X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49963
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Logorytmika i zabawy utrwalające prawidłową wymowę głoski r

Cel ogólny:
- stymulowanie rozwoju mowy oraz usprawnianie ruchowe i słuchowe dzieci

Cele operacyjne:
- usprawnia narządy artykulacyjne
- usprawnia pamięć i koordynację wzrokowo-ruchowo-słuchową
- utrwala prawidłową wymowę głoski „r” w wyrazach, wyrażeniach i zdaniach
- ćwiczy szybką reakcję na bodziec dźwiękowy
- rozwija umiejętności sprawnego wykonania ruchów z zakresu motoryki dużej i małej (planowanie, precyzja, tempo, rytmiczność)
- prawidłowo akcentuje wymawiane słowa
- wzbogacanie słownika czynnego i biernego

Metody pracy:
• słowna – zagadki, pogadanka, objaśnienia, instrukcje
• oglądowa – obserwacja, pokaz
• czynna – ćwiczenia artykulacyjne, ćwiczenia wrażliwości słuchowej,
• aktywizująca – rytmizacja utworu, śpiewanie kanonu, zadania na tablicy multimedialnej
Formy pracy:
• z całą grupą
• indywidualna
• w zespołach

Środki dydaktyczne:
• tekst „Języczek wędrowniczek”, zagadki, utwór Country dance Haendel, melodia Panie Janie, instrumenty muzyczne (trójkąty, marakasy, pałki, tamburyno, talerze), gry interaktywne na tablicy multimedialnej z wykorzystaniem platformy mlatent, paski papieru z zagadkami.

Przebieg zajęcia:

1. Zabawa integracyjna do piosenki „Kiwamy, kiwamy”.

2. Ćwiczenia artykulacyjne do tekstu „Języczek wędrowniczek”.
Język wybrał się na wycieczkę do lasu. Postanowił, że trochę pobiega (kląskanie). Kiedy przybiegł do lasu rozejrzał się dookoła (oblizywanie językiem górnej i dolnej wargi). Zauważył, że w lesie są bardzo gęste krzewy i pomyślał, że wspaniałą zabawą byłoby przedrzeć się przez nie (przeciskanie języka przez zaciśnięte zęby górne i dolne). Na drzewie zauważył piękne szyszki i chciał koniecznie je zdobyć, zaczął bardzo wysoko skakać, aby dosięgnąć szyszki (dotykanie językiem górnych zębów). Kiedy udało mu się zerwać kilka szyszek, uśmiechnął się szeroko (uśmiechamy się) i poukładał wszystkie na ziemi (dotykamy kolejno dolnych zębów) i postanowił, że jutro wróci tu i sprawdzi, czy nikt ich nie zabrał. W tym czasie zrobiło się już ciemno i Języczek postanowił wrócić do domu. Rozejrzał się w prawo i w lewo, spojrzał w górę i w dół (przesuwanie języka z jednego końca ust do drugiego, potem sięganie nim nosa i brody) i truchtem pobiegł do domu (kląskanie).
3. Ćwiczenia wrażliwości słuchowej:
- prezentacja instrumentów perkusyjnych
- zagadki słuchowej
- zabawa skąd dochodzi dźwięk; uwrażliwienie na brzmienie instrumentu i podążanie za jego głosem. Dobieramy się w pary, jedna osoba ma instrument, a druga zawiązane oczy. Gdy partner gra na instrumencie, druga osoba z pary podąża za dźwiękiem.

4. Instrumentacja do utworu Countr dance.
Zapoznanie dzieci z instrumentarium perkusyjnym w metodzie aktywnego słuchania muzyki Batti Strauss. Podział dzieci na 3 grupy i przyporządkowanie instrumentów (marakasy, pałeczki, trrójkąty). Stymulacja grupy do prawidłowego naśladowania brzmienia dźwięków w orkiestrze.

5. Rozwiązywanie zagadek.
Dziecko losuje plastikowe jajko z zagadką, podaje jej rozwiązanie i określa położenie „r” w odgadniętych wyrazach:

• Mieszka w rzece albo w stawie i szczypcami tnie jak krawiec. (rak)
• Wisi w łazience, wycierasz nim ręce. (ręcznik)
• Najlepszym lekarzem złamanego ołówka jest. (temperówka)
• Domowy ptak, co jajka znosi. Ma mały grzebyk, często pstre pióra. To jest na pewno... (kura)
• Latem w ogrodzie wyrósł zielony. A zimą w beczce leży kiszony. (ogórek)
• Rudą kitką się chlubi orzeszki bardzo lubi (wiewiórka)
• Czerwony kapelusz w białe kropeczki, omijają go nawet małe wiewióreczki. (muchomor)
• Słodki, w papierek jest zawinięty, czekoladowy lub z dodatkiem mięty (cukierek)

6. Ćwiczenia logopedyczne na tablicy multimedialnej z wykorzystaniem programu terapeutycznego mtalent.

7. Polirytmia w kanonie – Panie Janie

• ćwiczenie śpiewu
• wykonanie na głosy
• wprowadzenie ruchu
• próba choreografii

8. Ewaluacja zajęcia.
Dzieci oceniają swoje zadowolenie z zajęć, unosząc kciuk w górę lub opuszczając w dół.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.