X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48695
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Scenariusz z zajęć rewalidacyjnych o zdrowym odzywianiu

Scenariusz z zajęć rewalidacyjnych
/z uczniem klasy 3 z diagnozą autyzmu/

Szkoła Podstawowa nr 64 im. Władysława Broniewskiego we Wrocławiu
Temat: Zdrowe odżywianie
Scenariusz opracowała : mgr Krystyna Gosztyła Pabian

Cele ogólne:
-ćwiczenia doskonalące mowę i myślenie,
-ćwiczenie rozwijające fizycznie : motorykę małą, dużą, koordynację wzrokowo-ruchową, zmysły.
Cele operacyjne: – uczeń potrafi:
-wykonywać ćwiczenia fizyczne odczytywane z zabawowej kostki ( pajace, pompki, kołyska, podskoki), bawić się rekwizytami we wskazany sposób,
-omówić treść ilustracji,
-wymienić produkty spożywcze najlepsze dla naszego zdrowia i te, które powinno się ograniczać, a także zna rolę ruchu i wypoczynku dla zdrowia,
-wysłuchać krótkiego tekstu,
-starać się wykonywać polecenia do wysłuchanego tekstu,
-poprawnie, samodzielnie czytać krótki tekst,
-wyszukiwać w tekście odpowiedzi na pytania, otaczać pętlami właściwe nazwy, uzupełniać wypowiedzi, kończyć zdania, przypisywać je właściwym osobom, wpisywać hasła do krzyżówek, rozsypanek wyrazowych,
-dobierać wyrazy o znaczeniu przeciwstawnym,
-formułować pojęcia nadrzędne wobec podrzędnych,
-rysować po śladzie bez odrywania ręki, wypełniać kolorem kontury,
-próbuje nowe produkty spożywcze – zmniejsza wybiórczość pokarmową,

Metody:
-słowna- rozmowa, objaśnienia, działania praktyczne,
-oglądowa- pokaz,
-czynna- zadania stawiane dziecku;

Formy :
-indywidualna,
-czynna- zadania stawiane dziecku;

Miejsce realizacji :
-gabinet edukacji wczesnoszkolnej

Czas realizacji :
-ok 55 minut

Środki dydaktyczne:
Klepsydry, pianka do golenia, piasek kinestetyczny, chusteczki nawilżające, tacka, słomka, piórka, puszki, folia bąbelkowa, obrazek piramidy żywienia, ołówek, gumka, kredki, długopis, załączniki : ćwiczenia i pytania do ,,Czytanki ze zrozumieniem. Materiały do nauki czytania ze zrozumieniem” (wyd. Harmonia, Gdańsk 2016), karty pracy oraz rekwizyty do zabaw ruchowych: deskorolka, kostka, worek gimnastyczny, woreczki gimnastyczne, pojemnik, także tacki jednorazowe, rękawiczki jednorazowe, patyczki do szaszłyków, owoce, wybrane produkty spożywcze do próbowania, nożyki, piramida zdrowia, ilustracje produktów spożywczych z każdego szczebla piramidy, wybrane produkty spożywcze do próbowania, deska.
METODY :
-aktywizująca (burza mózgów),
-dyskusja,
-elementy pedagogiki zabawy,
-zadaniowa (karty pracy),
-praktyczne działanie;

Przebieg zajęć :
1. Przybliżenie tematyki i przebiegu zajęć.
2. Zabawa z kostką: wykonywanie ćwiczeń fizycznych odczytywanych z niej( pajace, pompki, kołyska, podskoki).
3. Ćwiczenia oddechowe ( zabawy z piórkiem, puszkami i słomką).
4. Ćwiczenia z zakresu terapii ręki ( zabawy z piaskiem kinestetycznym, folią).
5. Ćwiczenia słuchowe ( zabawy z folią bąbelkową, wyklaskiwanie rytmów).
6. Przyjrzenie się piramidzie zdrowia i wspólne omówienie jej.
7. Zwrócenie uwagi, że na zdrowy tryb życia, na który składają się: ruch, odpowiednia dieta, wypoczynek i sen.
8. Rysowanie piramidy zdrowia w pojemniczku z pianką. Zabawy z pianką, aromatami.
9. Wysłuchanie opowiadania czytanego przez nauczyciela pt. ,,Zdrowe odżywianie’’. Udzielanie odpowiedzi na pytania do tekstu ( w razie potrzeby pomoc dziecku w wyszukiwaniu informacji w tekście), otaczanie pętlami właściwych nazw, uzupełnianie wypowiedzi, przypisywanie ich właściwym osobom.
10. Ćwiczenia ruchowe:
zabawa ruchowa „Ogrodnik”:
Dziecko wykonuje określone ćwiczenia na komendę nauczyciela:
„Zrywamy jabłka” – dziecko podskakuje wyciągając ręce do góry
„Zrywamy truskawki” – dziecko jeżdżąc deskorolką zbiera woreczki z grochem i wrzuca je do pojemniczka,
„Skaczemy wokół rabatów” – dziecko skacze w worku gimnastycznym,
„Przepędzamy ptaki” – dziecko wykonuje pajacyki.
11. Dobieranie antonimów
-do przymiotników: mały, ciężki, głupi, niski, niesmaczny, zimny, słodki, ładny, cichy, ciekawy oraz
-do rzeczowników: góra, piekło, nienawiść, choroba, radość, zima (karta pr. 1).
12. Tworzenie pojęć nadrzędnych dla wymienionych rzeczy: kanapa, biurko, stolik, szafa to ...; czapka, szalik, skarpety, koszulka to ...; kolczyki, pierścionki, łańcuszki to ...; pralka, suszarka, zmywarka, piekarnik to ...,; ołówek, piórnik, farby, kredki, linijka to ...; róża, irys, stokrotka to ...; lipa, dąb, klon to ...; trawa, agrest, świerk, buk to ...; koń, pies, dżdżownica, orzeł, wilk to.. ;
13. Rozpoznawanie produktów przy użyciu zmysłów: węchu, smaku, dotyku,

14. Wykonanie owocowych szaszłyków:
-przygotowanie owoców: mycie, obieranie, krojenie (można wykorzystać mandarynkę, winogrono, banana, tak by dziecko rozwijało sprawność manualną na różne sposoby: obierając i dzieląc mandarynkę na cząstki, urywając winogrona, krojąc banana),
-nabijanie owoców na patyczki,
-sprzątanie stanowiska pracy.

15. Podsumowanie wiedzy zdobytej na zajęciach.
16. Zakończenie zajęć, pochwały słowne oraz przyklejenie naklejki w nagrodę za zaangażowanie w pracę na zajęciach.

Załączniki:
Karta Pracy 1
1. Do podanych rzeczowników dopisz wyrazy o znaczeniu przeciwnym:
góra –
piekło –
nienawiść –
choroba –
radość –
zima-
2. Przeczytaj podane wyrazy i utwórz ogólną nazwę (pojęcie nadrzędne) dla wymienionych rzeczy:
kanapa, biurko, stolik, szafa to ...
czapka, szalik, skarpety, koszulka to ...
kolczyki, pierścionki, łańcuszki to ...
pralka, suszarka, zmywarka, piekarnik to ...
ołówek, piórnik, farby, kredki, linijka to ...
róża, irys, stokrotka to ...
lipa, dąb, klon to ...
trawa, agrest, świerk, buk to ...
koń, pies, dżdżownica, orzeł, wilk to ...

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.