X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49325
Przesłano:

Odległość od punktu. Konspekt lekcji matematyki w klasie 6

Konspekt lekcji matematyki w klasie VI
Temat: Odległość od punktu.
Data: ..............
Klasa: VI
Prowadzący:..................
Czas trwania: 45 min
Cel główny: Utrwalenie pojęć związanych z okręgiem i kołem.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
 stosuje pojęcia: okrąg, koło, środek okręgu (koła), promień, średnica, cięciwa
 wskazuje i zaznacza środek, promień, cięciwę, średnicę i łuk okręgu i koła
 rozumie pojęcie okręgu, jako zbioru punktów równo oddalonych od środka okręgu
 kreśli okręgi i koła o podanych promieniach i średnicach

Metody pracy:
aktywizująca – gra dydaktyczna, ćwiczenie interaktywne, ćwiczeniowa – karty pracy, pogadanka, pokaz – prezentacja multimedialna
Formy pracy:
indywidualna, zbiorowa, w parach
Środki dydaktyczne:
kartki gładkiego papieru, linijki, cyrkiel, kolorowe pisaki, zeszyty przedmiotowe, tablica, tablica interaktywna, multibook, karty pracy, prezentacja multimedialna

Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjno – porządkowe.
2. Sprawdzenie pracy domowej.
3. Zapoznanie uczniów z tematem i celem lekcji.
Na dzisiejszej lekcji zaczynamy inny dział matematyki – geometrię. Celem lekcji jest powtórzenie pojęć związanych z okręgiem i kołem.

Faza realizacyjna:
1. Wprowadzenie w tematykę zajęć – powtórzenie wiadomości o podstawowych figurach geometrycznych – prezentacja multimedialna.

2. Koło i okrąg w życiu codziennym – pogadanka
Przedmioty życia codziennego w kształcie okręgu i koła.
Czy wynalezienie koła ma dla nas znaczenie?
3. Gra dydaktyczna.
Uczniowie czytają instrukcję gry Trafi – nie trafi? ze s. 6 z podręcznika i wykonują ćwiczenie, poprzez które doskonalą umiejętność szacowania odległości i utrwalają rozumienie okręgu jako zbioru punktów równo oddalonych od środka okręgu.
4. Zaznaczanie promienia, średnicy, cięciwy, odcinków na okręgu – ćwiczenie interaktywne z multibooka, str. 8.
5. Rozwiązywanie zadań – karty pracy (załącznik), praca w parach.

Faza podsumowująca
Podsumowanie wiadomości:
- Czym zajmowaliśmy się na dzisiejszej lekcji?
- Z czym mieliście najwięcej problemów?
Praca domowa.
Pożegnanie.

Opracowała: ............................
Załącznik Karta pracy
Zad. 1 Zaznacz na żółto środki wszystkich okręgów, a następnie przerysuj ilustrację.

Zad. 2 Zaznacz niebieskim kolorem narysowane średnice okręgów. Na zielono zaznacz środki okręgów.
Zad. 3 Zaznacz różnymi kolorami narysowane promienie okręgów.

Zad. 4

Zad. 5 Zapisz średnice i promienie okręgów. Skorzystaj z kratki.

Zad. 6 Na rysunku podano długość zaznaczonego odcinka. Uzupełnij zapisy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.