X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49305
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy z misiem - ćwiczenia w określaniu położenia przedmiotów w przestrzeni. Scenariusz zajęcia pokazowego

SCENARIUSZ ZAJĘCIA POKAZOWEGO Z ZAKRESU ORIENTACJI
W PRZESTRZENI .
Opracowała : mgr Iwona Racławska
Grupa wiekowa: 3 – 4 latki
Termin realizacji : 05.03. 2021
Krąg tematyczny: Czy to siostra, czy to brat, kolorowy z nimi świat.
Temat zajęcia : Zabawy z misiem – ćwiczenia w określaniu położenia przedmiotów w przestrzeni („na”, „pod”, „obok”).
Cele ogólne:
- wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń (PP1)
- tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój, zabawę i odpoczynek w poczuciu bezpieczeństwa (PP2)
- wspieranie aktywności dziecka podnoszącej poziom integracji sensorycznej i umiejętności korzystania z rozwijających się procesów poznawczych (PP3)
- zapewnienie prawidłowej organizacji warunków sprzyjających nabywaniu przez dzieci doświadczeń (PP4)
- wzmacnianie poczucia wartości, indywidualność, oryginalność dziecka oraz potrzeby tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa w grupie (PP6)
- tworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi nawyków i zachowań prowadzących do samodzielności, dbania o zdrowie, sprawność ruchową i bezpieczeństwo (PP7)

Cele operacyjne (dziecko) :
- wykonuje czynności samoobsługowe (ściąganie i zakładanie pantofli) (PPI/2)
- uczestniczy w zabawach ruchowych , w tym naśladowczych (PP I/5);
- odczuwa i wyjaśnia swoją przynależność do grupy przedszkolnej PP III/2) ;
- używa zwrotów grzecznościowych (PP III/ 4) ;
- obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe (PP III/8) ;
- komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi (PP III/9) ;
- wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: intencjonalnego ruchu (PP IV/1)
- wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego (PP IV/2)
- odpowiada na pytania (PP IV/5)
- określa kierunki i ustala położenie przedmiotów w stosunku do własnej osoby , a także w stosunku do innych przedmiotów, (PP IV/14)
Metody : słowna, zadań stawianych do wykonania , działania praktycznego
Formy: indywidualna, zajęcia w zespołach
Środki dydaktyczne : maskotka misia, sylwety misiów, sylwety pszczół , sylweta słoika z miodem, sylwety krzeseł, nagranie piosenki pt. „Jadą, jadą misie”, karta pracy z zakresu orientacji przestrzennej, klamerki, zalaminowane sylwety krzesła i piłki w różnych rozmiarach (A4 i B5), „magiczne pudełko”, woreczki gimnastyczne, marakas

PRZEBIEG:
1. Wyciszanka – rymowanka wyciszająca przed zajęciami
Rączki dwie mamy,
Wszystkich pozdrawiamy.
Paluszek na buzi układamy
I już nie rozmawiamy
Rymowankę recytują dzieci razem z nauczycielem. Ilustrują jej treść następującymi gestami: rączki dwie mamy- podnoszą ręce do góry, na wysokość twarzy; wszystkich pozdrawiamy – machają na powitanie obiema dłońmi jednocześnie; paluszek na buzi układamy – układają palec wskazujący na ustach; i już nie rozmawiamy – kiwają palcem wskazującym drugiej dłonie w geście zaprzeczenia.
2. Powitanie z misiem. Dzieci witają się z misiem różnymi sposobami (przybicie piątki, przybicie żółwika , przy pomocy łokcia).

3. Dzieci siedzą przy tablicy. Na tablicy umieszczone są obrazki 3 krzesełek. Nauczyciel wyjaśnia cel zajęć – Dzisiaj pokaże Wam, że rzeczy można umieścić w różnych miejscach i w zależności od tego gdzie je położymy inaczej będziemy nazywać miejsce w którym leży miś, piłka ...
Nauczyciel wybiera dziecko, które „posadzi” sylwetę misia w wyznaczonym miejscu. Zadaniem dziecka jest określenie: Gdzie siedzi miś?
Uwaga: Dzieci umieszczają sylwetę misia : na, obok , pod .

4. Ćwiczenie oddechowe pt. „ Miś łapie oddech”:
Dzieci stoją w kole na około maty, ręce mają opuszczone wzdłuż tułowia i razem z nauczycielką nabierają powietrze nosem , unosząc powoli ręce do góry. Wypuszczają powietrze ustami, powoli opuszczają ręce w dół. Ćwiczenie powtarzamy 3 razy
Uwaga: ćwiczenie wykonujemy przy lekko uchylonym oknie (jeśli pozwalają na to warunki atmosferyczne – nie jest za zimno).

5. „Gdzie siedzi miś” - Dzieci siedzą w kole na macie. Za każdym dzieckiem stoi krzesełko. Zadaniem dzieci jest wykonanie polecania nauczyciela. Nauczyciel sadza misia na krzesełku i pyta dzieci : Gdzie siedzi mis? Dzieci odpowiadają stosując przymiotnik określający położenie przedmiotów w przestrzeni – „na”.
Teraz wy usiądźcie na krzesełku. Dzieci wykonują polecenie nauczyciela.
Następnie nauczyciel sadza misia obok krzesełka i pyta dzieci: Gdzie siedzi miś?
Dzieci odpowiadają stosując przymiotnik określający położenie przedmiotów w przestrzeni – „obok”. Teraz wy usiądźcie obok krzesełka. Nauczyciel umieszcza misia pod krzesełkiem i pyta dzieci : Gdzie siedzi miś? Dzieci odpowiadają stosując przymiotnik określający położenie przedmiotów w przestrzeni –„pod”. (Nauczyciel prosi aby dzieci ściągnęły pantofle) . A teraz połóżcie pantofle pod krzesełkiem. Nauczyciel rozdaje dzieciom woreczki gimnastyczne (woreczki leżą płasko ) i zachęca dzieci do zrobienia masażu stopy. Po skończonej zabawie dzieci zakładają pantofle i odnoszą krzesełka do stolików.
6. Zabawa ruchowa pt. „Taniec wesołych misiów” . Przy piosence „Jadą, jadą misie” dzieci poruszają się swobodnie w rytm muzyki po całej sali. Na przerwie w muzyce reagują na umówiony znak :
- misie wspinają się na drzewo po miód – nauczyciel wskazuje sylwetę słoika z miodem
- misie opędzają się od roju pszczół – nauczyciel wskazuje sylwetę pszczół

7. Zabawa dydaktyczna (typu bingo). Nauczyciel ma przygotowane kartki z wydrukowaną sylwetą krzesła oraz piłki. Piłka jest w różnych konfiguracjach (na krześle, pod krzesłem, obok krzesła). Dzieci otrzymują mniejsze zalaminowane kartki i ich zadaniem jest umieszczenie klamerki przy takim samym obrazku jaki wskazuje nauczyciel.

8. Gdzie leży piłka?– utrwalenie wiadomości dotyczące umieszczenia przedmiotów w przestrzeni. Dzieci siadają do stolików, każde dziecko ma przygotowaną kartę pracy.
Na karcie pracy jest wydrukowana jest sylweta krzesła oraz piłki. Piłka jest w różnych konfiguracjach (na krześle, pod krzesłem, obok krzesła). Nauczyciel podchodzi do każdego dziecka z „magicznym pudełkiem” , w którym znajdują się takie same kartoniki co na karcie pracy. Zadaniem dziecka jest wylosowanie 1 kartonika i przyklejenie go
w odpowiednim miejscu.
Uwaga: Dzieci, które nie mają ochoty brać udział w zajęciach układają puzzle przy stoliku.

9. Podsumowanie zajęć , podziękowanie dzieciom na udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.