X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49086
Przesłano:

Kalkulacja kosztów imprez i usług turystycznych - kalkulacja imprezy kongresowej. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć
Przedmiot: Kalkulowanie kosztów imprez i usług turystycznych
Nazwisko i imię prowadzącego:
Czajka Agnieszka
Miejsce i data zajęć:
ZS Nr 2 w Szczytnie, dn. 04.04.2022 r.
Uczestnicy zajęć:
Technik organizacji turystyki – klasa II
Temat zajęć:
Kalkulacja kosztów imprez i usług turystycznych – kalkulacja imprezy kongresowej.
Czas trwania:
1 godzina lekcyjna (45 min)
Cel główny:
1. Poznanie zasad kalkulacji imprezy kongresowej.
Cele szczegółowe:
1. Uczeń definiuje pojęcia: turystyka konferencyjno-kongresowa, kongres, konferencja, sympozjum.
2. Uczeń wymienia świadczenia występujące w kalkulacji imprezy kongresowej.
3. Uczeń prawidłowo wykonuje kalkulację imprezy kongresowej.
Metody pracy:
- słowna: pogadanka, objaśnianie
- czynna: obserwacja, praca z materiałem (treść zadania, karta pracy ucznia), praca z kalkulatorem,
- problemowa: szukanie rozwiązań
Formy pracy:
- zespołowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- karty pracy przygotowane przez nauczyciela
- kalkulator
Przebieg lekcji
1. Część organizacyjna - przywitanie się z uczniami
- sprawdzenie listy obecności
- przygotowanie się do lekcji (5 minut)
2. Wprowadzenie w tematykę zajęć - przedstawienie tematu zajęć i zapisanie go w dzienniku elektronicznym oraz na tablicy
- przypomnienie uczniom treści poprzednich zajęć
- zadanie pytań z treści poprzedniej lekcji (rodzaje świadczeń, elementy kalkulacji)
- zapoznanie się z tematem zajęć
- zapisanie tematu lekcji w zeszycie przedmiotowym
- słuchanie nauczyciela
- odpowiadanie na pytania nauczyciela (5 minut)
3. Część realizacyjna
- przekazanie informacji związanych z bieżącym tematem zajęć
- podzielenie uczniów na zespoły dwuosobowe (wylosowanie uczniom przydziału do zespołu)
-rozdanie kart pracy ucznia oraz objaśnienie treści ćwiczeń
- udzielenie dalszych instrukcji do wykonania zadania
- zapytanie uczniów o zrozumienie treści zleconego zadania
- zachęcanie uczniów do zaangażowania podczas wykonywania zadania
- nadzorowanie pracy uczniów i uzupełnianie braków
- wysłuchanie informacji przekazywanych przez nauczyciela oraz instrukcji do wykonania zadania
- wykonanie zadania w zespole (praca grupowa, praca indywidualna)
- odczytanie rezultatów wspólnych działań przez liderów zespołów
- wysłuchanie i analizowanie wyników rozwiązanych zadań (25 minut)
4. Część końcowa - podsumowanie przebiegu zajęć
-zadanie pytań podsumowujących tj.:
1. Wyjaśnij pojęcia: turystyka konferencyjno-kongresowa, kongres, konferencja, sympozjum.
2. Wymień świadczenia występujące w kalkulacji imprezy konferencyjno-kongresowej.
- zadanie i wyjaśnienie pracy domowej:
Ćwiczenia utrwalające wiadomości z zakresu kalkulacji imprezy konferencyjno-kongresowej.
-odpowiadanie na pytania nauczyciela
- pobranie karty pracy ucznia:
Ćwiczenia utrwalające wiadomości z zakresu kalkulacji imprezy konferencyjno-kongresowej (10 minut)

ZAGADNIENIA DO LEKCJI

Turystykę konferencyjno-kongresową tworzą różnego rodzaju spotkania biznesowe. Na tę formę ruchu turystycznego składają się m.in. konferencje, kongresy, seminaria, szkolenia, sympozja, narady, posiedzenia, zjazdy i tp. Turystyka konferencyjno-kongresowa wyróżnia się poprzez organizację i obsługę kongresów, zjazdów, sympozjów, zabezpieczenie potrzeb bytowych i rekreacyjnych uczestników oraz spraw związanych z organizacją obrad.
Inicjatorami konferencji i kongresów są m.in:
- przedsiębiorstwa;
- organizacje;
- partie polityczne;
- instytucje publiczne i naukowe;
- szkolnictwo.

Ten rodzaj turystyki wymaga odpowiedniej infrastruktury, czyli miejsc, w których imprezy się odbywają. Są to:
- centra kongresowe i konferencyjne;
- hotele (zespół sal wielofunkcyjnych);
- budynki użyteczności publicznej (np. aule akademickie, wnętrza teatrów, oper);
- obiekty zabytkowe – zamki, pałace, dworki;
- ośrodki wypoczynkowe i rekreacyjne;
- obiekty sportowe, rozrywkowe;
- miejsca nietypowe (schrony wojskowe, kopalnie, winnice).
Wielkość konferencji i czas ich trwania zależą od tematu spotkania, liczby uczestników i prezentowanych tematów, a spotkania te można podzielić na:
Kongresy – cechują się dużą liczbą uczestników (kilka czy kilkanaście tysięcy) i długim czasem trwania (nawet dwa tygodnie). W tego typu zjazdach może wystąpić duża rotacja uczestników, gdyż w ich ramach odbywają się równolegle różne wykłady i uczestnicy mogą brać udział w konkretnych spotkaniach w określonym czasie całego kongresu.
Konferencje – gromadzą zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset uczestników i mogą trwać od jednego do kilku dni. Uczestnicy biorą w nich udział przez cały czas spotkania. W ramach głównego tematu konferencji, może wystąpić kilka grup panelowych, rezerwuje się również czas dla uczestników na nieformalne dyskusje. Podczas konferencji mogą też być organizowane warsztaty, kiedy prowadzący nie tylko wygłasza wykład, lecz także prowadzi z uczestnikami różne formy ćwiczeń w celu zapoznania ich z nową techniką badawczą.
Sympozja – ze strony organizacyjnej podobne do typowych konferencji; cechują się bardziej złożonymi i różnorodnymi tematami niż klasyczne konferencje. W tym przypadku więcej czasu poświęca się na spotkania i dyskusje w grupach tematycznych, a świadczenia występujące w kalkulacji imprezy są bardzo podobne do wyżej wymienionych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.