X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50296
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Olimpiada matematyczna

Scenariusz zajęć
Temat zajęć: Olimpiada Matematyczna
Grupa wiekowa: 3,4 – latki

Cele ogólne:
• wspieranie uzdolnień matematycznych i pomoc w rozwijaniu zainteresowań,
• kształtowanie samodzielnego i logicznego myślenia,
• doskonalenie umiejętności posługiwania się poznanymi pojęciami matematycznymi,

Cele szczegółowe:
• nazywa i przelicza elementy,
• zna podstawowe kolory,
• zna pojęcia określające położenie przedmiotów względem własnego ciała,
• odwzorowuje zadany kształt za pomoc dostępnych pomocy,
• przelicza w zakresie 5,
• klasyfikuje elementy wg podanego kryterium,
• współpracuje w parze i w grupie,

Metody:
• czynne: kierowania własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku,
• percepcyjne: obserwacja i pokaz,
• słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Formy: zespołowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: płyta CD z piosenką „Wszyscy są” oraz „Pięć paluszków”, tablica punktacji, patyczki laryngologiczne, sznurówki, worek, kolorowe figury geometryczne, płyta CD z muzyką dziecięcą, sznurki, spinacze, emblematy figur, instrumenty, kartki papieru, kolorowe elementy do przyklejenia, kleje, dyplomy, upominki, tablica do punktacji.

Przebieg zajęć
1. Powitanie dzieci piosenką, utworzenie koła.
„Wszyscy są witam Was, zaczynamy już czas, jestem ja, jesteś Ty, raz, dwa, trzy”
Dzieci witają się klaszcząc dłońmi, zabawę powtarzamy w kole kilka razy.
2. Omówienie tematu zajęć, punktacji za wykonanie zadania.
3 Zagadki dotykowe „Zaczarowany worek”
Każde dziecko kolejno wyjmuje z worka jedną figurę geometryczną, a następnie określa co to za figura oraz podaje jej kolor. Następnie dzieci układają figury w określonych miejscach względem własnego ciała.
4. Zabawa „Zrób figurkę”
Dzieci próbują odwzorować kształt figur geometrycznych, które wylosowały poprzednim zadaniu, za pomocą kolorowych patyczków laryngologicznych oraz sznurówek.
5. Zabawa kształtująca koordynację wzrokowo - ruchową „Zrób tak samo”
Każde dziecko otrzymuje kolorowy wzór kwiatka/gąsienicy. Zadaniem dziecka jest odszukanie właściwego koloru pomponika i ułożeniu go w odpowiednim miejscu na szablonie. Następnie przeliczają ilość pomponików wykorzystanych w zadaniu.
6. Zabawa słuchowa „Ile razy klaśniesz?
Dzieci tańczą przy muzyce. Podczas przerwy w muzyce uważnie słuchają ile razy nauczycielka uderzyła w bębenek i tyle razy klaszczą/tupią/podskakują.
7. Zabawa klasyfikacyjna „Pomieszane figury”
Dzieci w grupach klasyfikują figury geometryczne. Następnie układają kolorowe figury na sznurku przymocowanym do podłogi - kontynuując zadany rytm.
8. Praca plastyczna „Kwiatek”
Dzieci przyklejają na kartkę kolejne elementy obrazka starając się odwzorować pokazany wzór.
9. Wspólne przeliczanie punktów i wyłonienie zwycięzcy matematycznych potyczek.
10. Wręczenie dyplomów i upominków.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.