X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49897
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Nasze emocje - zabawy i gry edukacyjne

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w dniu 28.05.2021
w grupie dzieci 5 letnich

Temat: „Nasze emocje – nasi przyjaciele” – zabawy i gry edukacyjne.
Cele ogólne:
•kształtowanie umiejętności rozpoznawania, wyrażania i
odczytywania uczuć własnych i innych;
•poznanie sposobów wyrażania swoich emocji, rozładowania napięcia, złości i smutku;
•czerpanie radości ze wspólnej zabawy;
•rozumienie i dokładne wykonywanie poleceń nauczyciela;
Cele szczegółowe:
Dziecko:
•nazywa i rozpoznaje stany emocjonalne własne i innych;
•potrafi wyrazić swoje uczucia (radość, miłość, strach, złość,
smutek, zdziwienie) poprzez ruch, gest, mimikę, obraz;
•rozumie, że wszystkie uczucia są nam potrzebne;
•reaguje na polecenia nauczyciela i wykonuje je;
•współpracuje z innymi;
Metody:
- oglądowa – pokaz, obserwacja
- słowna – rozmowa, zagadki, polecenia, instrukcje
- czynna – zadań stawianych do wykonania
Formy: grupowa, zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: płyta i odtwarzacz CD, zagadki o emocjach, plansze przedstawiające emocje: radość, smutek, złość, strach, kolorowe piłeczki z emocjami, kostka uczuć.

Przebieg:
1. „Nasze emocje” – wspólne śpiewanie piosenki – wprowadzenie w tematykę zajęć (Śpiewające Brzdące” https://www.youtube.com/watch?v=kRJFN6V7TB4)
- Rozmowa na podstawie piosenki
- Jakie emocje odczuwamy?
- Czy wszyscy odczuwamy emocje?
2. „Czy emocje są potrzebne?” – burza mózgów – poszukiwanie odpowiedzi na pytanie.
3. „Emocje” – zagadki – próby nazywania emocji na podstawie opisu słownego i emotikonów.
- Mówią o nim, że ma wielkie oczy,
gdy się do naszego umysłu wtoczy
trzęsie nami śmiało
i paraliżuje całe ciało.
(strach – rada – co można zrobić, żeby przestać się bać)
- Rączki w górę wymachują
ciało w górę leci
oczy jak iskierki zapalają się śmiało
wszystkie ząbki usta odkrywają.
(radość – jak można ją wyrazić)
- Usta jak podkówka odwrócona
Często łezka w oku zakręcona.
Wygląd twarzy chłopca czy dziewczyny
jakby najedli się cytryny.
(smutek – rada – co można zrobić, by pocieszyć)
- Gdy się w nasze serce wkrada
to naszymi myślami włada;
marszczy nam nosek, oczy i czoło
tupie nóżką i rączką grozi wkoło.
(złość – rada – sposoby wyrażania złości)
- Często na naszej twarzy się maluje
gdy czegoś ciekawszego oczekuje
rączką usta szeroko otwarte przykrywa?
Kto mi powie, jako to uczucie się nazywa
(znudzenie/rozczarowanie – rada – jak zaradzić temu)
- Jakie to uczucie zgadniecie bez trudności
Uśmiech od ucha do ucha gości
Marzenie nam oczy skraca
na twarzy spokój powraca.
(zadowolenie – kiedy odczuwamy)
4. „Barwy uczuć” – obejrzenie filmu edukacyjnego https://www.youtube.com/watch?v=6rGVeETl_SU – rozmowa nt treści (uczuciom/emocjom można przypisać pewne kolory; wszystkie uczucia są nam potrzebne).
5. „Kolorowe emocje” – zabawa z piłkami – nauczyciel pokazuje pudełko z kolorowymi piłkami. Zadaniem dzieci jest wybrać jedną i nazwać emocję z nią związaną, i opowiedzieć w jakiej sytuacji można ją odczuwać. Kolory, które nie zostaną wybrane przez dzieci omawiane są wspólnie.
6. „Tak wyglądam, gdy czuję” – zabawa z lusterkami.
Dzieci otrzymują małe lusterka. Następnie wykonują polecenia nauczyciela przyglądając się
w lusterku swojej minie, zwracając uwagę na zmianę mimiki twarzy w zależności od przedstawianej emocji:
Pokaż, jak wygląda twoja buzia, gdy jest radosna. (zobacz się w lusterku)
A jak wyglądasz, gdy się złościsz? A gdy czegoś się boisz, jaką masz minę?
A kiedy jesteś smutny?
Pokaż, jak się czujesz, gdy: rodzice cię chwalą?, ktoś sprawi ci przykrość?,
gdy kolega zniszczy ci zabawkę?, kiedy dostaniesz prezent?, gdy boli cię ząb?,
gdy boisz się dużego psa?, jak się czujesz teraz?
7. „Połącz w pary” – praca z obrazkiem.
Dzieci otrzymują kopertę z obrazkami i emotikonami. Ich zadaniem jest połączenie w pary obrazka przedstawiającego daną sytuację z odpowiednim emotikonem.
8. „Poruszaj się wg kodu” – gra edukacyjna
Dzieci poruszają się w rytmie muzyki wg podanego kodu, wyrażając mową ciała, gestem, mimiką daną emocję, tak aby dojść do mety, gdzie czekają na nie nagrody (kolorowe buźki).
9. „Buźki” – praca przy stolikach – układanie emotikonów z klocków Dary Froebla.
10. Ewaluacja – dzieci wybierają dowolną piłkę (emocję związaną z danym kolorem) i wrzucają do koszyka oceniając swoje samopoczucie po zajęciu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.