X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50328
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Listonosz - scenariusz zajęć dydaktycznych z preorientacji zawodowej

Temat zajęć: Kto nam listy nosi? - poznanie zawodu listonosza

Kompetencje kluczowe:
1. Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenie informacji - kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
2. Kompetencje matematyczne - wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
3. Kompetencje osobiste społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
4. Kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej - wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne.

Cele ogólne:
• poznanie zawodu listonosza,
• zapoznanie dzieci z charakterem pracy listonosza,
• doskonalenie umiejętności rozpoznawania cyfr,
• wykonanie pracy plastycznej z pieczętowaniem.

Cele szczegółowe, dziecko
• rozpoznaje i nazywa atrybuty listonosza,
• wie, jak ubrany jest listonosz,
• wie, że praca listonosza jest bardzo odpowiedzialna,
• wie, co to jest adres pocztowy,
• rozwiązuje zagadki związane z zawodem i atrybutami listonosza,
• potrafi znaleźć drogę określoną wybranym kolorem,
• potrafi dostrzec taką samą cyfrę,
• wykonuje podstawowe ćwiczenia gimnastyczne w zabawie ruchowej,
• wykonuje w skupieniu pracę plastyczną,
• dba o estetykę pracy plastycznej.

Metody:
czynne - zadań stawianych dziecku
oglądowe - obserwacja i pokaz
słowne – zagadki
aktywizujące – mapa pamięci

Formy:
indywidualna, z całą grupą

Pomoce dydaktyczne:
wydruk postaci listonosza 6-elementowy, treść zagadek, obręcze gimnastyczne z naklejonymi kolorowymi kopertami, kolorowe koperty z cyfrą od 1-6, kartonowe domki oznaczone cyframi 1-6, 4 ilustracje – listonosz, pieczątka, skrzynka pocztowa oraz koperta, 4 ilustracje obrazujące określone ruchy – tupanie nogą, pajacyki, pozycja żabki, skoki obunóż, obrazki przedstawiające atrybuty listonosza oraz przypadkowe ilustracje dla dzieci,dwa napisy dotyczące pracy listonosza oraz niezwiązane z tym zawodem, pieczątki i wałeczki gąbkowe oraz palety z farbami.

Przebieg zajęć:

1. Listonosz – zagadki słowne wprowadzające do tematu wraz z układanką
Na tablicy nauczyciel zawiesza 6 kartek A4, na każdej z nich u góry znajduje się obrazek związany z pracą listonosza zaś na odwrocie widnieje postać listonosza w pracy złożona
z elementów. Nauczyciel czyta zagadki słowne (źródło: zagadkidladzieci.net), ich rozwiązaniem są górne obrazki, które wybrane dziecko odsłania. Po odsłonięciu wszystkich dzieci wspólnie nazywają zawód oraz miejsce pracy danej postaci.

KOPERTA
Kiedy list do środka włożę
skleję ją i nie otworzę,
adres na niej zapisuję
znaczek w rogu przyklepuję.

ZNACZEK
Większe, mniejsze z ząbeczkami,
bardzo ładne są czasami.
Gdy zabraknie ich na liście,
list nie dojdzie oczywiście.

KARTKA POCZTOWA
Z jednej strony piękny widok,
z drugiej adres, pozdrowienia i znaczek.
O czym mówię wie na pewno każdy przedszkolaczek.

LIST
Przychodzi pocztą,
z bliska lub z daleka.
Często bardzo niecierpliwie,
ktoś na niego czeka.
Czasem drukowany
lub ręcznie pisany.

SKRZYNKA POCZTOWA
Duża czerwona,
wisi lub stoi.
Wrzucać do niej listów
nikt się nie boi.

PIECZĄTKA
Skacze stuka podskakuje
głośno słychać, że pracuje
tusz nabiera i znów bach

Źródło zagadek: zagadkidladzieci.net

2. Wędrówka listu – ruchowa zabawa matematyczna
Na dywanie rozłożone są obręcze gimnastyczne z obrazkiem kolorowej koperty, układ kolorów tworzy ścieżki – żółtą, niebieską, czerwoną, zieloną i pomarańczową. Na końcu ścieżki na stoliku ułożone są kartonowe ponumerowane domy.
Nauczycielka zakłada na ramię torbę listonosza wypełnioną kopertami dla dzieci i zaczyna recytować rymowankę (autor A.Wengerska):

Listonosz co dzień wstaje bo pracę ważną ma.
Ubiera się szybciutko o torbie pamięta!

Na pocztę swoją wchodzi uprzejmie wita się
Gdy tylko się pojawia już listy cieszą się.

Do torby cicho skaczą na znaczek uważają
A gdy się już ułożą to w podróż wyruszają
I razem z listonoszem do adresatów docierają...

Dzieci otrzymują do ręki jednokolorową kopertę, na której jest numer odpowiadający numerom domów i podążając za kolorem dochodzą do budynków. Kopertę kładą przed domem oznaczonym tą samą cyfrą (od 1 do 6).

3. Pocztowe zakodowane ruchy – zabawa ruchowa
Nauczycielka prezentuje 4 ilustracje poznane podczas pierwszego zadania. Do każdej ilustracji dopasowany zostanie określony ruch. Nauczycielka wskazuje po kolei obrazek, dzieci wykonują ruchy. Po zapoznaniu nauczycielka odsłania zakodowane obrazki z rzędzie, wszystkie dzieci razem wykonują po kolei zakodowane ruchy.

5. Mój znaczek pocztowy – praca plastyczna z pieczętowaniem
Dzieci otrzymują kartkę papieru z wydrukiem obrysu znaczka pocztowego. Na tackach na stoliku przygotowane są farby oraz duże pieczątki (figury geometryczne, gwiazdki, kwiatki, autka itp.). Dzieci projektują własny znaczek pocztowy. Dbają o estetykę wykonanej pracy. Po zakończeniu wycierają ręce do chusteczek przygotowanych na stoliczkach. Dzieci, które wcześniej skończą pracę otrzymają dodatkowe zadanie na dywanie.

6. Ewaluacja – mapa pamięci
Na dywanie znajduje się duża postać listonosza, każde dziecko otrzymuje do ręki dwa obrazki (jedno dziecko otrzymuje zamiast obrazków napisy), każdy decyduje który obrazek związany jest
z pracą listonosza i układa go wokół postaci na dywanie, tym sposobem grupa uporządkowuje sobie skojarzenia z zawodem listonosza. Na zakończenie dzieci zostają zapytane „Kto nam listy nosi?”, wspólnie udzielają odpowiedzi.

Działania dodatkowe:
W sali utworzono „Kącik Pocztowy”, w którym dzieci będą mogły wcielać się w role pracownika poczty oraz listonosza. Dzieci będą doskonaliły motorykę małą, rozwijały mowę, doskonaliły umiejętność planowania i czerpały radość z wcielania się w role. Wyposażenie kącika w kartki pocztowe, koperty, druczki, naklejki „Priorytet”, papierowe pieniążki do zabawy oraz upominkowe znaczki Disneya dla każdego dziecka posiadamy dzięki uprzejmości rodzica dziecka z grupy –pracownika Poczty Polskiej. Pozostałe materiały przygotowane są przez wychowawczynię grupy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.