X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 48625
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Szczęśliwa biedronka

Scenariusz zajęć otwartych

Prowadząca: Julita Błyszczak
Temat: „Szczęśliwa biedronka”

Cel ogólny:
• doskonalenie umiejętności matematycznych

Cele szczegółowe:
• doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 3
• doskonalenie orientacji przestrzennej
• doskonalenie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej
• usystematyzowanie wiedzy dotyczącej zwierząt występujących na łące
• doskonalenie umiejętności uważnego słuchania i wykonywania poleceń
• podnoszenie ogólnej sprawności ruchowej
• rozwijanie sprawności manualnych
• rozwijanie poczucia rytmu
• kształtowanie umiejętności współdziałania z grupą

Metody: pokaz, objaśnienie, rozmowa, metoda ćwiczeń i zadań

Formy:
• indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne:
• magnetofon, płyta cd z nagraniem „Bocian i żabki”, sylweta biedronki, ilustracje do opowiadania pt: „Szczęśliwa biedronka”, zagadki, naklejki kwiatów i biedronek, karta pracy „Łąka”, emblematy owadów dla każdego dziecka, kartka papieru, zalaminowana tekturka, pastele, dziurkacz, papier kolorowy.

Przebieg zajęć

1. Rozwiązywanie zagadek słownych „Wiosna na łące”
Dzieci odgadują zagadki i wskazują obrazki, które są ich rozwiązaniami.

Dźwigam dom na grzbiecie ,mam malutkie rogi
Chodzę bardzo wolno, czasem w poprzek drogi (ślimak)

Mam skrzydełka delikatne tak jak płatki kwiatów.
Lekko się unoszę nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko (motyl)

Skacząc po łące szybko uciekam ,gdy dziób bociana ujrzę z daleka (żaba)

Ledwie błyśnie słońce złote, słychać brzęk wesoły.
To dla dzieci robią miodek, pracowite ( pszczoły)

Błyszczą jej kropki w promieniach słonka, lata nad łąką a zwie się (biedronka)

2. Wysłuchanie opowiadania pt: „Szczęśliwa biedronka” autorstwa Katarzyny Tomiak – Zaremby.
Pytania dotyczące opowiadania.
„Dlaczego biedronka była już szczęśliwa”?
„Jakie zwierzątka podarowały biedronce kropki”?
„Ile kropek ma biedronka”?

3. Zabawa matematyczna „Zagubione kropki biedronki”.
Ile jest biedronek ? Ile biedronki na skrzydełkach mają kropek ? Na każdej biedronce połóż inną liczbę kropek (2, 3,)- przelicz i powiedz , która biedronka ma więcej kropek ,która mniej i o ile ? Na każdej biedronce połóż po tyle samo kropek – przelicz i pokaż tyle paluszków

4. Zabawa ruchowa

Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel przykleja im do ubrań emblematy zwierząt z opowiadania. Wypowiada nazwę wybranego zwierzęcia. Dzieci, które mają emblematy tego zwierzęcia, muszą jak najszybciej wstać, obiec kółko siedzących dzieci i wrócić na swoje miejsce. Za każdym razem nauczyciel zaprasza do zabawy inne zwierzę

6. Praca plastyczna „Łąka”. Na dowolnej rozmiarem i kształcie kartce odciskamy pionowe linie boczną krawędzią kilkucentymetrowego, zalaminowanego paska tekturki zamoczonej w zielonej farbie plakatowej (można przygotować kilka miseczek z różnymi odcieniami zielonej plakatówki). Na wyschniętej "trawce" odciskamy opuszkami palców kwiaty w różnych kolorach. Dla uwydatnienia kształtów kwiatów po wyschnięciu można je obrysować za pomocą ciemnej pasteli. Nasze dzieło można uzupełnić naklejając motylki wycięte dziurkaczem z samoprzylepnego papieru kolorowego.

7. Wystawa prac. Zakończenie.
8. Ewaluacja: - dzieci przyklejają kropki wesołej i smutnej biedronce w zależności od tego, jak oceniają zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.