X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47783
Przesłano:

Dzień Wody - scenariusz zajęć, klasa 1 szkoły podstawowej

Konspekt do zajęć „Dzień Wody” w klasach 1 Szkoły Podstawowej
Temat zajęć: W jak woda- trzy stany skupienia.
Cele lekcji:
*Poznanie podstawowych właściwości wody,
*Poznanie stanów skupienia wody,
*Motywowanie uczniów do poszerzania swojej wiedzy,
*Utrwalanie znajomości litery W,
*Rozwijanie wyobraźni i kreatywności uczniów,
*Rozwijanie zainteresowań uczniów,
*Poznanie sposobów oszczędzania wody
Zajęcia prowadzą uczniowie 8klasy integracyjnej, pod nadzorem nauczyciela, przeprowadzenie lekcji pozwoliło uczniom klasy integracyjnej osiągnąć następujące cele:
Wzmocnienie wiary we własne możliwości,
Utrwalenie zdobytych wiadomości,
Zapoznanie się z charakterem pracy nauczyciela,
Wdrażanie do poszukiwania różnych możliwości rozwoju,
Doskonalenie umiejętności publicznych wystąpień
Formy pracy:
Indywidualna, grupowa
Metody nauczania:
Aktywizujące, dyskusja, praktycznego działania (doświadczenie), burza mózgów
Środki dydaktyczne:
Telefony, głośniki, niebieska kotara, papier kolorowy, klej, ołówki, pusty plakat z napisem W jak woda, zlewki, szalka Petriego, czajnik, lód, bagietki, łyżeczki

Przebieg zajęć:

Faza wprowadzająca;
1. Uczennice 8 klasy integracyjnej wchodzą do sali schowane za niebieską kotarą, są ubrane na niebiesko.
2. Puszczają dźwięki wody kapiącej z kranu, szumu morza, wodospadu, odgłos ulewy. Zza zasłony dzieci słyszą tylko dźwięki związane z wodą.
3. Przywitanie, uczennice klasy 8 witają się z dziećmi, jedna z nich przedstawia po imieniu pozostałe koleżanki, które będą prowadzić zajęcia. Następnie rozdają karteczki samoprzylepne i proszą, aby dzieci zapisały na nich swoje imiona, a potem przykleiły do ubrania.
4. Uczennica podaje temat lekcji i bardzo krótko przedstawia cele zajęć, w formie zrozumiałej dla ucznia klasy 1. (dowiecie się, jakie cechy posiada woda, jakie są sposoby oszczędzania wody)

Faza realizacyjna:
1. Uczennice pod nadzorem nauczyciela dzielą dzieci klasy 1 na grupy (po 4 osoby), następnie każdej grupie przekazują cztery zlewki, zlewkę z wodą, niewielką ilość soli kuchennej, cukru, oleju, octu, bagietkę, łyżeczkę. Proszą, aby uczniowie klasy 1 zbadali zapach, barwę, smak wody. Następnie proszą uczniów o zbadanie, czy cukier, sól, olej, ocet rozpuszczają się w wodzie. Uczniowie wykonują ćwiczenie, a potem jedna osoba z grupy przedstawia uzyskane wyniki. Dzieci z klasy 1 na kartce rysują, zapisują swoje obserwacje i wnioski( w razie potrzeby w zapisie pomagają uczennice klasy 8),
2. Uczennice klasy 8 zapraszają dzieci do przeprowadzenia doświadczenia „Trzy stany skupienia wody”. W tym celu każdej grupie stawiają na stolikach zlewki z gorącą wodą, szkiełko zegarkowe, lód w woreczkach. Proszą, aby uczniowie zlewki z gorącą wodą nakryli szkiełkiem zegarkowym i umieścili na nim lód. Po kilku minutach chętna osoba z grupy relacjonuje przebieg doświadczenia, uczniowie
formułują wnioski dotyczące stanów skupienia wody, parowania, skraplania. Obserwacje i wnioski uczniowie zapisują na kolorowych karteczkach.
3. Wszystkie wnioski, obserwacje, rysunki wykonane przy przeprowadzaniu doświadczeń uczniowie wieszają na dużej kartce papieru z napisem „W jak woda.”
4. Uczennice inicjują dyskusję dotyczącą sposobów oszczędzania wody w naszych gospodarstwach domowych, zadają uczniom pytania typu: Czy masz w domu cieknący kran? W jaki sposób myjesz naczynia (zmywarka, miska, bieżąca woda)?, Czy korzystasz z wanny? Czy myjesz się pod prysznicem?. Przy wsparciu nauczyciela uczennice, tak kierują dyskusją, aby wyłonić metody oszczędzania wody w życiu codziennym.

Faza podsumowująca:
1. Uczennice proszą dzieci o podawanie haseł, skojarzeń, jakie po dzisiejszych zajęciach łączą z wodą. Jedna z uczennic zapisuje je na tablicy, w postaci mapy mentalnej. Podsumowuje, że picie czystej wody jest nam koniecznie potrzebne do życia.
2. Uczennice 8 klasy dziękują dzieciom za udział w zajęciach, zaangażowanie. Następnie proszą, aby dzieci oceniły, na ile lekcja im się podobała, w tym celu rozdają dzieciom karteczki i proszą o pokazanie zależnie od odczuć żółtej, czerwonej, zielonej kartki w kształcie kropli wody.
Zielona – lekcja bardzo mi się podobała
Żółta – lekcja częściowo mi się podobała
Czerwona- lekcja nie podobała mi się

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.