X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48392
Przesłano:

Wykonanie okładzin z różnych wyrobów - układanie płytek ceramicznych w narożniku ścian. Scenariusz zajęć praktycznych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Opracował:

Klasa: 3T
Przedmiot: Wykonywanie robót wykończeniowych - zajęcia praktyczne
Temat: Wykonanie okładzin z różnych wyrobów – układanie płytek ceramicznych w narożniku ścian
Czas: 4 godziny lekcyjne (4x45 minut)
Cele lekcji:
• Poznawczy - uczeń poznaje zasady i sposoby planowania zadania oraz nabywa umiejętność jego realizacji w oparciu o kartę pracy;
• Kształcący – uczeń potwierdza uzyskane wcześniej wiadomości i utrwala zdobytą wiedzę;
• Wychowawczy uczeń utrwala zdolności pracy zespołowej, pracuje zachowując dyscyplinę, porządek i właściwą organizację;

Formy pracy:
• Praca indywidualna;
• Praca grupowa;

Metody nauczania
• Metoda podająca – objaśnienie tematyki lekcji z instruktażem BHP oraz podsumowanie zdobytej wiedzy;
• Metoda aktywizująca (projektu) - samodzielne realizowanie przez uczniów zadania na podstawie przygotowanych założeń.

Środki dydaktyczne przewidziane do przeprowadzenia zajęć:
• Karty pracy;
• Narzędzia niezbędne do wykonania zadania określonego w kartach pracy;
• Materiały służące do wykonania poleconego zakresu prac.

Efekty kształcenia:
BUD.11.7.7 wykonuje okładziny z różnych wyrobów;

Literatura:
• Anna Kaczkowska: „Technologia robót wykończeniowych”
• Zbigniew Wolski: „Roboty podłogowe i okładzinowe”

Przebieg lekcji:
Lekcja 1
1. Rozpoczęcie;
2. Sprawdzenie listy obecności;
3. Zapisanie tematu zajęć na tablicy, poinformowanie uczniów, że aktywność i jakość wykonanej pracy podlega ocenie i zapoznanie ich z celami lekcji;
4. Wprowadzenie do tematyki zajęć z aktywnym udziałem uczniów, wykorzystującym posiadaną, zdobytą wcześniej wiedzę;
5. Instruktaż BHP dotyczący wykonania robót w systemach suchej zabudowy;
6. Organizacja pracy uczniów w zespołach
– zapoznanie się z treścią rozdanych kart pracy oraz z założeniami przedstawionego w nich zadania praktycznego;
- wypełnienie karty pracy poprzez zaplanowanie czynności niezbędnych do zrealizowania powierzonego uczniom zadania;
– dobór narzędzi i materiałów niezbędnych do wykonania zadania;
Lekcja 2
7. Praktyczne wykonanie czynności związanych z realizacją zadania wynikającego z kart pracy:
- ocena stanu technicznego podłoża i jego ewentualna naprawa;
- rozplanowanie układu płytek na ścianie o określonych w karcie pracy wymiarach;
- wycięcie płytek na stosowny wymiar i kształt;
- wyznaczenie poziomu drugiego rzędu płytek i przymocowanie do ściany łaty ograniczającej;
- zapoznanie się z zaleceniami producenta kleju i urobienie go zgodnie z instrukcją;
- układanie drugiego rzędu płytek na przygotowanym kleju;
- kontrola parametrów geometrycznych układanej okładziny (równości, wyznaczonej płaszczyzny, grubości fug);
Lekcja 3
8. Praktyczne wykonanie czynności związanych z realizacją zadania wynikającego z kart pracy – dalszy ciąg:
- układanie kolejnych rzędów płytek na przygotowanym kleju – ciąg dalszy;
- kontrola parametrów geometrycznych układanej okładziny (równości, wyznaczonej płaszczyzny, grubości fug);
Lekcja 4
9. Praktyczne wykonanie czynności związanych z realizacją zadania wynikającego z kart pracy – dalszy ciąg:
- ostateczna korekcja dokładności ułożenia płytek
- oczyszczenie wykonanej okładziny;
- oczyszczenie stanowiska;
- przygotowanie i zgłoszenie do odbioru wykonanego zadania
10. Prezentacja pracy poszczególnych zespołów, dokonanie oceny pracy uczniów i wystawienie ocen za najlepsze efekty;
11. Porządkowanie stanowisk pracy wraz z odniesieniem narzędzi i materiałów na wyznaczone miejsce magazynowania, oczyszczenie płytek i kleju;
12. Podsumowanie na ostatniej lekcji poznanych zasad i treści z aktywnym udziałem uczniów i sprawdzenie stopnia osiągnięcia założonych celów;
13. Zebranie uwag od uczniów, na temat ich oceny wykonanej pracy;
14. Zadanie pracy domowej polegającej na narysowaniu w zeszycie układu płytek w narożniku o innych wymiarach niż te przedstawione w karcie pracy i ustaleniu ilości płytek niezbędnych do wykonania takiej okładziny wraz z ustaleniem ilości powstałych w wyniku cięcia płytek odpadów.

Karta pracy
Temat lekcji: Wykonanie posadzek z różnych wyrobów – układanie płytek ceramicznych w narożniku ścian
Wykonaj zadanie praktyczne polegające na ułożeniu fragmentu okładziny ściennej w narożniku ścian stanowiska. Na jednej ze ścian wykonaj okładzinę o szerokości 2 płytek a na drugim o szerokości trzech płytek powiększonej o niezbędne spoiny między płytkami. Okładzina winna zostać wykonana z przygotowanych w stanowiskach płytek ceramicznych. Zadanie obejmuje ułożenie trzech warstw płytek zlokalizowanych powyżej przymocowanej uprzednio (również w ramach zadania) łaty startowej. Klej do płytek przygotuj zgodnie z podaną przez producenta instrukcją, zamieszczoną na opakowaniu. Zachowaj obowiązujące i przedstawione podczas instruktażu stanowiskowego zasady BHP. Ocena zadania obejmować będzie sprawdzenie: ogólnej estetyki i przyjętego rozmieszczenia płytek, związania okładziny ze ścianą, prawidłowości i równości powierzchni okładziny, jednolitych odstępów między poszczególnymi płytkami, czystości wykonywanych prac oraz porządku na stanowisku podczas wykonywania zadania i po jego zakończeniu. Przed przystąpieniem do realizacji zadania, narysuj przewidziany w zadaniu układ płytek w zeszycie. Ustal i zapisz poniżej wszystkie niezbędne czynności, jakie planujesz wykonać.
Plan działania:
........................................

Całość prac należy wykonać w sposób zgodny z zasadami poznanymi podczas wcześniejszych lekcji, podanymi podczas wprowadzenia do tematyki bieżących zajęć oraz podanymi podczas przeprowadzonego na wstępie do zajęć instruktażu BHP.
Praca domowa:
Narysuj w zeszycie okładzinę z płytek o wymiarach (20+numer w dzienniku)x(30+ numer w dzienniku) przewidywanych do ułożenia w narożniku ścian. Szerokość okładziny na jednej ścianie wynosić ma 100 cm a na drugiej 80 cm. Ustal ilość płytek niezbędnych do wykonania takiej okładziny oraz ilość powstałych w wyniku ich cięcia odpadów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.