X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48974
Przesłano:

Wprowadzenie litery l, L w oparciu o wyraz lala

Marta Malarz
Klasa 1

Konspekt zajęć zintegrowanych kl. I
( obszar edukacji polonistycznej )

Temat : Wprowadzenie litery l , L w oparciu o wyraz lala .

Cele ogólne :
- poznanie litery l ,L ,
- nauka pisania litery l , L .
-poznanie i nauka pisania wyrazu podstawowego : lala ,
- doskonalenie umiejętności głosowania ,
-doskonalenie procesu analizy i syntezy
słuchowo – wzrokowej ,
- wdrażanie do wypowiadania na zadany temat .

Cele operacyjne :
Uczeń :

- poprawnie odtwarza kształt litery l , L ,
- wypowiada się całymi zdaniami na temat wiersza ,
- dokonuje analizy i syntezy wyrazów z literą l , L ,
- poprawnie wybrzmiewa głoski wyrazów : lala , Lola ,
- rozpoznaje wyrazy z literą l , L .

Metody pracy :
- słowna : pogadanka ,
- oglądowa : pokaz , prezentacja ,
- czynnościowa : praktyczne działania uczniów .

Formy pracy : zbiorowa , indywidualna .
Przebieg lekcji :

I . Stworzenie sytuacji dydaktycznej do ćwiczeń
w mówieniu i wyodrębnianiu wyrazu podstawowego .

1. Wysłuchanie wiersza pt. ,, Moja lalka ‘’.

Bawię się dziś lalką nową ,
Ma sukienkę kolorową ,
I kokardy na warkoczach ,
Dwie iskierki srebrne w oczach .

Tak uśmiecha się cudownie ,
Bo psikusy ma wciąż w głowie ,
No i kiedy proszę ładnie ,
By usiadła , bo znów spadnie .

Zerka na mnie tak figlarnie ,
Gdy łyżeczką małą karmie ,
Nie chce sama w wózku siedzieć ,
Gdy ją wkładam po obiedzie .

Chodzi ze mną na plac zabaw ,
Dzieciom innym opowiada ,
Jak to lalką być wspaniale ,
Można marzyć i tak dalej .

Można schować ją do wózka ,
Iść za rękę i na nóżkach ,
Można siąść przy innych lalkach ,
Czasem ukryć w nowych bajkach .

A gdy nucę do podusi
Nie da się do spania skusić ,
Tylko słucha kołysanki ,
Do mnie szepcze ... oczka zamknij ...

2. Pogadanka na temat treści wiersza :
- o kim jest wiersz ?
- jak ubrana jest lalka : ( ma kolorową sukienkę i kokardy na warkoczach )
- kto pamięta jak dziewczynka bawi się z lalką ( karmi ją łyżeczką , wozi w wózku i zabiera na plac zabaw )
- czy wy bawicie się lalkami ?
- jakimi zabawkami się jeszcze bawicie ? klocki , latawiec puzzle

Zwróciliście uwagę o jakiej literce cały czas rozmawiamy ?
O literce l , L .

II. Analiza i synteza słuchowo – wzrokowa wyrazu : lala
Na tablicy przypinam obrazek z lalką .

1. Wybrzmiewanie i liczenie głosek w wyrazie lala .
- z jakich głosek składa się wyraz lala ?
- z ilu głosek składa się wyraz lala ?
- jaka jest pierwsza głoska w wyrazie lala ?
- z jakich sylab składa się wyraz lala?

Przypinamy na tablicy literkę l , L
Dziecko przypina na tablicy karteczki zgodne z ilością głosek , na czerwono zaznaczamy literkę l .

Dzieci powtarzają L A L A

Puszczamy dzieciom piosenkę : ,, Zuzia lalka nieduża ‘’
zabawa ruchowa w rytm muzyki .

Jakie inne wyrazy znacie na literkę L ( las , liście, listonosz , listy , lody , lodziarz , lizaki , lampa , lizak )

Jakie zwierzęta znacie na literkę l , L ( lis , lew , lampart )
Pokaz zdjęć zwierząt i krótka rozmowa na ich temat .
- jak wyglądają ?
- gdzie mieszkają ?

II. Nauka pisania litery małej i wielkiej .
1. Pokaz na tablicy wzoru liter pisanych l , L .
2. Demonstrowanie sposobu pisania liter : l , L na tablicy
( l – laseczka na dół i zakręcamy w prawą stronę ,
L – u góry zakręcamy , potem laseczka na dół i pętelka )
3. Dzieci w powietrzu kreślą literę l , L .
4. Z plasteliny robią wzór literki l , L i przyklejają na kartkę . Ćwiczą wzór pisania .
5 . Dzieci dostają przygotowane puzzle z literką l , L które muszą ułożyć ( po 2 osoby ) .
6. Pisanie na dużej kartce l , L bez liniatury .

Wysłuchanie wierszyka o literce L .

Ktoś porzucił małą laskę
Która zamieniona w ważkę ,
Pofrunęła ponad miastem .
I opadła gdzieś wśród dzieci
Wprost na czysty Basi zeszyt ,
Jak się potem okazało
- to nie ważka ani laska ,
tylko L wylądowało .
III . Nauka czytania wyrazów z literą l , L .

1. Proste zdania przypinamy na tablicy i prosimy o przeczytanie :
- To Lola
- To lis
- To lody
- To motyl

IV. Ćwiczenia z książki ;
- dzieci piszą literkę l , L w liniaturze

V. Zagadki :

Śmietankowe , owocowe , zimne , słodkie , kolorowe .
Jadamy je w lecie . Co to ? ( lody )

Sosnowy , dębowy , stary lub młody .
Rosną w nim grzyby i jagody . (las )

Gdy o schludny wygląd dbacie ,
Na nie często spoglądacie
I przed nim włosy układacie . ( lustro )

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.