X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48031
Przesłano:

Jak być dobrym przyjacielem? - scenariusz lekcji, klasa II - III

Cel ogólny: zapoznanie uczniów z cechami przyjaciela; kształtowanie umiejętności utrzymywania pozytywnych relacji rówieśniczych

Cele szczegółowe – uczeń:
- wie: kto to jest przyjaciel;
- rozumie: że przyjaciel jest ważną osobą w życiu człowieka; że przyjaźń to bezinteresowna chęć pomagania innym, budowania zaufania;
- potrafi: wymienić cechy przyjaciela; określić zachowania właściwe i niewłaściwe wobec przyjaciela;
- postawy: empatii, otwartości na innych.

Metody i formy pracy: burza mózgów, bajka terapeutyczna, praca indywidualna, ćwiczenie ruchowe, praca w parach

Środki dydaktyczne: tekst bajki „O dwóch ołówkach” M. Molickiej, karta pracy „Jaki powinien być przyjaciel?”, puzzle – scenki z życia przyjaciół, plik audio z piosenką „Kilku kumpli weź”

Czas trwania: 45 minut

Przebieg zajęć:

1. Powitanie i wprowadzenie do tematu.
Osoba prowadząca wita uczniów. Odczytuje tekst zagadki, której rozwiązaniem jest słowo przyjaciel. Przybliża uczniom temat zajęć.

2. Bajka terapeutyczna „O dwóch ołówkach”.
Osoba prowadząca odczytuje tekst bajki terapeutycznej M. Molickiej „O dwóch ołówkach”. Analizuje z uczniami treść bajki, zadając pytania.

3. Praca indywidualna „Jaki powinien być przyjaciel?”
Uczniowie otrzymują karty pracy, na których znajdują się przymiotniki, np. szczery, troskliwy, zazdrosny, życzliwy, miły, nieuczciwy, samolubny, wierny, wyrozumiały itd. Ich zadaniem jest pokolorować wyrazy określające osobę, która zasługuje na miano przyjaciela. Następuje omówienie wyników prac.

4. Ćwiczenie ruchowe.
Uczniowie wstają i zajmują miejsca w pobliżu swoich ławek. Wykonują ruchy, gesty do słów piosenki „Kilku kumpli weź” z filmu animowanego „Kubuś Puchatek i przyjaciele”.

5. Praca w parach – „Scenki z życia przyjaciół”.
Uczniowie mają za zadanie ułożyć obrazek z otrzymanych elementów, który przedstawia scenkę z życia przyjaciół (np. gra w szachy, życzenia urodzinowe, gra w piłkę nożną). Dzieci wspólnie szukają odpowiedzi na następujące pytania: Kim są osoby przedstawione na obrazku? Gdzie się znajdują? Co robią? O czym rozmawiają? Uczniowie układają krótki dialog, który prezentują na forum klasy.

6. Podsumowanie lekcji.
Nauczyciel dokonuje podsumowania, zwraca uwagę na istotne informacje przekazane podczas lekcji. Uczniowie dokonują ewaluacji, kolorując kwiatek ewaluacyjny.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.