X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50279
Przesłano:
Dział: Świetlica

Świat zabawek. Konspekt zajęć świetlicowych

Temat: Świat zabawek
Cele główne:
-kształtowanie postawy w zakresie dbania i poszanowania zabawek,
-rozwijanie zdolności plastycznych,
-utrwalenie umiejętności pracy w grupie.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
-potrafi wypowiedzieć się na temat swojej ulubionej zabawki,
-wie, jak należy dbać o zabawki,
-słucha uważnie recytowanego wiersza oraz potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące wiersza,
-potrafi przedstawić za pomocą pantomimy zabawki,
-potrafi rozpoznać zabawkę po dotyku,
-wykleja bibułą kontury misia.
Metody:
-pogadanka, burza mózgów,
-praktyczno-zadaniowa,
-pokaz
Formy:
-indywidualna,
-grupowa.
Środki dydaktyczne:
-różne zabawki (pluszowy miś, samochód, lalki, klocki), wiersz H. Cenarskiej
pt. ,,Taka Zosia", bibuła, klej, nożyczki, worek.
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna:
Wprowadzenie do tematu:
1)Powitanie dzieci ,,iskierką przyjaźni "- iskierkę przyjaźni puszczam w krąg niechaj powróci do mych rąk.
2)Pogadanka związana z tematem zajęć. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat zabawek.
-jakie znacie zabawki?
-jaką zabawką lubicie się najbardziej bawić?
-dlaczego właśnie tę zabawkę najbardziej lubisz?
II. Część właściwa
Realizacja tematu
1)Przeczytanie wiersza H. Cenarskiej pt. „Taka Zosia”
Była sobie taka Zosia,
co zabawki wciąż niszczyła.
Ciągle nowe kupowała,
lecz się o nie troszczyła.
Te zabawki wciąż o Zosi
szeptem z sobą rozmawiały,
że po prostu jej nie lubią
i czym prędzej uciec chciały!
Miś bez nosa, pies bez ucha,
pajac, co się już nie rusza.
Lalki małe, lalki duże,
wszystkie mają smutne buzie,
klocki lego też zmartwione,

bo po kątach rozrzucone.
No i proszę, posłuchajcie,
co się stało dnia pewnego.
Wszystkie w Polskę wyruszyły:
lalki, pajac, klocki lego.
Zosia szuka, wszystkich pyta -
bez zabawek jest jej nudno.
Czy zabawek ktoś nie widział?
Bo wytrzymać bez nich trudno.
2)Rozmowa na temat wiersza:
- Jak miała na imię dziewczynka z wiersza?
- Co robiła z zabawkami?
- Czy zabawki lubiły Zosię?
- Czego nie miał miś?
- Czego nie miał pies?
- Jakie buzie miały zabawki?
- Co zrobiły zabawki?
- Co zrobiła Zosia kiedy jej zabawki uciekły?
3),,Burza mózgów” - zbieranie pomysłów dzieci na temat: jak powinniśmy dbać o własne i czyjeś zabawki.
4)Zabawa: ,, Rozpoznaj po dotyku” - dzieci losują zabawkę ukrytą w torbie i za pomocą dotyku próbują odgadnąć co to za zabawka.
5)Podział dzieci na dwie grupy. Ta drużyna wygrywa, która najwięcej odgadnie nazwy zabawek, przedstawionych przez wybrane dzieci za pomocą pantomimy.
6)Zabawa ,,Zgadnij co to za zabawka”. Dziecko wymyśla zabawkę, a inne dzieci przy pomocy pytań, próbują rozszyfrować co to za zabawka.
7)Praca plastyczna - wyklejanie bibułą konturów misia.
III. Część końcowa:
Podsumowanie zajęć:
-Jakie zapamiętaliście sposoby dbania o zabawki?
-Wywieszenie pracy na gazetce.
-Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.