X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4909
Przesłano:

Książka moim przyjacielem. Konspekt zajęć dla II klasy gimnazjum

Konspekt zajęć w klasie IIA
Nauczyciel prowadzący: Małgorzata Banasiak
Rodzaj zajęć: funkcjonowanie w środowisku
Czas trwania zajęć: 45 min.
Temat: Książka moim przyjacielem.

Cel ogólny: - zapoznanie z książką jako źródłem różnorakiej informacji.
Cele szczegółowe:
- potrafią rozwiązać krzyżówkę obrazkową;
- potrafią segregować książki według rodzaju;
- rozumieją pojęcia: biblioteka, księgarnia, księgozbiór;
- potrafią przeczytać wybrany fragment tekstu;
- potrafią wskazać wybrane słowo w tekście;
- dobierają etykiety;
- układają zdania z rozsypanki wyrazowej;
- potrafią sformułować jednozdaniowe, wielozdaniowe wypowiedzi na
wybrany temat.
Cele szczegółowe - uczeń:
- reaguje na polecenia;
- potrafi oglądać obrazki w książce;
- potrafi wskazać książkę;
- doskonali koncentrację uwagi.
Metody:
- aktywizujące:
burza mózgów;
pięć sposobów – adaptacja;
promyczkowe uszeregowanie;
- rozmowa dydaktyczna;
- oglądowe: obserwacja;
- praktycznego działania.
Środki dydaktyczne:
różne rodzaje książek, etykiety, zeszyty uczniów, podręcznik „Mój świat”.
Forma pracy:
zbiorowa zindywidualizowana.

Tok zajęć:

1. Powitanie.
2. Odczytanie listy obecności.
3. Zapis aktualnej daty.

4. Rozwiązanie obrazkowej krzyżówki – podanie tematu zajęć.
Rozwiązaniem krzyżówki jest hasło książka.

5. Rozważania na temat książek.
Rozmowa kierowana nauczyciela nt. rodzajów książek, przydatności, zastosowania, ulubionych książek, miejsca sprzedaży - księgarnia, miejsca wypożyczenia - biblioteka, zbiór książek - księgozbiór.

6. Segregowanie książek.
Segregowania książek wg rodzaju: albumy, słowniki, książki dla dzieci, kucharskie, beletrystyka.
Dobieranie etykiet do utworzonych zbiorów książek.

7. Zabawa w skojarzenia.
Nauczyciel zadaje pytanie z czym kojarzy się słowo „książka”. Uczniowie układają swoje odpowiedzi w formie promyczkowego uszeregowania.

8. Czytanie wiersza.
Wiersz Tadeusza Kubiaka pt. „Ja jestem książka” z podręcznika „Mój świat” Klasa I.

9. Układanie zdania z rozsypanki wyrazowej.
Zdanie: „Książka jest moim przyjacielem”.

10. Zapis w zeszycie.
Zapis ułożonego wcześniej zdania w zeszycie.

11. Podsumowanie zajęć:
- samodzielne wypowiedzi nt. „Książka moim przyjacielem”
- próby samodzielnej oceny swojej pracy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.