X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 49690
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kto nam szyje ubrania? – zapoznanie z zawodem krawcowej - scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

Temat zajęć: Kto nam szyje ubrania? – zapoznanie z zawodem krawcowej.

Cele ogólne:
- zapoznanie z specyfiką zawodu krawcowej;
- zaprezentowanie akcesoriów związanych z pracą krawcowej;
- rozwijanie umiejętności dokonywania analizy słuchowej wybranych słów;
- doskonalenie umiejętności określania liczby sylab w danym słowie;
- rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej;
- rozwijanie umiejętności reagowania ruchem na określony symbol;
- rozwijanie umiejętności uważnego słuchania;
- doskonalenie umiejętności posługiwania się pojęciami przestrzennymi: nad, pod, obok, na, w;
- rozwijanie umiejętności wypowiadania się pełnym zdaniem oraz odpowiadania na pytania;
- rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej;
- zapoznanie z techniką plastyczną – malowanie nitką;
- zapoznanie ze znaczeniem nieznanych dzieciom słów zawartych w wierszu: kaftanik, paltocik, szpulka, naparstek;
- rozwijanie umiejętności poruszania się w rytm muzyki;
- rozwijanie sprawności manualnej;
- rozwijanie umiejętności porównywania długości i szerokości określonych przedmiotów w wybrany przez siebie sposób
- rozwijanie pomysłowości i wyobraźni dzieci.

Cele szczegółowe – dziecko:
- potrafi wymienić atrybuty krawieckie,
- potrafi kreślić, do czego służą poszczególne przedmioty, które możemy znaleźć w pracowni krawieckiej;
- dzieli na sylaby wybrane słowa oraz podać ich liczbę;
- posługuje się pojęciami przestrzennymi: nad, pod, na, w, obok;
- odpowiada pełnym zdaniem na zadawane pytania;
- potrafi czekać na swoją kolej;
- potrafi wykorzystać w praktyce technikę plastyczną – malowanie nitką;
- potrafi uważnie słuchać;
- potrafi przyporządkować rysunek graficzny do określonej czynności;
- potrafi ułożyć zaprezentowany za pomocą ilustracji rytm, potrafi tworzyć własne kompozycje z wykorzystaniem darów;
- precyzyjnie nawleka koraliki na sznureczki;
- porównuje przedmioty ze względu na długość i szerokość.

Metody pracy:
- czynna,
- oglądowa,
- słowne

Formy pracy:
- zespołowa,
- indywidualna,
- zbiorowa

Pomoce dydaktyczne:
Tekst i muzyka piosenki S. Kustosz „Poniedziałek”, piłeczki z daru 1, tekst zagadki, treść wiersza pt. „Krawcowa” – H. Ożogowskiej, wizerunek krawcowej, ilustracje przedstawiające akcesoria krawieckie, akcesoria potrzebne do pracy krawcowe,: igły, nici, nożyczki, tkaniny, centymetr krawiecki, naparstek, nawlekacz, poduszka na igły, szpilki, mydło, maszyna do szycia, guziki, szpulki, żelazko, ilustracje do zabawy „Wesołe guziki”, piosenka „Dwie krawcowe” z repertuaru zespołu Śpiewające Brzdące, taśma izolacyjna, ilustracje prezentujące spirale, 2 szarfy, farby plakatowe, białe kartki, włóczka do malowania, dar 1, 1.1, 1.2, 10 , tasiemki o różnej długości, historyjka obrazkowa przedstawiające kolejne etapy powstawaniu stroju, muzyka relaksacyjna.

1. Powitanka:
Śpiewanie piosenki autorstwa S. Kustosz, ilustrowanie jej treści ruchem.

„Poniedziałek”
Poniedziałek, raz, dwa, trzy,
Jestem ja i jesteś Ty.
Wszyscy przywitajmy się,
Przywitajmy się!

Dzieci otrzymują po piłeczce z daru 1. Stoją w obrębie koła i śpiewają utwór, ilustrując go wg wskazań nauczyciela. Po słowach „przywitajmy się! ” rozchodzą się po sali i zamieniają się piłeczkami.

2. Wprowadzenie do tematu zajęć:
Rozwiązanie zagadki:

Kto uszyje każdy strój?
Projektuje jego krój.
Do maszyny swojej siada,
Skrawki tkanin w całość składa. (Krawcowa)

Przebieg zajęć:

1. Słuchanie wiersza pt. „Krawcowa” (Hanny Ożogowskiej) ilustrowanego sylwetami przedstawiającymi akcesoria wymienione w utworze.
- Słuchając wiersza spróbujcie zapamiętać, nazwy jak największej liczby przedmiotów, których używa krawcowa w swojej pracy oraz czym zajmuje się osoba wykonująca ten zawód.

Kto sukienkę uszył Hani?
Kto przerobił ten kaftanik?
Kto paltocik zreperował?
Wiemy! Wiemy! To krawcowa!
Ma dwie ręce pracowite,
Ma żelazko, naparsteczek,
Pudełeczko pełne nitek,
Szpilek, igieł i szpuleczek.
Nożyczkami ciachu! Ciach!
Na maszynie tur, tur, tur!
Chodźmy do niej, dostaniemy
Też guzików cały wór!

2. Rozmowa na temat wiersza:

- Przypomnijcie, o kim opowiada wiersz?
- Czym zajmuje się krawcowa? W jakim celu do niej idziemy?
- Jakie przedmioty są potrzebne krawcowej do pracy? Co zapamiętaliście?
- Jak nazywalibyśmy mężczyznę, który wykonuje ten zawód?

Wyjaśnienie niezrozumiałych słów zawartych w wierszu:
- Czy pamiętacie słowa, które wystąpiły w wierszu i były dla was niezrozumiałe? Nie wiecie, co one oznaczają?
KAFTANIK, PALTOCIK, SZPULECZKA (SZPULKA), NAPARSTEK.

3. „Wizyta u krawcowej” – historyka obrazkowa.
Zaprezentowanie dzieciom ilustracji przedstawiających kolejne etapy pracy krawcowej. Wypowiedzi dzieci na temat historyjki. Układanie obrazków we właściwej kolejności: branie miary, wykrojenie formy, szycie na maszynie, przymierzanie.
- Jak myślicie, od czego krawcowa musi zacząć, żeby powstało ubranie?
- Jakie są etapy powstawania ubrań?

4. „Wesołe guziki” – zabawa muzyczno – ruchowa.
Dzieci poruszają po dywanie w rytm słuchanego utworu, na przerwę w muzyce, nauczycielka pokazuje obrazek przedstawiający, np. 2 guziki i dłoń – zadaniem dzieci jest klaśnięcie tyle razy, ile widzą guzików, gdy zobaczą, np. 4 guziki i stopę – muszą tupnąć tyle razy, ile guzików jest na obrazku. Gry nauczyciele włącza muzykę, dzieci dalej maszerują po sali.

5. „Zgadnij, do czego to służy?” – burza mózgów.
Nauczycielka stawia na dywanie pudełko, w którym znajdują się akcesoria krawieckie m.in. naparstek, igły, guziki, centymetr krawiecki, maszyna do szycia, poduszka na igły, nawlekacz do igieł, tkaniny, mydło, kroje krawieckie). Dzieci wyjmują kolejne przedmioty, oglądają i próbują określić, do czego one służą – dedukują na podstawie wyglądu i cech przedmiotów (w jaki sposób krawcowa z nich korzysta). W razie potrzeby nauczycielka wyjaśnia dzieciom wykorzystanie danego przedmiotu.

MASZYNA DO SZYCIA.

6. „Jak krawcowa” – zabawa muzyczno – ruchowa.
Podział dzieci na dwie drużyny. Na dywanie naklejone są dwie długie linie, na ich początkach i końcach znajdują się symbole spirali, z jednej strony obu linii (przed spiralą) leżą szarfy. Dzieci ustawiają się w dwóch rzędach. W rytmie wybranej muzyki pokonują przygotowane tory, wg instrukcji nauczycielki, tzn.
- przeplatają przez siebie szarfę (jak nitka nawlekana na igłę);
- na symbolu spirali kręcą się wokół własnej osi (zawiązują na nitce supełek);
- skaczą obunóż, z jednej strony na drugą stronę linii (zszywanie dwóch kawałków materiału), jeśli komuś będzie sprawiało to trudność, mogą przejść nad linią w rozkroku;
- na symbolu spirali kręcą się wokół własnej osi (zawiązują na nitce supełek);
- szukają miejsca przy stolikach, tj. krzesełka oznaczonego swoim znaczkiem.

7. Aktywność w zespołach zabawowo – zadaniowych:
- kącik darów:
„Nawlekamy, układamy” – zabawy dydaktyczno – manipulacyjne. Dzieci mają za zadanie nawlec koraliki wg własnego pomysłu lub wg przygotowanych wzorów, układają dar z na wybranym kształcie.

- kącik twórczy:
„Tkaniny nitką malowane” – wykonanie pracy plastycznej z wykorzystaniem farb plakatowych poprzez maczanie nitki w farbie, układanie jej na kartce w dowolny wzór i pociąganie w dowolnych kierunkach. Opisywanie skojarzeń związanych z powstałą pracą.

- kącik gospodarczy:
„Guzikowe szaleństwo” – zabawa dydaktyczny z elementami edukacji matematycznej. Klasyfikowanie guzików według wybranej przez siebie, lub całą grupę cechy. Układanie z guzików dowolnych kompozycji.

- kącik badawczy:
„Dłuższy – krótszy, szerszy - węższy” – zabawy badawcze z wykorzystaniem wstążek i materiałów o różnej długości i szerokości. Odkrywanie sposobów porównywania danych przedmiotów ze względu na określoną cechę. Wypowiedzi dzieci na temat własnych spostrzeżeń.

8. Relaksacja – zaproszenie rodziców do wspólnej relaksacji.
Nauczycielka włącza cichą muzykę relaksacyjną.
Rodzice wykonują na plecach dzieci masaż do treści wierszyka (na podstawie publikacji wierszyka ze strony Poradni Psychologiczno - pedagogicznej w Wąbrzeźnie):

Uszyję kółeczko
Uszyję kółeczko, (rysujemy jednym palcem koło na plecach)
w środku z kropeczką, (w środku koła stawiamy kropeczkę)
promyki słoneczne, (rysujemy promienie jednocześnie obiema rękami, zaczynając od środka pleców)
zygzaki bajeczne, (rysujemy obiema rękami jednocześnie zygzaki na plecach)
a wszystko uklepię, (klepiemy po plecach delikatnie całymi dłońmi)
poszczypię, (delikatnie szczypiemy w kilku miejscach na plecach)
podrapię, (delikatnie drapiemy w kilku miejscach na plecach)
przebiegnę po pleckach, (przebiegamy po plecach wszystkimi palami obu rąk z dołu do góry)
aż dreszczyk cię złapie. (szczypiemy delikatnie w szyję )

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.