X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48027
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawa dydaktyczna z elementem kodowania "Odwzorowywanie układu kolorowych zakrętek"

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH
W GRUPIE DZIECI 4-LETNICH

Temat zajęć: Zabawa dydaktyczna z elementem kodowania „Odwzorowywanie układu kolorowych zakrętek”.

Cele:
- poznawczy: rozwijanie umiejętności odwzorowywania położenia poszczególnych kolorowych zakrętek na palcach dłoni;
- kształcący: kształtowanie umiejętności prawidłowego odczytywania zakodowanych informacji;
- wychowawczy: wdrażanie do zachowań i reguł przyjętych w grupie.

Metody nauczania wg. M. Kwiatkowskiej:
- czynne: zadań stawianych dziecku
- słowne: polecenia
- percepcyjne: pokaz

Formy: zbiorowa, indywidualna jednolita

Pomoce dydaktyczne:
nagranie piosenki, gumki, plansze do odwzorowywania, zestaw kolorowych nakrętek dla każdego dziecka (żółte i zielone), plansze z zakodowanym ćwiczeniem

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie.

Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnej zabawy przy piosence: zabawa paluszkowa do piosenki „Polka paluszkowa”.

Wspólne przypomnienie nazw poszczególnych palców dłoni: kciuk, wskazujący, środkowy, serdeczny, mały.

2. Kodowanie na dywanie- Zabawa dydaktyczna z elementem kodowania „Odwzorowywanie układu kolorowych zakrętek”.

Ustalenie która to PRAWA, a która LEWA ręka.

Założenie na lewą rękę gumek. Nauczyciel wyjaśnia, że będzie to ręka, na której będziemy dziś „pracować”- tzn. odwzorowywać na jej palcach położenie poszczególnych kolorowych zakrętek.

Rozdanie każdemu dziecku zestawu kolorowych zakrętek.

Nauczyciel prezentuje dzieciom w jaki sposób należy trzymać lewą dłoń, aby wykonać zadania, które za chwilę zostanę zaprezentowane.

Nauczyciel prezentuje dzieciom plansze. Zadaniem dzieci jest odwzorowanie układu kolorowych zakrętek na poszczególnych palcach lewej dłoni (dzieci nakładają na palce kolorowe zakrętki). Każde dziecko samodzielnie pracuje, a następnie wspólnie sprawdzamy poprzez nazywanie po kolei kolorów zakrętek (zaczynając od kciuka). Po każdym sprawdzeniu, na prośbę nauczyciela dzieci zdejmują zakrętki z palców i wkładają do swoich pojemników. Po czym następuje przejście do kolejnej planszy/zadania.

Czynności porządkowe po zakończeniu.

3. Zabawa ruchowa "Wykonaj taki ruch"

Nauczyciel gra na tamburynie zachęcającym do biegu. Gdy przestaje grać prezentuje dzieciom plansze z piktogramami ukazującymi ruch/ ćwiczenie / pozycję. Zadanie dzieci polega na uważnym przyjrzeniu się i jego odtworzeniu. Zabawę powtarzamy kilka razy.

4. Podsumowanie zajęć.
Nauczyciel prosi dzieci o przypomnienie o czym rozmawialiśmy i co robiliśmy na dzisiejszych zajęciach. Podziękowanie za aktywność.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.