X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50271
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Moja rodzina i moje prawa

Scenariusz zajęcia edukacyjnego

Data: 03.04.2023r.
Prowadząca: Justyna Kościelna
Oddział: II 3- latki
Temat zajęcia: Moja rodzina i moje prawa – uświadomienie dzieciom roli rodziny i praw dziecka w oparciu o piosenkę i ilustrację.

Cele ogólne:
- kształtowanie u dzieci świadomości posiadania własnych praw
- motywowanie do uczestniczenia w życiu rodziny

Cele operacyjne:

- skupi uwagę na wysłuchaniu piosenki,
- wymieni prawa dziecka,
- odnajdzie poszczególne prawa na ilustracji,
- tworzy listę atrybutów do słowa „rodzina”,
- składa obrazek z części dostosowany do indywidualnych możliwości,
- wie, kto tworzy rodzinę; nazywa członków swojej rodziny,
- określa role jakie w niej pełnią,
- wymienia obowiązki rodziców i dzieci,
- uczestniczy w zabawie integracyjnej,
- opowiada o uczuciach jakie powinny mieć miejsce w relacjach między członkami rodziny,
- wykonuje pracę plastyczną

Metody:
słowna: objaśnienia, polecenia, piosenka
czynna: zadań stawianych dziecku do wykonania
oglądowa: ilustracje
Forma pracy: z całą grupą , indywidualna
Środki dydaktyczne: piosenka pt. „Piosenka o prawach dziecka”, ilustracje przedstawiające prawa dziecka, pocięte obrazki przestawiające członków rodziny, farby, kolorowy papier, klej, pisaki, gotowe elementy do przyklejania

I - Przebieg zajęcia:

1. Powitanie „Iskierka przyjaźni”

2. Wprowadzenie do tematu:

Wysłuchanie piosenki „Piosenka o prawach dziecka”

Piosenka o prawach dziecka
Słowa i muzyka: Jerzy Kobyliński
Mam prawo żyć
Mam prawo być sobą
Czuć się bezpiecznie, wolną być osobą.
Mam prawo kochać i kochanym być
Nie można mnie krzywdzić, poniżać i bić.
Dziecka prawa poważna sprawa
Dziecka prawa to nie zabawa
Mogę się śmiać
Może się dziać pięknie
Pragnę być zdrowy, rosnąć w swoim tempie.
Mam prawo wybrać sam przyjaciół swych
Nie można mnie zmuszać do uczynków złych.
Mam prawo śnić
Mam prawo być inny
Mogę być słabszy lecz nie czuć się winny.
Mam prawo śpiewać głośno kiedy chcę
Mam prawo płakać cicho, gdy mi źle.

3. Rozmowa na temat treści piosenki, wymienianie praw i odnajdywanie ich na ilustracji

4. Zabawa integracyjna „Mały człowiek”

Dzieci ilustrują ruchem treść wiersza:
Mały człowiek, duża sprawa. (dzieci przykucają, wstają i zataczają rękami koło)
Mały człowiek ma swe prawa. (dzieci rękami wskazują siebie)
Strzegąc praw tych należycie, (dzieci krzyżują ręce i przykładają do siebie)
układamy dziecku życie.(dzieci klaszczą, a następnie witają się przez podanie ręki).

5. Zabawa metodą twórczą tworzenie listy atrybutów do słowa „rodzina”

6. Składanie obrazków z części dostosowanych do indywidualnych możliwości. Rozmowa na
podstawie powstałych ilustracji

Dzieci opowiadają, kto tworzy rodzinę, jakie obowiązki ma poszczególny członek rodziny.

7. Zabawa orientacyjno - porządkowa „Brat z siostrzyczką”

Dzieci poruszają się po sali w rytmie wystukiwanym na kołatce. Na hasło
„Brat z siostrzyczką” tworzą pary /chłopiec z dziewczynką/ i podskakują w kółeczkach
/za każdym razem tworzą inne pary/.

8. Wykonanie pracy plastycznej „Ja i moja rodzina”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.