X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47700
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Gatunki zagrożone

Scenariusz zajęć dotyczący ochrony zagrożonych gatunków zwierząt dla dzieci wieku przedszkolnym - dzielenie się pomysłem z koleżankami z innych grup.
W tygodniu przeprowadzenia zajęć edukacyjnych pt. Zwierzęta Afryki " zaproponowano przeprowadzenie z dziećmi rozmwy na temat zwierząt zagrożonych i sposobów pomocy im.
Dzieci poznają gatunki żyjące w Afryce, dowiadują się,że niektóre z nich można obejrzeć w Zoo, oraz biorą dobrowolnie udział w akcji dobroczynnej na rzecz zwierząt.
Podstawa programowa: I,5, II.10, IV 2,18
Cel główny:
- zapoznanie z gatunkami zwierząt chronionych
- kształtowanie postawy szacunku i ochrony przyrody
- zaangażowanie braci przedszkolnej w pomoc lokalnym zwierzętom z gdańskiego ZOO
Cele operacyjne:
- potrafi podać co najmniej 5 gatunków chronionych zwierząt
- zna i podaje cele ochrony gatunkowej w Polsce
- wie co oznaczają słowa chronione zwierzęta
Środki dydaktyczne:
-prezentacja multimedialna chronione zwierzęta
https://youtu.be/xyyfkBBk2gY
Metody:
- pogadanka, karty przedstawiające zwierzęta chronione, zabawa dydaktyczna ze śpiewem, praktyczne działanie: zbiórka środków na rzecz zwierząt z gdańskiego Zoo
Formy pracy:
- indywidualna, grupowa, zbiorowa

Przebieg zajęć:
Zabawa integracyjna w parach " Witamy się jak zwierzęta."
Nauczyciel wydaje polecenie dzieciom
np. żeby :
uściskały się jak Niedźwiadki
powitały się jak pieski merdając ogonkami
powitały się jak węże zaplatając swoje ręce i wydają dźwięk: sssssss
Wprowadzenie do tematu.
Nauczyciel proponuje obejrzenie prezentacji multimedialnej na temat zwierząt chronionych.
Po obejrzeniu następuje rozmowa kierowana , dzieci odpowiadają na pytania:
1. Wymień jaki zwierzęta widziałeś na prezentacji.
2. Co to znaczy ,zwierzęta chronione.
Zabawa z elementem dramy: "Wesołe i smutne zwierzę".
Dzieci za pomocą ruchów ciała, mimiki wczuwają się w rolę zwierzęcia - nauczyciel buduje opowieść ruchową.
Zabawa ze śpiewem utrwalająca nazwy zwierząt objętych ochroną.
Dzieci siedząc w kole śpiewają piosenkę i podają sobie piłkę z zachowaniem jednego kierunku. Gdy piosenka się kończy dziecko, do którego dotarła piłka wstaje i wskazuje obrazek ze zwierzęciem pod ochroną, które nauczyciel rozłożył wcześniej w kole. Zabawę powtarzamy, aż wszystkie gatunki chronione zostaną wskazane.
Piosenka na melodię "Panie Janie".
Pod ochroną są ...............
Raz i dwa, raz i dwa
Kto znajdzie ......................
Kto znajdzie ......................
Raz i dwa, raz i dwa.
Krąg kończący spotkanie.
Poinformowanie dzieci o akcji objęcia ADOPCJĄ wybranego zwierzątka, które żyje w ZOO w Gdańsku.
Opracowała:
Monika Słowińska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.