X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48645
Przesłano:
Dział: Logopedia

Na wsi - scenariusz zajęć logopedycznych

Scenariusz zajęć logopedycznych przeprowadzonych w przedszkolu (grupa dzieci 5, 6- letnich)
Temat: „Na wsi”
Cele główne:
- utrwalenie prawidłowej artykulacji głoski „sz” oraz głosek „t” i „d” w wyrazach i zdaniach,
- usprawnienie narządów artykulacyjnych,
- wzbogacenie słownictwa,
- doskonalenie słuchu fonematycznego,
- doskonalenie prawidłowego toru oddychania,
- ćwiczenie percepcji wzrokowej i słuchowej,
- różnicowanie obrazków o tej samej nazwie, ale innym znaczeniu.
Cele szczegółowe:
- dziecko odpowiada na pytania,
- dziecko zna nazwy zwierząt,
- dziecko potrafi wykonać ćwiczenia warg i języka,
- dziecko potrafi wykonać ćwiczenia oddechowe,
- dziecko prawidłowo wypowiada głoskę „sz” oraz głoski „t” i „d” w wyrazach i zdaniach,
- dziecko zna nazwy warzyw i owoców,
- dziecko potrafi nazwać obrazy i wytłumaczyć ich znaczenie,
- dziecko rozwija umiejętności: skupiania uwagi, koncentracji na wykonywanym zadaniu, doprowadzania zadania do końca.
Formy pracy:
- indywidualna,
- zbiorowa.
Metody:
Metody czynne:
- metoda kierowania własną działalnością dziecka,
- metoda zadań stawianych dziecku.
Metody oglądowe:
- osobisty przykład nauczyciela.
Metody słowne:
- rozmowy,
- opowiadanie,
- objaśnienia i instrukcje.
Metody aktywizujące:
- burza mózgów.
Pomoce:
zestawy ilustracji, piórka, słomki.
Przebieg zajęć:
ETAP WSTĘPNY
1. Przywitanie pani dyrektor i dzieci. Krótkie wprowadzenie w tematykę zajęć. Wyjaśnienie dzieciom czego będą się dziś uczyć.
ZAJĘCIA WŁASCIWE
2. Ćwiczenia logopedyczne „Samogłoski”
Dzieci powtarzają za nauczycielem:
a, o, u, e, i, y.
3. Ćwiczenia warg i języka:
- „Liczymy ząbki”,
- „Pyszna czekolada”,
- „Wesołe i smutne minki”,
-„Balonik”.
4. Czytanie opowiadania przez nauczyciela „Piesek”.
Piesek obudził się wcześnie rano- przeciągnął się i trochę poziewał. Zrobił poranną gimnastykę- kilka podskoków (kląskanie językiem), troszkę pobiegał (wypychanie językiem policzków). Na śniadanie zjadł pyszną kość (oblizywanie warg). Potem umył ząbki (myjemy zęby językiem).Wyjrzał przez okno (obserwacje przez okno). Zobaczył dzieci, przesłał im całuski (cmokanie ustami- naśladowanie posyłania całusków). Dzieci pomachały mu na pożegnanie (machanie rączką).
5. Gimnastyka języka- słuchamy i powtarzamy. Ćwiczenia utrwalające prawidłową wymowę głoski „sz” i głosek „t” i „d”.
Dzieci powtarzają za nauczycielem:
sza, szo, szu, sze, szy,
asza, oszo, uszu, esze, yszy,
aszo, aszu, asze, aszy,
ysza yszo, yszu, ysze,
asz, osz, usz, esz, ysz, isz
ta, to, tu, te, ty,
ata, oto, utu, ete, yty, ity,
yta, ytu, yto, yte
ita, ito, itu, ite,
at, ot, et, it, yt
da, do , du, de, dy
ado, odo, udu, ede, ydy, idy,
ado, adu, ade, ady,
ydy, yda, ydo, yde, ydu
ida, ido, idu,ide.
6. Ćwiczenia artykulacyjne- utrwalanie głoski „sz” i głosek „t” i „d” w wyrazach i zdaniach (ćwiczenia z zeszytów logopedycznych dzieci).
7. Ćwiczenia oddechowe „Piórka”.
Nauczyciel rozdaje dzieciom kolorowe słomki i prosi, aby energicznie dmuchały przez nie powietrze w kierunku piórek.
8. Ćwiczenia percepcji wzrokowo-słuchowej na podstawie plansz „Warzywa i owoce”, „Zwierzęta.
Nauczyciel pokazuje dzieciom zestaw ilustracji i prosi o powtórzenie ich nazw.
9. Zagadki tematyczne:
- z futra szary ma sweterek, z chęcią ci podkradnie serek, na jej widok
piszczą panie, co ją smuci niesłychanie (mysz),
- żółty dzióbek, żółte pióra, opiekuje się nim kura, na dwóch
nóżkach podskakuje i radośnie popiskuje (kurczątko),
- kocha jaśmin i stokrotki, z nich to zbiera nektar słodki, pracowicie robi miodzik, czy ktoś wie o kogo chodzi? (pszczoła),
- czarne, białe i łaciate, spotkasz je na łące latem, nikt przed nimi nie ucieczka, dać Ci mogą dużo mleka (krowa),
- dumny bardzo jest z ogona, choć już pawia nie pokona, nocuje zawsze w kurniku, rankiem pieje „Kukuryku” (kogut).
10. Zabawa skojarzeniowa „Co to za słowo?”
Nauczyciel pokazuje dzieciom zestaw obrazków i prosi o odpowiednie ich nazwanie i przyporządkowanie.
ZAKOŃCZENIE/PODSUMOWANIE
11. Pozyskiwanie informacji zwrotnej od dzieci na temat przeprowadzonych zajęć.
12. Podziękowanie dzieciom za piękną pracę na zajęciach i rozdanie każdemu w nagrodę pieczątki z uśmiechniętą buźką.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.