X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47939
Przesłano:

Kto to wymyślił? Odkrywcy i wynalazcy. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć w klasie 3
Nauczyciel prowadzący: Beata Skubaczewska
Temat zajęć: Kto to wymyślił? Odkrywcy i wynalazcy?
Powiązanie z wcześniejszą wiedza ucznia:
Poznaliście postać Marii Skłodowskiej- Curie. Dowiedzieliście się kim była i jakich ważnych dokonała odkryć. Wiecie również jak nazywa się dziecina nauki, która zajmowała się badaczka.

Cel główny: Ukazanie znaczenia osiągnięć techniki w dzisiejszym świecie oraz zagrożeń wynikających z ich przecenienia

Cele ogólne wynikające z podstawy programowej:
Uczeń:
- korzysta z różnych źródeł informacji (1.1c)
- czyta i rozumie teksty informacyjne przeznaczone dla dzieci i wyciąga z nich wnioski (1.1b)
- dobiera właściwe formy komunikowania się w różnych sytuacjach społecznych (1.3b)
- uczestniczy w rozmowach na podane tematy, udziela odpowiedzi, prezentuje własne zdanie (1.3c)
- udziela odpowiedzi na pytania (1.3c)
- poszerza zakres słownictwa i struktur zdaniowych (1.3c)
- pisze czytelnie i estetycznie, dba o poprawność gramatyczną, ortograficzną i interpunkcyjną (1.3f)
- rozpoznaje wybrane maszyny i urządzenia (9.1b)
- określa wartość urządzeń technicznych z punktu widzenia cech użytkowych (9.1c)
- wie, że są ludzie szczególnie zasłużeni dla kraju i świata (5.8)
- rozumie sens dekodowania informacji (1.1b)

Cele operacyjne w języku ucznia:
Na dzisiejszych zajęciach:
- wyjaśnicie co to jest wynalazek i odkrycie
- poznacie największych światowych i polskich wynalazców
- zastanowicie się jaką wartość mają osiągnięcia techniki dla ludzkości oraz dlaczego powinno korzystać się z nich w sposób umiarkowany
- zaprojektujecie nowy ,,wynalazek"

Nacobezu (kryteria oceny)
Będę zwracała uwagę, czy potraficie:
- uczestniczyć zgodnie w dyskusji na dany temat
- wykonywać zadania zgodnie z poleceniem i przestrzegać ustalonych zasad zachowania i pracy na lekcji
- wymienić najważniejsze wynalazki i ich twórców

Pytania kluczowe:
- Z jakiego powodu ludzie od dawna dokonują nowych odkryć
- Czym różnią się wynalazki od odkryć?
- Kto był największym wynalazcą?
- Czy Alfer Nobel żałował, że wynalazł dynamit?

Formy aktywności: indywidualna, w parach, zbiorowa
Metody: podające, problemowe (aktywne- gra dydaktyczna, dyskusja dydaktyczna, mapa myśli), eksponujące, metody oceniania kształtującego, metoda Gardnera - technika inteligencji wielorakich

Środki dydaktyczne: diagram służący do odkodowania hasła, klocki Mini Pus z kartą pytań i odpowiedzi, film edukacyjny, prezentacja wynalazków w Power Point, wiersz Natalii Usenko pt. ,,Kto to wymyślił" , kufer z wynalazkami, szablon żarówki, papier, kredki.

Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne
Powitanie uczniów i sprawy organizacyjne
2. Wprowadzenie - zapoznanie z tematem i celami lekcji
a) Nauczyciel nawiązuje do poprzedniej lekcji: Poznaliście postać Marii Skłodowskiej- Curie. Dowiedzieliście się kim była i jakich ważnych dokonała odkryć. Wiecie również jak nazywa się dziedzina nauki, którą zajmowała się badaczka. Teraz proszę Was, abyście odkodowali z diagramu hasło, które podpowie Wam jaki jest temat dzisiejszej lekcji.
b) Nauczyciel rozdaje diagramy służące do rozwiązania hasła. Uczniowie z liter układają hasło ,,WYNALAZKI" i ,,ODKRYCIA".
c) Nauczyciel pyta dzieci, czy domyślają się jaki jest cel dzisiejszej lekcji. Po odpowiedziach dzieci zapisuje temat na tablicy.
d) Nauczyciel informuje uczniów jakie są cele lekcji:
Na dzisiejszych zajęciach:
- wyjaśnicie co to jest wynalazek i odkrycie
- poznacie największych światowych i polskich wynalazców
- zastanowicie się jaką wartość mają osiągnięcia techniki dla ludzkości oraz dlaczego powinno korzystać się z nich w sposób umiarkowany
- zaprojektujecie nowy ,,wynalazek"
e) Nauczyciel informuje uczniów, że na podstawie postawionych celów, będą mogli na końcu lekcji dokonać samooceny realizacji tych celów za pomocą metody świateł drogowych.
f) Nauczyciel informuje także na co będzie zwracał uwagę podczas zajęć.
Będę zwracała uwagę, czy potraficie:
- uczestniczyć zgodnie w dyskusji na dany temat
- wykonywać zadania zgodnie z poleceniem i przestrzegać ustalonych zasad zachowania i pracy na lekcji
- wymienić najważniejsze wynalazki i ich twórców

3. Zajęcia wprowadzające na dywanie
a) Słuchanie wiersza czytanego przez nauczyciela ,,Kto to wymyślił" Natalii Usenko
b) Próba odpowiedzi uczniów na pytanie nauczyciela ,,Co to jest wynalazek?". Przegląd ,,wynalazków" ukrytych w walizce i na ich podstawie rozpoczęcie dyskusji na temat ,,Dlaczego ludzie od dawna dokonują nowych odkryć"?
c) Dyskusja na temat ,,Czym różni się wynalazek od odkrycia". Próba dopasowania poszczególnych osiągnięć do grupy wynalazków bądź odkryć ( dzieci przyklejają odpowiedzi na mapę myśli).
d) Rozwiązywanie zagadek - ,, Wynalazki" - nauczyciel losuje dzieci do odpowiedzi za pomocą patyczków.
4. Praca przy stolikach
a) Powrót do stolików - oglądanie krótkiego filmu pt. ,,Wynalazki", a następnie prezentacji przedstawiającej najważniejsze wynalazki oraz ich twórców.
b) Zwrócenie uwagi na wynalazcę dynamitu Alfred Nobla i ufundowaną przez niego nagrodę . Następnie nauczyciel zadaje pytanie ,,Czy Nobel mógł żałować swojego wynalazku i dlaczego"? Dyskusja ma na celu wywołanie tematu nadmiernego i szkodliwego tym samym korzystania z dobrodziejstw technologii.
c) Praca w parach- wybór najważniejszego wg dziecka wynalazku i zapisanie nazwy na szablonie żarówki. Następnie dyskusja w parach na temat ,,Co by było gdyby tego nie było?''. Uczniowie naklejają swoje propozycje na wspólny arkusz, a wylosowani za pomocą patyczków przedstawiają swoje zdanie na forum klasy.
e) Projekt własnego wynalazku - praca kredkami na papierze format A4

5. Podsumowanie
a) Sprawdzenie zdobytych wiadomości poprzez wykorzystanie klocków mini Pus - praca w parach
b) Samoocena własnej pracy na lekcji - metoda świateł drogowych - zaznaczenie na karcie odpowiednim kolorem stopienia zadowolenia ucznia z realizacji założonych celów lekcji
c) Omówienie zadania domowego

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.