X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48020
Przesłano:

Bajka z ozobotem - scenariusz zajęć, edukacja wczesnoszkolna

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej
BAJKA Z OZOBOTEM
CELE:
- rozwój spostrzegawczości, wyobraźni, kojarzenia i logicznego myślenia;
- rozwój motoryki małej, koordynacji ruchowej;
- doskonalenie słuchania ze zrozumieniem;
- rozwijanie umiejętności układania historii, tworzenia narracji;
- kształtowanie umiejętności społecznych i kompetencji miękkich (współpraca w
parach, w grupie)
- rozbudzanie inwencji twórczej i kreatywności;
- odczytywanie, rozumienie symboli i znaków;
- praca z ozobotem, kształtowanie umiejętności kodowania informacji przy pomocy
sekwencyjnych kodów kolorów.
METODY:
- czynne (zabawy badawcze, eksperymenty);
- aktywne (burza mózgów);
- oglądowe (obserwacja, pokaz);
-słowne (opowiadania, rozmowa, dyskusja)
FORMA PRACY:
- praca indywidualna i zespołowa
POMOCE DYDAKTYCZNE:
- blok techniczny, różne materiały plastyczne, słomki, guziki, tektura, figury
geometryczne wycięte z kolorowego papieru, klej do papieru - do pracy plastycznej
- ozoboty, karty pracy, pisaki;
- rzutnik multimedialny, komputer;
- duży karton dla 3-4 osobowej grupy;
-stojące lub płaskie sylwety dla każdej grupy: drzewo, samochód, dom (chatka),
zaczarowany ptak, skrzynia skarbów, wilk, księżniczka, jabłko, łabędź, robot, jezioro,
rzeka, góry.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. TEMAT ZAPISANY KODZIE.
W 5 miejscach w sali zaszyfrowane są litery, z których po odczytaniu w kolejności od 1 do 5
uczeń układa słowo - temat naszych zajęć: ROBOT ( chętni uczniowie poruszają się z miejsca startowego wg kodu strzałkowego i docierają do miejsca z zakodowana literą)
a. Jaką literę dobierzesz, by „bób” zmienił się w zwierzę? (R)
b. Czy jest duża czy jest mała, kształt jej się nie zmienia. Jest podobna do obręczy albo
do pierścienia (O)
c. Jest literka w abecadle, która ma dwa brzuszki. Kto z was prędzej ją odgadnie,
chłopcy, czy dziewuszki? (B)
d. Co trzeba dodać do nazwy Wisły, żeby z niej zaraz wiosła wyszły? (O)
e. Często dzwonię w telefonie, kręcę się w magnetofonie. Telewizor rozpoczynam i
antenę przypominam. Teraz wiesz jak się nazywam? (T)
2. WPROWADZENIE DO TEMATU
Dyskusja kierowana wokół problemu do czego służą współczesne roboty, w jakich
dziedzinach są wykorzystywane? (agd - programator w pralce, w żelazku, e-odkurzacze
ROOMBA robot, produkcja samochodów, roboty w medycynie - badania i operacje przy
użyciu robotów, itp.)
(do wykorzystania film) • https://www.youtube.com/watch?v=S-clRMQ7yA8 5.19
3. BAJKA Z OZOBOTEM - praca w zespole 4-osobowym
Nauczyciel zwraca się do dzieci z informacją, iż na dzisiejszych zajęciach zamienią się w
bajkopisarzy, aby następnie przy pomocy robotów OZOBOT przedstawić stworzoną przez
siebie opowieść. Nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat ich ulubionych bajek, baśni,
bohaterów, których historie były dla nich ciekawe i które dobrze pamiętają.
Następnie prowadzący prezentuje uczniom różne sylwety przedmiotów, budynków, roślin,
postaci, zwierząt itp. Prowadzący dzieli uczniów na zespoły i tłumaczy na czym będzie
polegało zadanie. Uczniowie w zespołach 4 - osobowych decydują, które wybiorą sylwety do
utworzenia swojej bajki ( każda grupa wybiera 4 sylwety). Od tej pory pracują w zespołach.
Zadanie: na dużym kartonie dzieci układają wybrane wcześniej sylwety i projektują trasę
ozobota tak, aby każdy ruch i droga robota umożliwiły przedstawienie wymyślonej przez
zespół opowieści. Projektując trasę ozobota dzieci mają do dyspozycji kody: jedź wolno, jedź
szybko, turbo, pauza, zawróć, tornado. Dzieci mogą według własnego uznania dodać
elementy dodatkowe na planszy, dorysowując obrazki, słowa, piktogramy, itp.
Na koniec prowadzący prosi zespoły o opowiedzenie stworzonych przez siebie opowieści i
zaprezentowanie powstałych tras.
Będziemy poznawać możliwości tych urządzeń, ale także puścimy wodze fantazji, by tworzyć bajkowe opowieści. Dzieci zaprojektują trasy dla ozobota, a następnie przedstawią swoje opowiadania.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.