X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 49352
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kodowanie na dywanie. Scenariusz zajęć otwartych w grupie 3-latków

Scenariusz zajęć otwartych „Kodowanie na dywanie” w grupie 3- latków

Cele główne:
- wdrażanie elementarnych podstaw kodowania,
- prezentowanie przez dzieci umiejętności kodowania.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- słucha z uwagą ciągu słów i klaszcze na umówiony sygnał słowny,
- tworzy rytm z kolorowych kół,
- ruchem ilustruje ułożony rytm,
- odwzorowuje wzór (kod) z kwadratów na drugiej „kratownicy”,
- porusza się od startu do mety posługując się strzałkami,
- rozpoznaje figury geometryczne i kolory,
- odpowiada na pytania nauczyciela,
- umieszcza na planszy obrazki zgodnie z podanym kodem,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych i naśladowczych,
- koloruje obrazek według kodu.

Rozwijane kompetencje kluczowe:
- w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
- matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
- osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
- w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.

Środki dydaktyczne: małe maty do kodowania, zalaminowane koła i kwadraty w różnych kolorach, sylwety bałwanków, śnieżynek i pingwinów, sylwety chmur, gwiazdek i księżyców, czarne strzałki, karty pracy dla każdego dziecka.

Metoda: słowna, czynna, oglądowa.

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie.

2. „Pociąg słów”- zabawa w kodowanie słowa.

Dzieci wysłuchują słowa, które wypowiada nauczyciel. Informuje dzieci, że gdy usłyszą słowo „zima”, klaszczą w dłonie jeden raz. Za każdym razem nauczyciel proponuje dzieciom większą liczbę klaśnięć do wypowiedzianego słowa „zima”.

3. „Kolorowa gąsienica”- zabawa w tworzenie rytmów i nadawanie obiektom rytmu określonych ruchów.

Nauczyciel układa koła w szeregu (przynajmniej 2 sekwencje) wg podanego rytmu i prosi dzieci o kontynuowanie ciągu. Po każdym ukończonym ciągu, dzieci ruchem (klaskaniem, tupaniem, podskokiem itp.) ilustrują ułożony rytm.

4. „Kwadraty”- zabawa w odwzorowywanie.

Na planszy w kratę nauczyciel umieszcza kolorowe kwadraty. Zadaniem dziecka jest odwzorowanie wzoru (kodu) zaproponowanego przez nauczyciela na drugiej „kratownicy”.

5. „Pogubione obrazki”- zabawa w odwzorowywanie z pamięci.

Na tablicy w szeregu nauczyciel umieszcza różne obrazki. Nazywa je z dziećmi i określa kolejność występowania po sobie. Następnie zakrywa obrazki i prosi dzieci, aby pod spodem położyły takie same obrazki w odpowiedniej kolejności.

6. „Pokonaj trasę”- zabawa w poruszanie się w kierunku od startu do mety.

Nauczyciel wydaje polecenia „do przodu”, „w lewo”, w „w prawo” posługując się strzałkami. Dzieci stawiają kroki po kolorowych polach w kształcie kół.

7. „ Chmurki, księżyce, gwiazdki”- zabawa w kodowanie.
Nauczyciel prosi kolejno dzieci, aby w okienkach diagramu umieściły księżyce, chmurki i gwiazdki zgodnie z podanym kodem.

8. „ Indianie”- opowieść ruchowa. Nauczyciel podaje różne komendy, które wykonują dzieci.

9. „Zakodowane obrazki”- kolorowanie obrazków według kodu.

10. Pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.