X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50285
Przesłano:

Drzewo najlepszym przyjacielem człowieka. Zajęcia terenowe w parku w Reptach

Cel ogólny: kształtowanie właściwej postawy, rozwijanie szacunku i wrażliwości na piękno przyrody oraz potrzebę ochrony środowiska.
Cele szczegółowe: propagowanie aktywnego spędzania czasu wolnego, poprawa sprawności fizycznej i stanu zdrowia poprzez kontakt z naturą, umiejętność relaksacji, doskonalenie zdolności obserwacyjnych, umiejętnośc korzystania z mapy, posługiwania się legendą, orientacja w terenie, integracja grupy.
Metody: pogadanka,wycieczka, obserwacja, zadaniowa
Formy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: mapa ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej, karty pracy, tablice
informacyjne umieszczone na szlaku.
Przebieg:
1. Przywitanie uczestników, przedstawienie miejsca i celu wycieczki.
2. Przypomnienie zasad obowiązujących na terenie parku.
3. Przybycie na miejsce.
Wręczenie uczestnikom mapy- „Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna”. Spacer według mapy pozwala na poznanie świata roślin i zwierząt żyjących na terenie Rept, ponieważ ścieżka dydaktyczna wyposażona jest w kilkanaście tablic informacyjnych. Dzieci oglądają mapę i wspólnie wyznaczają kierunek trasy, wędrują od punktu do punktu, zaznaczając na mapie przebytą drogę. Przy każdej tablicy informacyjnej można odpocząć a przede wszystkim przeczytać różne ciekawostki na temat roślin i zwierząt.
Po drodze docieramy do jednego z kilku pomników przyrody znajdujących się w tutejszym zespole przyrodniczo – krajobrazowym,którym jest lipa drobnolistna ( ok. 200 lat, obwód - 515cm, wys. - 18m. )Dzieci przyglądają się okazałej lipie i słuchają fraszki J. Kochanowskiego „ Na lipę”.
Następnym przystankiem na trasie jest Buczyna (zbiorowisko leśne z dominacją buków w drzewostanie, które dożywają 200-300 lat). Prowadzący prosi dzieci aby dokładnie przyjrzały się środowisku. Dzieci zauważają, że pomimo upalnego dnia, tutaj jest chłodno, przyjemnie, ale trochę strasznie, bo słońce nie dochodzi i nie daje światła. Jest znikoma ilość roślin wokół drzew.Każde z dzieci podchodzi do drzewa głaszcze, dotyka i przytula się do niego zamykając oczy i wsłuchuje się w odgłosy natury. Sylwoterapia relaksuje,dotlenia organizm, redukuje stres.
Udajemy się w kierunku zabytkowego szybu „ Ewa”, a następnie do szybu „Sylwester” , gdzie jest czas na odpoczynek i posiłek. Sprzątamy po sobie, śmieci wyrzucamy do kosza.
Dzieci otrzymują karty pracy- pytania do wyboru
1. Co to jest Pomnik Przyrody?
a) dzieło przyrodnicze stworzone przez człowieka
b) Prawnie chroniony twór przyrody, cenny ze względów naukowych, zabytkowych i innych
2, Co w fraszce „ Na lipę” z lipy trafia na stoły?
- miód
- kwiaty
3. Co to jest dendrochronologia?
a) naukowa metoda zajmująca się datowaniem próbek drewna
b) naukowa metoda zajmująca się datowaniem sztolni
4.Co to jest Buczyna?
a) zbiorowisko leśne z dominacją jodły w drzewostanie
b) zbiorowisko leśne z dominacją buków w drzewostanie, które dożywają 200-300lat
5.Co to jest bukiew?
a) martwe drzewo
b) orzeszek buka-ulubione pożywienie dzików, wiewiórek6. Co to jest sylwoterapia?
a) Przebywanie w sztolni „ Sylwester”
b) Przebywanie w obecności drzew i krzewów, przytulanie się do drzew czołem, dłońmi.
Podsumowanie zajęć, co by było gdyby nie było drzew?
Drzewo daje nam cień w upalne dni
Drzewo to najlepszy producent tlenu
Drzewo tłumi hałas, swoim szumem koi nerwy
Drzewo to najlepszy przyjaciel człowieka.
Podziękowanie za udział w zajęciach.

Opracowała:
Małgorzata Rzemieniecka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.