyment – papierowe gąsienice. Nauczyciel prezentuje dzieciom przygotowane wcześniej gąsienice z chusteczek papierowych (ręcznika papierowego). Dzieci wkładają gąsienice do wody i obserwują, jak papier rozciąga się pod wpływem wody i gąsienica ukazuje swoje kolory.

5. Zawijanie chętnych dzieci w kocyk – „poczwarka” – zabawa w gąsienice przemieniające się w motyle.
6. Zabawa ruchowo – muzyczna: „Znajdź swój kwiatek”. Uczestnicy zabawy otrzymują kolorowe chusty. W czasie muzyki – utwór A. Vivaldiego „Wiosna” motyle fruwają po łące. W czasie przerwy w muzyce odnajdują obręcz w kolorze ich chusty i siadają na nim. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.
7. Podział dzieci na trzy grupy (od tej pory rodzice włączają się w pomoc dzieciom)

Grupa darów – układanie wiosennej łąki z darów Froebla
Grupa twórcza – malowanie wiosennej łąki na szarym papierze
Grupa badawcza – wykonanie papierowych gąsienic i obserwacja zmian
8. Zakończenia zajęć, pożegnanie - ewaluacja

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.