X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50033
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznajemy zawód krawcowej - scenariusz zajęć

Temat: Poznajemy zawód krawcowej.
Grupa: 5latki
Cele ogólne:
• Zapoznanie z zawodem krawcowej
• Zwrócenie uwagi na wartość́ pracy ludzkiej.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• wymienia narzędzia pracy krawcowej,
• przelicza w zakresie 10 i większym
• klasyfikuje przedmioty ze względu na rożne cechy
• zna zapis cyfrowy liczb 0 - 9
• uczestniczy w zabawach ruchowych
• dzieli wyrazy na sylaby
• doskonali sprawność manualną i koordynację wzrokowo-ruchową poprzez działalność́ praktyczną;
Kompetencje kluczowe:
Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji:
 stwarzanie sytuacji do wypowiedzi dzieci
 ćwiczenia analizy sylabowej – podział wyrazów na sylaby

Kompetencje matematyczne:
 zabawy w przeliczanie,
 klasyfikowanie
 porównywanie liczebności zbiorów
 znajomość zapisu cyfrowego liczb 0-9
Kompetencje cyfrowe:
 korzystanie z urządzeń cyfrowych
 oglądanie prezentacji multimedialnej
Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się:
 współpraca w zespołach
Formy pracy:
• z całą grupą
• zespołowa
• indywidualna
Metody pracy:
• słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje
• oglądowe: pokaz, prezentacja multimedialna
• czynne: zadań stawianych dziecku,
• aktywizujące: grupy zadaniowe
Pomoce dydaktyczne: atrybuty krawcowej, prezentacja multimedialna na temat zawodu krawca, komputer, rzutnik, linia startu i mety, guziki, plansza do pracy w zespołach, kartoniki z cyframi, sylwety koszulek i sznurek dla każdego dziecka, nagranie wesołej muzyki, miarka do ewaluacji.

Przebieg:
1. Witam tych, którzy lubią... Zabawa na powitanie. Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel wymienia np. czynności, potrawy, kolory. Jeśli dane dziecko się identyfikuje z którąś
z nich – wstaje, kłania się i macha do pozostałych dzieci.
2. Jakie znamy zawody? – swobodna rozmowa z dziećmi na temat poznanych już zawodów.
3. Atrybuty krawcowej – nauczyciel pokazuje dzieciom: skrawki materiałów, igły, nici, nożyczki, tasiemki, guziki itp. Zadaniem dzieci jest opowiedzieć do czego służą
te przedmioty i odgadnąć o jakim zawodzie dzisiaj będziemy rozmawiać.
4. Kto to jest krawiec? – rozmowa z dziećmi na temat zawodu krawca.
Poznanie pracy krawca – prezentacja multimedialna.
5. Wyskacz sylaby – zabawa ruchowa. Nauczyciel wyznacza linię startu i metę. Dzieci ustawiają się na starcie. Nauczyciel wymienia atrybuty krawcowej, zadaniem dzieci jest wykonać tyle skoków ile sylab znajduje się w wyrazie wypowiedzianym przez nauczyciela. Zabawa kończy się, gdy dzieci dotrą do mety.
6. Guziki – kształtowanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów ze względu na różne cechy. Etap I: Nauczyciel dzieli grupę na zespoły (3 – 4 osobowe). Każdy zespół otrzymuje guziki oraz kartę pracy. Zadaniem przedszkolaków jest rozmieścić́ guziki
w odpowiednim miejscu tabeli, uwzględniając ich cechy. Etap II: Nauczyciel zadaje dzieciom pytania: Ile jest guzików zielonych/czerwonych/niebieskich? Których jest najwięcej? Których na mniej? itd. Dzieci przeliczają̨ guziki na swoich kartach. Etap III: nauczyciel pokazuje cyfrę (0 – 9) a zadaniem dzieci jest ułożyć tyle guzików ile wskazuje cyfra.
7. Śmieszna krawcowa – zabawa ruchowa. Dzieci dobierają się w pary i recytują rymowankę Doroty Niewoli:
Jutro nauczę się szyć od nowa, lecz dzisiaj śmieszna ze mnie krawcowa.
Następnie prowadzący wydaje polecenia, np. krawcowa zszyła twoją nogawkę spodni
z nogawką spodni kolegi, rękaw twojej bluzki z rękawem kolegi. Dzieci w parach łączą wymienione elementy i przez chwilę próbują się poruszać we wskazany sposób w rytmie dowolnej wesołej muzyki. Przy każdym powtórzeniu zabawy dzieci mogą zmieniać parę.
8. Zabawa w krawcową – każde dziecko otrzymuje sylwetę podziurkowanej koszulki
i sznurek. Zadaniem dzieci jest przewlekanie sznurka przez dziurki
wg własnego pomysłu.
9. Miarka – zabawa z elementem ewaluacji. Dzieci podkreślają na miarce ile nazw narzędzi pracy krawcowej zapamiętały.
10. Podziękowanie za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.