X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 50477
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosna w ogrodzie. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w przedszkolu (w grupie dzieci 3, 4- letnich) w dniu 27.03.2023 r.
Prowadząca: Magdalena G
Temat: „Wiosna w ogródku”
Data: 27.03.2023 r.
Cele główne:
• Wzbogacenie wiedzy ogólnej na temat pracy ogrodnika
• kształtowanie nawyków dbania o rośliny
• zapoznanie z potrzebami i wymaganiami roślin
• ukazanie dzieciom prostych prac gospodarczych
• rozwijanie umiejętności matematycznych,
Cele szczegółowe:
• dziecko wie jakie czynności wykonuje ogrodnik w ogrodzie
• dziecko wymienia czynniki potrzebne do wzrostu roślin: woda, światło, ciepło, ziemia
• dziecko wskazuje narzędzia potrzebne ogrodnikowi do pracy
• dziecko zna kolory
• dziecko zna figury geometryczne
• dziecko przelicza w zakresie 5 (3-4- latki) i 8 (5 latki)
• dziecko sieje koperek, dba o rośliny

Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa (praca z całą grupą).
Metody:
Metody czynne:
- ćwiczenia praktyczne,
- metoda kierowania własną działalnością dziecka,
- metoda zadań stawianych dziecku,
Metody oglądowe:
- osobisty przykład nauczyciela;
Metody słowne:
- rozmowy,
- objaśnienia i instrukcje.
Metody aktywizujące:
- burza mózgów
- zabawy badawcze

Pomoce dydaktyczne:
zagadka słowna, laptop i interaktywna grafika z ilustracją ogrodu, obrazkiem przedstawiającym ogrodnika, obrazki- narzędzia, grządki w kształtach figurach geometrycznych, zindywidualizowane zadania matematyczne, piosenka „Nareszcie wiosna”

Podstawa programowa:
12.Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
12.2) Dziecko wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt (przestrzeń życiowa, bezpieczeństwo, pokarm) i wzrostu roślin (światło, temperatura, wilgotność);
13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
13.1 Dziecko liczy obiekty i odróżnia błędne liczenie od poprawnego;
13.2 Dziecko wyznacza wynik dodawania i odejmowania, pomagając sobie liczeniem na palcach lub na innych zbiorach zastępczych;
5.Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.
5.4 Dziecko uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
Przebieg zajęć:
WSTĘP
1. Przywitanie pani dyrektor, nauczycieli i dzieci. „Iskierka przyjaźni”
Krótkie wprowadzenie w tematykę zajęć. Wyjaśnienie dzieciom czego będą się dziś uczyć.
Nauczyciel rozpoczyna zajęcia od zagadki słownej:
Spotkasz go w ogrodzie,
gdzie pracuje co dzień
dba o krzaki i kwiatki,
sadzi rośliny z użyciem łopatki.

2. „Ogrodnik i ogrodniczka”- opis postaci na podstawie ilustracji.
Rozwijanie umiejętności poprawnego pod względem fleksyjnym stosowania rzeczowników. Nauczyciel prezentuje ilustracje chłopca i dziewczynki. Prosi dzieci, by nazwały osoby znajdujące się na obrazkach i opowiedziały o wszystkich elementach ich ubioru. Pytania pomocnicze:
- Pan, który pracuje w ogrodzie to?(ogrodnik)
- Pani, która pracuje w ogrodzie to? (ogrodniczka)
- Spodnie do pracy w ogrodzie nazywają się? (ogrodniczkami)
- Czym zajmuje się ogrodnik? (robi porządki, sadzeni nasionek, podlewa książki itp.)
Dzieci mogą wykazać się swoimi wiadomościami na ten temat.

ZAJĘCIA WŁAŚCIWE
3. „Co ogrodnik robi w ogrodzie”- praca z obrazkiem.
Rozmowa na temat prac, jakie wykonuje ogrodnik wczesną wiosną (robi porządki, grabi, przekopuje ziemie, sieje nasionka, podlewa sadzonki itp.)

4. ,,Praca ogrodnika”- zabawa ruchowa przy piosence.
Dzieci podskakują w rytm melodii po sali. Podczas przerwy w muzyce zatrzymują się i naśladują zgodnie z poleceniem nauczyciela różne prace w ogrodzie , np.: kopanie grządek, grabienie, sianie nasionek, podlewanie.

5. „Narzędzia ogrodnika”- zabawy słownikowe.
Nauczycielka prezentuje obrazki wybranych narzędzia ogrodowych. Dzieci dzielą nazwy narzędzi na sylaby i wskazują je na obrazku. Dzieci wypowiadają się na temat: ,,Jakie prace ogrodowe można wykonać przy pomocy prezentowanych narzędzi?”. Nauczycielka zwraca uwagę dzieciom, że metalowymi narzędziami ogrodniczymi mogą posługiwać się tylko dorośli.

6. Zabawy matematyczne „Sadzimy tulipany”
Każde dziecko otrzymuje zadanie dostosowane do swoich umiejętności. Np. na okrągłej grządce posadź 3 czerwone i 2 żółte tulipany. Ile jest razem? Czy potrafisz wskazać cyfrę 5?

7. „ Co potrzebują rośliny do prawidłowego wzrostu.”
Zapoznanie dzieci z wymaganiami roślin (woda, światło, ciepło, spulchnianie). Dzieci określają i wskazują tylko te elementy, które są niezbędne do wzrostu roślin.

8. Zabawa ruchowa: „Rośnie kwiatuszek”
Dzieci przykucają - są małymi „nasionkami: które mieszkają w ziemi. Gdy słychać dźwięk tamburyna, dzieci w jej rytmie zaczynają pomalutku „rosnąć" unoszą ręce, ruszają nimi w różne strony, chcąc się przedostać na powierzchnię ziemi, powolutku unoszą się do góry, rozchylając ręce na boki, gdyż już dojrzały, są dojrzałą roślinką, gdy dźwięk ucichnie, dzieci rośliny powoli przechodzą do pozycji wyjściowej, gdyż słonko grzało za mocno i roślinki obeschły. Gdy słyszą ponownie dźwięk, to jakby spadł deszcz i roślinki na nowo ożywają.

9. Zakładamy zielony, pachnący ogródek w sali
Sianie koperku – stworzenie ogródka na parapecie. Przedstawienie kolejnych etapów siania/sadzenia roślin. Postawienie doniczek z roślinkami na oknie, by miały dostęp do światła. Wdrażanie u dzieci systematycznego podlewania, pielęgnowania i obserwowania wzrostu roślin.

ZAKOŃCZENIE/PODSUMOWANIE
10. Pozyskiwanie informacji zwrotnej od dzieci na temat przeprowadzonych zajęć. Samoocena dziecka przy użyciu kółeczek
11. Podziękowanie dzieciom za piękną pracę na zajęciach i rozdanie każdemu w nagrodę naklejki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.