X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49804
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Na ludową nutę - Nauka tańca śląskiego "Owczareczek". Scenariusz zajęć rytmicznych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z RYTMIKI

Temat: Na ludową nutę- Nauka tańca śląskiego „Owczareczek”.

Grupa wiekowa : 4-5 latki

Cel główny: Rytmiczna rozgrzewka. Nauka tańca śląskiego Owczareczek i przyśpiewki do tańca

Cele szczegółowe:
- wytworzenie więzi społecznych, kontaktu z drugim człowiekiem poprzez taniec
- ćwiczenie koncentracji i uwagi
- rozbudzenie wrażliwości muzycznej i estetycznej dziecka
- kształcenie motoryki małej i koordynacji ruchowej
- rozwijanie wyobraźni, kreatywności u dzieci
- ćwiczenie koncentracji i uwagi

Metody: rytmiki Dalcroz’a, obserwacji, zabawy.

Formy pracy dzieci: indywidualna, grupowa i zbiorowa.

Pomoce dydaktyczne: książka „Tańce i zabawy Górnego Śląska, oprac. Kieloch Mirosława, Katowice 2008- nuty i słowa, opis tańca, Folkowa zabawa ,,Polskie tańce narodowe i regionalne w wersji integracyjnej ,,Lucyna Bzowska”
Akompaniament fortepianu lub nagranie mp3, tamburyn dla nauczyciela pomocny przy wybijaniu rytmów w ćwiczeniach ruchowo- rytmicznych.

Przebieg zajęć:

I. Wstęp do zajęć:
1. Przywitanie dzieci
2. Rozgrzewka smyka przy muzyce:
W ustawieniu przodem do nauczyciela ćwiczenia na poszczególne partie ciała:
- Głowa (skłony do przodu, w prawo, w lewo, w skos)
- ramiona, i ręce (podnoszenie ramion w górę i w dół, krążenie ramion, krążenie dłoni z rękami wyprostowanymi w bok, zgięcie dłoni w dół i do góry z wyprostowanymi rękami przed sobą, składanie dłoni razem i paluszków)
- tułów (skłony do przodu, do tyłu i na boki, krążenie tułowia)
- biodra (krążenie bioder w obydwie strony)
- nogi i stopy (krążenie stopami w obie strony, wysuwanie nogi do przodu, podskoki obunóż, wspięcie na półpalce i ugięcie kolan i przysiad).

3.Piosenka powitalna i pożegnalna (do melodii trojaka) Zegary już biją bim bam bom, bim bam bom, I wszyscy już w grupie chyba są, chyba są Przywitać się z wami teraz chcę, teraz chcę. Zaśpiewam wesołą piosenkę, piosenkę. Ref. Każdy w miejscu podskakuje 1,2,3, 1,2,3 Przyjaciela poszukuje 1,2,3, 1,2,3 Prawe haki wykonuje 1,2,3, 1,2,3 Teraz pięknie mu dziękuje 1,2,3, 1,2,3
II.
1. Prezentacja piosenki przez nauczyciela ze szczególnym zwróceniem uwagi na rytm.
Owczareczek nasz
wygnał owce w las
a ja za nim ze śniadaniem
a on uciekł w las.
2. Recytacja tekstu przez dzieci. Omówienie treści piosenki.
3. Nauka melodii i tekstu, próba wspólnego śpiewania
4. Wprowadzenie klaskania w dłonie i o kolana do piosenki.
5. Omówienie tańca „Owczareczek”.( taniec z Górnego Śląska)

Nauka I części tańca, dobranie parami dzieci. Klaskanie w dłonie i uda do tekstu.
Takt 1. Na „raz uderzenie obiema rękami w uda, na „dwa” klaśniecie swoimi dłońmi, następnie
Takt 2.Klaszczemy i uderzamy się prawymi dłońmi.
Takt 3. Na „raz uderzenie obiema rękami w uda, na „dwa” klaśniecie swoimi dłońmi, a następnie
Takt 4.Klaszczemy i uderzamy się prawymi dłońmi.
Takt 5 na „raz uderzenie obiema rękami w uda, na „dwa” klaśniecie swoimi dłońmi
Takt 6 na „raz” uderzenie prawymi dłońmi, na „dwa” lewymi dłońmi
Takt 7 na „raz uderzenie obiema rękami w uda, na „dwa” klaśniecie swoimi dłońmi
Takt 8 na raz uderzenie obiema dłońmi w dłonie partnera, na „dwa” SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z RYTMIKI

Temat: Na ludową nutę- Nauka tańca śląskiego „Owczarek”.

Grupa wiekowa : 4-5 latki

Cel główny: Rytmiczna rozgrzewka. Nauka tańca śląskiego Owczarek i przyśpiewki do tańca

Cele szczegółowe:
- wytworzenie więzi społecznych, kontaktu z drugim człowiekiem poprzez taniec
- ćwiczenie koncentracji i uwagi
- rozbudzenie wrażliwości muzycznej i estetycznej dziecka
- kształcenie motoryki małej i koordynacji ruchowej
- rozwijanie wyobraźni, kreatywności u dzieci
- ćwiczenie koncentracji i uwagi

Metody: rytmiki Dalcroz’a, obserwacji, zabawy.

Formy pracy dzieci: indywidualna, grupowa i zbiorowa.

Pomoce dydaktyczne: książka „Tańce i zabawy Górnego Śląska, oprac. Kieloch Mirosława, Katowice 2008- nuty i słowa, opis tańca, Folkowa zabawa ,,Polskie tańce narodowe i regionalne w wersji integracyjnej ,,Lucyna Bzowska” Akompaniament fortepianu lub nagranie mp3.

Przebieg zajęć:

I. Wstęp do zajęć:
1. Przywitanie dzieci
2. Rozgrzewka smyka przy muzyce:
W ustawieniu przodem do nauczyciela ćwiczenia na poszczególne partie ciała:
- Głowa (skłony do przodu, w prawo, w lewo, w skos)
- ramiona, i ręce (podnoszenie ramion w górę i w dół, krążenie ramion, krążenie dłoni z rękami wyprostowanymi w bok, zgięcie dłoni w dół i do góry z wyprostowanymi rękami przed sobą, składanie dłoni razem i paluszków)
- tułów (skłony do przodu, do tyłu i na boki, krążenie tułowia)
- biodra (krążenie bioder w obydwie strony)
- nogi i stopy (krążenie stopami w obie strony, wysuwanie nogi do przodu, podskoki obunóż, wspięcie na półpalce i ugięcie kolan i przysiad).

3.Piosenka powitalna i pożegnalna (do melodii trojaka) Zegary już biją bim bam bom, bim bam bom, I wszyscy już w grupie chyba są, chyba są Przywitać się z wami teraz chcę, teraz chcę. Zaśpiewam wesołą piosenkę, piosenkę. Ref. Każdy w miejscu podskakuje 1,2,3, 1,2,3 Przyjaciela poszukuje 1,2,3, 1,2,3 Prawe haki wykonuje 1,2,3, 1,2,3 Teraz pięknie mu dziękuje 1,2,3, 1,2,3
II.
1. Prezentacja piosenki przez nauczyciela ze szczególnym zwróceniem uwagi na rytm.
Owczareczek nasz
wygnał owce w las
a ja za nim ze śniadaniem
a on uciekł w las.
2. Recytacja tekstu przez dzieci. Omówienie treści piosenki.
3. Nauka melodii i tekstu, próba wspólnego śpiewania
4. Wprowadzenie klaskania w dłonie i o kolana do piosenki.
5. Omówienie tańca „Owczareczek”.( taniec z Górnego Śląska)

Nauka I części tańca, dobranie parami dzieci. Klaskanie w dłonie i uda do tekstu.
Takt 1. Na „raz uderzenie obiema rękami w uda, na „dwa” klaśniecie swoimi dłońmi, następnie
Takt 2.Klaszczemy i uderzamy się prawymi dłońmi i zatrzymanie ruchu
Takt 3. Na „raz uderzenie obiema rękami w uda, na „dwa” klaśniecie swoimi dłońmi, a następnie
Takt 4.Klaszczemy i uderzamy się prawymi dłońmi i zatrzymanie ruchu.
Takt 5 na „raz uderzenie obiema rękami w uda, na „dwa” klaśniecie swoimi dłońmi
Takt 6 na „raz” uderzenie prawymi dłońmi, na „dwa” lewymi dłońmi
Takt 7 na „raz uderzenie obiema rękami w uda, na „dwa” klaśniecie swoimi dłońmi
Takt 8 na raz uderzenie obiema dłońmi w dłonie partnera, na „dwa” zatrzymanie ruchu

6.Nauka drugiej części tańca- dobrani w pary ,tańczymy podskakując i raz w jedną raz w drugą stronę lub wykonując haczyki.
7.Zatańczenie Owczareczka ze śpiewem w części I i II.

III. Relaksacja. Zakończenie zajęć: Podziękowanie za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.