X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47773
Przesłano:

Układamy słownik teatralny. Konspekt lekcji z języka polskiego w klasie V

Temat lekcji: Układamy słownik teatralny.

Cele lekcji:
Poznawczy – poznanie nowych pojęć związanych z teatrem .
Kształcący - wyrabianie umiejętności poprawnego posługiwania się terminami związanymi z teatrem.

Wychowawczy – zwracanie uwagi na jasność i precyzyjność własnych wypowiedzi, wyrabianie nawyku korzystania ze słownika i encyklopedii.

Uświadomienie potrzeby bogacenia języka.

Kryteria sukcesu dla ucznia:
• Poznaję nowe pojęcia związane z teatrem.

• Nabywam umiejętność poprawnego posługiwania się terminami związanymi z teatrem.

• Zwracam uwagę na jasność i precyzyjność własnych wypowiedzi, pracuję nad sobą żeby, trudne wyrazy poznawać przy pomocy słowników i encyklopedii.

• Chcę bogacić własny język.

Dotychczasowa wiedza i umiejętności ucznia:
- zna słownictwo związane z filmem;
- potrafi budować wypowiedź ustną i pisemną na dany temat;
- posługuje się sprawnie wyszukiwarką internetową;
- redaguje własną notatkę i dzieli się spostrzeżeniami z innymi uczniami;
- potrafi wymienić różne dziedziny sztuki;

Narzędzia, które zamierzam wykorzystać na tej lekcji oraz cel ich zastosowania:
- strona internetowa z pojęciami teatralnymi – https://www.youtube.com/watch?v=EzCWzeIYJZY (poszerzenie wiadomości na temat lekcji oraz przygotowanie do zadania pracy własnej)
- tablica

Przebieg lekcji – aktywności uczniów prowadzące do osiągnięcia celów lekcji:

1. Nauczyciel poleca uczniom obejrzeć i wysłuchać prezentacji multimedialnej na temat pracy w teatrze. Oprócz informacji zrozumiałych dla uczniów pojawiają się terminy nowe, niezrozumiałe. Zadaniem ucznia podczas poznawania materiału multimedialnego jest notowanie terminów związanych z pracą w teatrze. Zespół uczniowski zaznajamia się z takimi problemami jak: świat teatru, kto i co tworzy teatr, rodzaje teatru i teatr lalek.
W zeszytach uczniowskich powinny zostać zapisane następujące terminy:
reżyser, choreografia, choreograf, scenografia, scenograf, kostiumolog, charakteryzacja, charakteryzator sufler, budka suflera, premiera, widz, widownia, próba, aktor, rekwizyt, kostium, maska, lalka teatralna, kulisy, pacynka, kukiełka, marionetka, jawajka, kurtyna, loża, scena, amfiteatr, kompozytor, garderoba, garderobiana, teatr repertuarowy, teatr ogródkowy, teatr objazdowy, teatr uliczny, teatr muzyczny, teatr cieni, teatr szkolny, pantomima, teatr lalek.
Następnie uczniowie prezentują swoje notatki i wyjaśniają pojęcia. Nauczyciel na tablicy zapisuje podane terminy.

Na tablicy zostają dopisane dodatkowo przez nauczyciela następujące wyrazy, które są związane z teatrem, a nie występowały podczas prezentacji multimedialnej:

repertuar – spis sztuk teatralnych na dany miesiąc,
gong – dzwonek,
antrakt –przerwa,
debiut – zagranie roli po raz pierwszy.

2. Uczniowie systematyzują swoją wiedzę na temat teatru oglądając kolejny materiał https://www.youtube.com/watch?v=Vks87Zt_XO4

3. Następuje część lekcji poświęcona jest ćwiczeniom językowym. Uczniowie szukają wyrazów bliskoznacznych do:
sztuka teatralna ( spektakl, widowisko, przedstawienie);
grać ( kreować, wcielać się w postać, występować w roli, odtworzyć
postać);
aktor (artysta, odtwórca)

4. Następna część lekcji poświęcona jest pracy ze słownikami języka polskiego. Nauczyciel poleca uczniom sprawdzenie definicji następujących wyrazów:
Teatroman – miłośnik teatru

Teatralizacja – Przystosowanie utworu niescenicznego do wystawienia go na scenie. Przerobienie utworu na sztukę teatralną.

Teatrolog – znawca teatru i zagadnień z nim związanych;

Teatrologia – nauka o teatrze;

5. Na koniec zajęć nauczyciel prosi uczniów o ułożenie zdań z trzema dowolnymi, poznanymi na lekcji wyrazami.

Sposób podsumowania lekcji z uwzględnieniem celów:
Uczniowie prezentują ułożone przez siebie zdania. Starają się udowodnić, iż teatr jest niezwykle złożoną dziedziną sztuki o bardzo starym rodowodzie.

6. Zadanie pracy własnej
Praca uczniów polegać będzie na wykonaniu mini słowniczka teatralnego.
(Wykonaj z kilku kartek małą książeczkę – notesik, do którego wpiszesz alfabetycznie terminy teatralne wpisane do zeszytu podczas lekcji. Na pierwszej stronie umieść tytuł słowniczka. Możesz swój słowniczek poszerzyć o jeszcze inne terminy teatralne. Pamiętaj o estetyce wykonania swojej pracy).

Źródła:
• Teatr - rodzaje teatru, lalki teatralne https://www.youtube.com/watch?v=EzCWzeIYJZY
• Z wizytą w teatrze lalek - Marek Koziarczyk, Wrocławski Teatr Lalek https://www.youtube.com/watch?v=Vks87Zt_XO4

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.