X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 50458
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznajemy kosmos. Scenariusz zajęć, 4 - latki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

TEMAT KOMPLEKSOWY: W kosmosie.
TEMAT ZAJĘĆ: Poznajemy kosmos.
CELE OGÓLNE:
- poznanie planet Układu Słonecznego.

CELE OPERACYJNE:
- porównuje planety,
- wykonuje ćwiczenia gimnastyczne,
- odgaduje zagadki,
- wykonuje pracę plastyczną,

METODY NAUCZANIA:
- metody oparte na słowie: pogadanka, dyskusja,
- metody oparte na praktycznej działalności dzieci: laboratoryjna, zajęć praktycznych.
FORMY NAUCZANIA:
- zbiorowa,
- indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- makieta Układu Słonecznego, ilustracje planet, zagadki, ilustracje do zagadek, elementy do wykonania pracy plastycznej,

Przebieg:
1.Wprowadzenie w temat zajęcia.

Rozmowa z dziećmi nt. naszego miejsca we wszechświecie:
- Jak nazywa się miejscowość w której mieszkamy?
- Jak nazywa się planeta, na której mieszkamy?
- A gdzie znajduje się nasza planeta?

2. Słuchanie wiersza „Kosmos” Natalia Łasocha
Poszerzanie wiedzy na temat kosmosu.
Dz. poznaje nazwy planet i pojęcie: Układ Słoneczny.

Kosmos jest ogromny i wciąż niezbadany,
Ale osiem planet bardzo dobrze znamy.
One nieprzerwanie krążą wokół Słońca.
A Słońce to gwiazda, jasna i gorąca.
Merkury jest najmniejszy i krąży powoli.
Wenus, widoczna z daleka, to najgorętsza planeta.
Ziemia – to tu mieszkamy, na niej powstało życie.
Mars jest w kolorach czerwieni, sporo tu skał i kamieni.
Jowisz z wszystkich największy, z Wielką Czerwoną Plamą.
Saturn ma siedem pierścieni, barwami toffi się mieni.
Uran, błękitna kula, jakby mgłą otoczona.
Neptun na końcu wiruje, tu zimno nie ustępuje.

3. Obejrzenie makiety Układu Słonecznego.
- Porównywanie planet pod względem: rozmiaru, ciężkości, koloru.
- Wskazanie przez dzieci Ziemi.

4. „Kosmiczna gimnastyka”.
Nauczyciel podkreśla znaczenie sprawności fizycznej kosmonautów przygotowujących się do lotów w kosmos. Dziecko maszeruje po sali przy dźwiękach dowolnego instrumentu. Podczas przerw w grze dziecko wykonuje polecenia. Np.:
• stanie na jednej nodze
• leżenie tyłem z podniesionymi do góry nogami
• podskoki obunóż w miejscu
• przeskakiwanie z nogi na nogę.

5.”Kosmiczne zagadki”. Wręczenie odznak Zdobywcy Kosmosu.
Co to za przestrzeń między Ziemią,
Księżycem planetami oraz między gwiazdami? (kosmos)

Zawsze jest nad nami. To płacze czasami deszczem,
to śmieje się słońcem albo gwiazd tysiącem. (niebo)

Kiedy po niebie wędruje nocą, dokoła niego gwiazdy migocą.
Raz jest jak rogalik, raz okrągły jak talerz.
Kiedy słońce wschodzi, wnet z nieba ucieka. (księżyc)
Co to za złota świetlana kula,
która swym ciepłem Ziemię otula? (słońce)
Z ziemi do gwiazd mknie pocisk złoty,
szybszy niż wiatr i samochody. (rakieta)

W dzień ich nie ujrzysz, chociaż są nad nami.
Można je zobaczyć nocą i wieczorami. (gwiazdy)

6. Praca plastyczna pt. „Kosmos”
Dzieci wykonują pracę plastyczną, poprzez wyklejenie kosmosu z gotowych elementów oraz pokolorowanie stroju kosmonauty ze swoim zdjęciem twarzy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.